Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Pas abortit
Pershendetje nena, uroj te jeni mire !
Te shtunen e kaluar kam komfirmuar shtatzanin dhe gjinekologu me tha se eshte shtatzani me binjak 5vjave, te dielen me filloj nje gjakderdhje me dhimbje barku mjeku im e konfirmoj abortin dhe me tha se duhet te vazhdoj pastrimin me hapa Cytotec 200mcg 4 hapa qdo 3 ore
Pastaj tha te nesermen vazhdon me pikat Methylergometrin HF 0.25mg dhe antibiotik cefalexin 500mg
Une ne 3 hapat e pare kisha shume dhimbje dhe gjakdedhje por jo shume e madhe pas hapit te katert mu ndal gjakderdhja te nesermen isha prap ne kontroll me tha pij edhe 3 hapa edhe vazhdo 3 dite me pika e pastaj eja ne kontroll por as pas ketyre 3 hapave nuk pata gjakdedhje vetem ngapak pika si dita e fundit e ciklit sot kur isha ne kontroll prap me tha nuk je pastru duhet edhe 4 hapa vazhdon me pika e para te henen ne kontroll
Ju lutem a ka pas keshtu dikush rast ? Une gjate krejt kohes po kam edhe dhimbje barku nuk po mundem shume me qendru ne kembe per shkak te dhimbjeve
Ariana Morina (9 ditë më parë)
Ariana Morina (6 ditë më parë)
Julia Julia Faleminderit per cdo shqarim e dashur shume faleminderit uroj te te shperblehet me gezime Gjakderdhja me ka filluar te dielen (sot nje jave ) ndersa me hapat fillova te henen Neser kam edhe nje kontroll tani po kam gjakderdhje me te leht Por nuk po mundem shume me u merr me punet fizike se pak me gjate me qendru ne kembe po kam dhimbje ne fund te barkut Jam ne stres uroj qe neser te shkoj gjithqka mire dhe te mos kem me nevoj per hapa te tjera
Julia Julia (6 ditë më parë)
Ariana ato kokrrat Jan e para per ndërprerjen e shtatzanis pra shkëputjen e embrionit dhe e dyta per hapjen e mitrës me pas ato tj ndihmojnë per nxjerrjen jasht te copave ....copa do kesh deri sa embrioni del plotësisht pastaj do kesh cikël normal qe zgjat diku tek 2 jav ose dhe disa dit m shum nk perben problem vetem se gjat kësaj kohe mjeku duhet te jap dhe hekur per shkak se nga hemorragjia kalon dhe anemi te pakten tek un keshtu ka vepruar mjeku...plus antibiotiku jepet para se te filloj procesi abortit per te mos lejuar infeksionet qe mund te kesh qe te futen ne miter ne momentin qe ajo hapet ..se kuptoj pse ti jep keshtu dr ty zmr..dhimbjet do ti kesh te pranishme deri sa te kaloj si procesh komplet por mund te përdorësh edhe qetësuese un perdora rapidol s dhe me ndihmoj shume dmth i kisha po jo shume te forta n abortet e tj kam vuajtur sh se nk piva qetësuese..sa dite ke qe ke filluar abortin zmr ?
