Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Alergjia nga detergjentet

Pershendetje e nderuara doktoreshe, desha te te pyes nese do me rekomendoje ndonje krem qe do ma largonte kete problem, une kur pastroj ene apo ndonjehere edhe ndonje rrobe ne dore duhet patjeter te perdor doreza perndryshe me qahen duart, me behen pucrra, me kruhen shume dhe me djegin... a ka ndonje sqarim pse ndodh kjo? ju falenderoj per kohen tuaj cdo te mire.

*nënë* "2013*2016" (11 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

Pershendetje Sarah,

Eshte shume e munder te keni tejndjeshmeri ndaj detergjenteve, prandaj ju kisha sygjeru qe ti mbroni duart me doreza pambuku mbi te cilat te vishen dhe dorezat e gomes para se te perdorni detergjente. Poashtu duhet te perdorni kremera mbrojtes.

Ne situate kur duart kane ndryshime te tilla, mund te shtohen numri i gjerave ndaj te cilave fitohet ndjeshmeria. Prandaj kujdesuni per duart tuaja para se te demtohen.

Cdo te mire.

Tiara Drojan (11 vite më parë)
Sara perdor krem duarsh nga LR compani per duar shum te thata dhe do ta harosh si problem. Edhe une ne fillim pyeta kete doktoresh qka me perdor per duar te thats po ma propozuan jete krem edhe mi ka rregullu durt si mes me qen ato dur qe mpelcisnin gjak me kruheshin etj. Nese ke nevoj per me shum info pyet.

/komuniteti