Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Lytha me ngjyre te erret

E nderuara mjeke une jam e shqetsuar pasi kam disa lytha ne fetyr dhe trup kam lexuar shume rreth tyre po shpesh gjej qe njerzit i kanlarguar me uthell molle te lutem a eshte rrezik te perdori edhe une kete metod pasi e kam nje femij te vogel e gjither kur e kam afer ka deshir ti prek flm per mirkuptimin pres pergjigje .

Hana Afuzi (6 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

Pershendetje,

Lythat e zeza- (Nishanat, Nevuset apo Bengat siq quhen ne popullate) nuk duhen te traumatizohen qoft nga dielli, ngacmimet me prekje e aq me pak te perdoren substacat te cilat mund ti bejne agresiv. E vetmja menyre e duhur e trajtimit te tyre eshte kirurgjia sepse vetem ne ate menyre hiqen teresisht duke iu dhene mundesia patologut te vlersoj tipin e tyre.

Cdo te mire.

/komuniteti