Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Infeksioni Kandida

Dr. Kam nje vajze 6 javëshe dhe e ushqej vetem me qumsht gjiri mirpo kam nje problem me jane grire (qarë) areolet dhe kam shume dhimbje, dyshoj qe vajza ka lloj infeksioni kandida"ne goje se i shoh disa pika te bardha dhe sa lexova po mujke me u bart fillova me ja ly gojen mekrem mykotin vajzes mirpo per vete nuke di cfar te perdori shume kamm dhimbje pres nje pergjejgjje faleminderi

Lea Ida (8 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

Pershendetje,

Qarja e thimthave duhet te mjekohet ne menyre te duhur per te evituar infeksionin e mundur te gjendrave. Mjekimi behet permes kremerave mjekesore qe nuk mund te emrohen permes internetit.

Fillimisht duhet ta dini se per te evituar qarjen, ne gojen e femiut duhet te futet e gjith oreola e gjirit se bashku me thimthin.

Ju kisha sygjeru qe te lajmeroheni tek mjeku.

Cdo te mire,

Dr. Shkendije Dobruna

 

A: Afrim Vitia.nr.1, Prishtinë, Kosovë

E: www.shkendijedobruna.com

M: 044 / 161 - 317 / 049 - 544 - 888/ 044 - 541 - 780

/komuniteti