Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-kardiologun

Rrahje te shpejta

Pershendetje,ka disa kohe qe kam disa rrahje te shpejta si lloje aritmie.Ndonjeher si nje zhurm mbrenda zgjat vetem disa sekonda.Para disa vitesh kam bere ekg skisha ndonje problem me zemer,ishte kontroll rutine.A eshte shqetesuese kjo qe po me ndodh a duhet ta vizitoj mjekun kardiolog?

Emma A (9 vite më parë)

Dr. Daniela Teferici - kardiologe
Kardiologu përgjigjet
Dr. Daniela Teferici

Pershendetje Laura!

Rrahjet e shpejta ne forme aritmie, ka mundesi te jene ekstrasistola, qe eshte aritmia me e zakonshme, te cilen e provojme te gjithe. Ka shume shkaqe, qe nga stresi, lodhja fizike, teprimi ne marrjen e kafese e deri ne semundje te tiroides dhe zemres. Duhet te konsultohesh nga afer me nje mjek kardiolog per te vleresuar nese kjo aritmi eshte problematike apo jo.

Olsidr (8 vite më parë)
Prsh un kisha nji pytje dhe do te lutesha te me kthjeje nji prgj jam 29 vjec gjithmon sportiv me sporte vrap futboll imagjino 29 vjec 55 kile para 3 mujesh shkova ne urgjenc me rrahje t zemres 162 nuk kisha perdor as drogra as i gjo bona ekg eko zemre gjithshka ok me than ankthi stresi por u bon 3 muj kam i dhimbje n gjoks qe me shpon kam aq deshir te luaj prap futboll por kam frik se do ngelem ne fush te lutem me kthe nji prgj flm

/komuniteti