Ariana Morina (8 ditë më parë)
Anaa Anaa faleminderit e nderuar me te vertet me hapa ish shume veshtir Erabb faleminderit shume e nderuar i uroj edhe per ty me te mirat Julia Julia po e dashur edhe une me hapa vetem mu dukt shqetesuese se nje dite fillova me 4hapa pastaj me tha te nesermen me vazdhu me pika dhe antibiotik e pasdite ne kontroll kur isha tha perseri ndali antibiotikun dhe pikat vazhdo edhe me 3 hapa e pastaj 2 dite antibiotik dhe pika kur isha dje ne kontroll prap nderprej perdori edhe 4 hapa e tash prej sot me vazhdu me antibiotik dhe pika deri te henen pastaj kontroll dhe u shqetesova sepse as antibiotiku nuk e bene efeketin ashtu pij e nderprej Pasi paske pas 3aborte me hapa a mundesh te lutna me me tregu si te ka shku procesu sa ke pas gjakderdhje ? Sepse une po kam shume pak mjeku nuk po ma sqaron sa duhet me pas a duhet gjate gjakderdhjes me pas edhe copa gjaku faleminderit per qdo ndihm
Julia Julia (8 ditë më parë)
Pershendetje e dashur zoti ta lehtesofte dhimbjen.un para 2 muajve pata abort me binjak ne javën e 6 dhe me hapje u pastrova 2 pako nga 5 kokrra me dha dr qe te pasurohesh mir por përderisa embrioni te ka ren do pastrohesh gjat cikleve te radhës nk Jan karamele ato ilace qe ti jep ashtu doktori si kuptoj disa mjek ..me mire shko dhe tek nje mjek tjeter e dashur..se 5 javsh nk ka nevoje per pastrim ne spital ti e ke dhe shtatzanin e pare duhet shume kujdes. Un kam kaluar 3 aborte deri tani dhe ne te 3 jam pastruar vetem me kokrra ...Allah u te bekoftë sa me shpejt zmr
Erabb (9 ditë më parë)
E dashur uroj qe ti sa ma shpejt te behesh nje mami,edhe un isha shtri nspital per shkakt se deshtimit po me kto hapa kan fillu kam perdor qdo 3 or ka 1ner gjuh jo mi pi pastaj te nesermn kan pastru me nderyhrje,ashtu duhet kur pata fillu hapin e 2 qat her ka fillu gjakderdhja mos u bo merak se behet mir, allah i sporvon ata qe don ki besim te aj
Anaa Anaa (9 ditë më parë)
Ariana te rekomandoj te shkosh tek ndonje mjek tjeter dhe ta konfirmosh qe je pastruar total. Un pervete kom pas abort mjekesor dmth me ka pastruar doktori me nderhyrje e nuk kom perdor hapa. Amo qysh kom degju me hapa osht veshtir se te japin shum dhimbje. Uroj ta tejkalosh siq eshte me se miri e zoti te gezoft inshaAll-llah me shpejt
Ariana Morina (9 ditë më parë)
Artemisa faleminderit shume uroj me te mirat per ty !
Artemisa Vetaj (9 ditë më parë)
Ariana zoti ta lehtesoft .
Ariana Morina (9 ditë më parë)
Jo e dashur ne eko ato dy qeset qysh i qujke ai nuk i shifshin me vetem me tha duhet edhe me hapa qe u pastru me mire Sa per tek mjeku tjeter te gjithe ma rekomanduan Avni Fejzen prandaj shkova tek ai por desha te dij edhe nga pervojat a eshte normal sa zgjate pastrimi ndoshta me kupton kam merak dhe stres
Artemisa Vetaj (9 ditë më parë)
Ariana pse nuk shkove tek nje tjeter mejk A bere eko kur te tha mjeku per abort apo u bazua tek ajo gjakderdhje .
Ariana Morina (9 ditë më parë)
Artemisa po te shtunen e komfirmova me eko pasi kisha disa teste pozitive me heret te shtunen shkova per vizit dhe ta komfirmoj me eko te dielen ne mbramje mu leshua gjakerdhja Me 02.02 ka qene dita e pare e ciklit ne shkurt dhe i perfundova me 07.02 sipas mjekut isha dikund 5 jave Ishte shtatzania ime e pare dhe prandaj jam ne merak sa kohe zgjate pastrimi a i ka ndodh dikujt te perdor disa here me radh ato hapa naten e pare pas terapis kishs gjakderdhje me copa gjaku por pas hapit te katert mu ndalen tani kam vetem ngapak pika gjaku
Artemisa Vetaj (9 ditë më parë)
Ariana po me habit kush mjek ti ka dhen keto? Nese esbt abort me binjak mos ke nevoj per pastrim. Sa javshe ishe kur bere abort
Artemisa Vetaj (9 ditë më parë)
Ariana te shtune e konfirmove shtatznain dhe te dielen bere abort ?

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?