Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Lekura e irrituar te femiu dy vjec

Pershendetje! Djali.Im dy vjeç ka lloj shenja te kuqe neper gjith trupin edhe ne.Fytyre. Nuk jan pucrra po si shenja te kuqe kur lekura thahet e irritohet. E kam kontrolluar te dy mjek ketu ne kosove. Njeri nuk me ka pershkruar asgje vetem krem per bebe dhe me.Tha se e ka.Nga detergjentet ose.Nga ndonje material viskoz. Tjetri me ka pershkruar shurup desloraderm dhe per lyerje lotion kalamine qe dy dit ekam perdor sogurisht ska ende efekt. Mirepo cka me sugjeroni ju sepse nuk me ka.Mbet besim te mjeket ne kosove vetem me detyrojn te blej shum barna. Faleminderit per punen tuaj,pres pergjigje

Nena E Muhamedit (9 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

Pershendetje,

Shpesh te femijet reaksionet qe shfaqen nuk jane tipike, prandaj dhe mjekut i nevoiet nje kohe per te vene diagnozen e sakte. Ndonjehere diagnoza vendoset edhe ne baze te reagimit ne kremera, prandaj dhe mjeket kane vepruar ne menyren e duhur. Kur ato nuk veprojne atehere kalohet ne hulumtim laboratorik ( dmth analiza te gjakut). Nese edhe ato nuk japin ndonje orientim per diagnoze atehere eshte e nevojshme biopsia lekurore dhe ekzaminimi histopatologjik e cila vie ne shprehje vetem tek rastet shume te pakjarta dhe me veshtersi per diagnostikim. Ne mjekesi shpesh ndodhin gjera qe nuk i deshirojme dhe ndonjehere nuk mund ti ndryshojme.Prandaj dhe ju si prinder duhet te keni durim me femiun dhe mjekun te cilit i drejtoheni.

Cdo te mire.

/komuniteti