Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-kardiologun

Rreth shtypjes se gjakut

Une jam e moshes 37 vjeq,  jam nane e 2 femijeve, skam pas kurre me heret problem me shtypjen por edhe ato kohe qe e kam pas kam qene ne stres dhe probleme tjera shendetsore, por kryesore qe me kane thene eshte e ke nga stresi, tash e kam me mire por gjithmone rri duke e matur prej frikes qe po me shkon larte.

(9 vite më parë)

Dr. Daniela Teferici - kardiologe
Kardiologu përgjigjet
Dr. Daniela Teferici

Pershendetje Rita!

Ju keni nje moshe te re , qe nese nuk vuani nga ndonje semundje tjeter , sikurse ju kam shkruar dhe ne pergjigjen e pare, ky hipertension mbetet te jete nga shkaqe psikologjike. Fakti qe tani tensioni arterial eshte i normalizuar, perforcon idene qe ka qene nga nje shkak kalimtar sikurse stresi. Nuk ke arsye pse ta masesh vazhdimisht tensionin, sepse kjo frike con ne rritje artificiale te tij. Mesa kuptoj nuk ke asgje per tu shqetesuar.

Gjithe te mirat!

/komuniteti