Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-kardiologun

Per shtypjen e gjakut

Pershendetje ..une i kam pas 2 lindje dhe kam pas qdo here shtypje te gjakut normal , por gjat kesaj vere une kam pas shum luhatje tensioni me shum e kam pas ste lart deri ne 160 me 90ashtu e kam pas gati 3 muaj kam ber 2 here ekg te zemres me ka dal mir mjeku me thoshte e ke nga nje lloj stresi tableta nuk kam perdor .nuk jam shtatzane pse me ndodh mua kjo luhatje tensioni nese ban me dit ,flm shum

(9 vite më parë)

Dr. Daniela Teferici - kardiologe
Kardiologu përgjigjet
Dr. Daniela Teferici

Pershendetje Rita!

Fillimisht doja te dija moshen tuaj, me sa me tregoni gjate 3 muajve keni patur hipertension stadi i I. Nese ky tension tashme eshte normalizuar, mund te behet fjale per nje hipertension i lidhur me nje shkak, i cili nuk ekziston me, si psh: mbingarkese fizike , psikologjike etj. Ne se TA persiston dhe jeni moshe e re, athere duhet te perjashtosh patologji te tjera qe shkaktojne HTA si: semundjet e veshkave, te tiroides, diabeti.

/komuniteti