Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Floket e vajzes

Pershendetje,se pari faleminderit qe gjeni koh te me pergjigjeni.Vajza ime eshte 6 vjete gjysm prej kur ka lind e deri para 1 viti i ka pas floket shum te trasha,qe nje vit ju kan dobsu shum sidomos ne pjesen e eperme te kokes bash i vrehet lekura.Dua ta cek se vajza e ka lekuren e that por jo edhe shum.Si mendoni a eshte normale per nje koh te shkurt me ju dobsu flokt vajzes? Dua ta cek qe vajza 2 vitet e fundit ka pas probleme me infeksione urinare dhe ka marr antibiotik shpesh a mund te jet edhe kjo nje arsye qe ju kan dobsu floket?

T L (8 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

 

Pershendetje,

Dobesimi i flokut mund te ndodhe per shume arsye, prandaj duhet bere analizat laboratotike ne menyre qe te identifikohet arsyeja. Perndryshe infeksionet urinare mund te dobsojne organizmin , siq mund ta dobesojne edhe antibiotiket. Prandaj  nje mbrojte dhe rritje e imunitetit duhet te behet patjeter.cdo te mire,

Dr. Shkendije Dobruna

A: Afrim Vitia.nr.1, Prishtinë, Kosovë

 

 

/komuniteti