Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Shumë e merakosur?
Nena pershendetje kam djalin 3 vjec e gjysm. Prej qe ka lind si bebe djersitet shum, tash shembull 1 minut me ba me vrapu mbulohet komplet nga djerset e dergoj tek lodrat behet uj per 2 sekonda e krejt femijet e tjere jan normal. Lexova qe kjo djersitja e tepert po mujka mu kan simptom e fibrozes cistike jam bo mu tranu. Djersitet sa here e qes ne gjume behet uj edhe veq pak me pas aktivitet mbulohet nga djerset. A keni pas dikush ksi rasti a osht rrezik per fibroz cistike. Edhe djerset i ka te njelmeta jom bo mu tranu
Anaa Anaa (2 muaj më parë)
Dua Duah (2 muaj më parë)
Nese edhe pediatri sta ka be shum te madhe mos u shqetso shijoje femijerin e tij mos e ngarko koken me ksi lloj mendimesh un nen sjam edhe ndoshta smundem met kuptu si nnenat e tjera por gjithsesi past shendet djali e jet te gjat te pershendes
Anaa Anaa (2 muaj më parë)
Dua, po i kam lexuar bajagi simptomat qe munden me qu ne fibroz cistike por djali im pervec djersitjes tjerat nuk i ka. Psh ka pas infeksione fyti kalimtare por pa koll e sekrecione. Barkun e ka normal nuk i rri i fryre. Oreks nuk ka pas kurr mirepo me peshen ka qen gjithmon brenda normave. Psh tash me 3vjec e gjysm peshon fiks 20kg dhe esht i gjate mbi moshataret e tij. I pata than pediatrit disa here por nuk e kan bo alarmante mirepo si zemra e nanes qe sbehet kurr rehat ashtu edhe un prej frikes po pyes
Dua Duah (2 muaj më parë)
E dashur edhe kur nuk esht i djersitur shiqoje a esht i njelmet. a ka bark te fryre? a te semuret shpesh te bllokohet ne gjyks a ka koll me sekrecione e jon shum gjera te tjera e simptoma qe ti shiqosh nese dyshon per fibroz psh. Nese nuk shton shum ne pesh dmth edhe pse han shum fiton shum veshtir pesh ka dehidrim nga ndjersitja e tepert ka humbje oreksi nuk po te them qe djali yt mund ta ket ket semundje thjesht po ti tregoj disa simptoma qe mundet me i pas perveq djersitjes besoj qe edhe ke lexu per shenjat por mos e mer afer zemres qe femija yt mund ta ket sepse per shum femij e te rritur esht normale e te djersiten me shum se te tjeret asnje trup sesht i njejt konsultohu me pediatrin e djalit shpjegoja problemin dhe besoj e mer nje pergjigjje i uroj shum shendet djalit ta kesh me jet te gjat
Natyra1999 ???? (2 muaj më parë)
Beja analizat edhe pyte mjekun ndoshta sosht asgje serioze por si e pershkruan sq shum e aq shpejt mbetet vertet mu shqetesu por beja analizat diskoto me ndonje mjek me mire edhe ti ndihesh rahat
Anaa Anaa (2 muaj më parë)
Dorina nashta ka mundesi se vjehrri shum thot djersitem e qashtu edhe burri po edhe un sidomos veres behem qull nga djerset amo ky qe po behet teper shpejt uj nga djerset andaj po frigsohem. Floket per 2 minuta i behen sikur e ke la me uje se di hajr inshaAll-llah nuk eshte rrezik dicka se shum kam hjek me to prej temperatures e tash po tutem per cdo sen
Dorina Tina (2 muaj më parë)
Ana mos u brengos besoj qe trasheguse eshte djali i kunates djersitet kshtu shum si thot ajo edhe vjehri qashtu edhe burri im ne disa raste e besoj qe trasheguse eshte , Zoti ta rrit e ta rujt
Anaa Anaa (2 muaj më parë)
Iliriana flm ashtu shum po brengosem po them ndoshta vetem femia im po behet kshtu qull nga djerset e te tjeret kur pi shoh tu lujt hiq spo bohen. Ndoshta edhe trasheguese nuk e di. Juliana par nje viti i kam bere D3 nuk ishte munges por me nuk ia kam perseritur e ndoshta ka mundesi edhe esht tash munges se gjat dimrit ska dal jasht shum me marr rreze dielli
Julia Julia (2 muaj më parë)
Bej analizen e vitamines D3 mungesa e saj jep djers keshtu kam un vajzen dhe doli munges edhe pse sja kam ndërprerë si vitamin nk ja kish përthithur trupi tani po i jap 1 tj sipas mjekut dhe i bej analiza cdo 3 muaj per te par ndryshim ..
Iliriana Iliriana (2 muaj më parë)
Pershendetje e dashur mos u merakos kam edhe une vajzen 5 vjeq ne ket gjendje sesht asgje

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?