Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Probleme me lekure

Pershendetje doktoresh.jam 21 vjec dhe kam probleme me fytyre.nga vizita me dermatologen me dha per te ber analiz hormonale dheas dhe free-testosterone. nje eko ovarii.nga konsulta me gjenokologun me tha se kam vezore policistike.por ne faze shum te leht. dhe mos ta beja analizen hormonale problemi vinte nga vezoret.me dha nje kur per 3 muaj me Diane 35.nje kokerr ne 24 ore...te lutem me sugjero divka per kete kure pasi me linden shum pyetje.eshte menyre kontraceptive kjo kur?A me le njolla nga djelli ky lloj ilac?cikli im i fundit ishte ne daten 30.05.ne cfare dite te ciklit ta filloj nese?faleminderit

Ana Ana (9 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

Pershendetje Ana,

Syndroma e e Ovareve Policistike mund te provokoj pucrrat, por edhe njollat. Terapia e pershkruar nga gjinekologu mund te mirret nga dita e pare e ciklit deri ne diten e peste, varesisht se se si e keni ciklin zakonisht. Nderkohe qe duhet te mbroheni nga dielli me faktore te larte mbrojtes per te prevenu njollat.

Cdo te mire.

/komuniteti