Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-psikologun

Cfare te bej rreth nervozes se djalit?

Te pershendes doktoresh e kom djalin 3 vjet e gjys osht shum nervoz nuk e don met keq hiq kom provu qdo metod me ndihmoni qka te bej pres pergjigjen

Shqipe Krasniqi (9 vite më parë)

Dr. Dorina Bedhia - psikologe dhe pedagoge
Psikologu përgjigjet
Dr. Dorina Bedhia

Pershendetje Shqipe!

Ne kete moshe keto sjellje hasen tek shume femije keshtu qe nuk je e vetmja me keto shqetesime.

Mundohu te jesh gjithmone e qete, mos bertit sepse keshtu irritohet akoma me shume. Mundohu te jesh e qendrueshme ne vendimet dhe sjelljet e tua. Pra nese ti thua jo eshte jo duke e pare gjithmone ne sy dhe me nje shprehje serioze ne fytyre. Mos e perqafo, mos i buzeqesh, pra mos bej asgje gjest qe i jep nje kuptim te dyshimte fjales jo. Injoroje, gjithmone nese nuk vihet ne ndonje situate te rrezikshme. Sepse duke e i joruar avash avash mund te rarije ne eliminimin e nje sjelljeje te padeshiruar. Injoro sjelljet negative dhe shperble ato pozitivet. Gjej kohen per tu marre me te, te luani bashke apo te shihni nje liber me figura bashke apo te lexoni bashke.

Dhe mbi te gjitha sa me e qete dhe durim.

Te uroj gjithe te mirat e dashur!

/komuniteti