Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Prindër, fëmija dembel NUK ekziston! 19 këshilla si t’i nxisim për lexim dhe “punë”
22.03.2019 - A mendoni dhe ju se ka fëmijë dembel? A mendoni dhe ju se fëmijët do të duhet që të...
18 arsye pse nanat që “rrijnë” në shtëpi e ndjejnë se po çmenden!
21.03.2019 - Duhet ta pranojmë, me qenë nanë në shtëpi nuk është aspak e lehtë. Duket se njerëzit...
7 simptomat që duhet të njohë çdo prind për fëmijën e tij
20.03.2019 - Shpeshherë prindërit e rinj gjenden të papërgatitur kur bëhet fjalë për mirëkujdesjen...
Ushqimi i duhur për të forcuar imunitetin e bebeve
20.03.2019 - Foshnja mund të marrë ftohje dhe kollë lehtë sepse sistemi i imunitetit te foshnjat...
Disiplinë do të thotë ta mësosh, jo ta ndëshkosh fëmijën!
18.03.2019 - Shpesh, gjatë punës time të përditshme dëgjojë nga prindërit, fjalitë: “Ju...
Shoqeve të mia që kishin fëmijë para meje: Më vjen keq që nuk e kam ditur!
18.03.2019 - Asnjëherë nuk jam ndjerë më e dashur se ditët, javët e muajt pasi lindi vajza ime...
Pse gratë ngelin shtatzënë edhe kur përdorin kontraceptivë?
15.03.2019 - Gratë të cilat ngelin shtatzënë gjatë kohës sa janë duke përdorë kontraceptivë...
Tezja luan rol të jashtëzakonshëm në jetën e secilit fëmijë
13.03.2019 - Nëse jeni shumë me fat ta keni një teze, ju e dini sa cool është ajo. Ajo është një...
Hapet Baby Shop-i i parë Mimmo në Prishtinë
12.03.2019 - Tashmë është është hapur një dyqan i ri i për produkte për beba dhe foshnje. Mimmo...
Abuzimet në kopsht: Identifikimi dhe parandalimi
Abuzimi (bulizmi) është një fenomen që fillon qysh herët në jetën e qenieve njerëzore. Të...
A mund ta ushqejmë fëmijën me gji gjer në moshën 6 vjeçare?
06.03.2019 - Ndoshta një nënë që zgjedh të ushqejë me gji fëmijën për një periudhë mjaft të...
Të kesh një fëmijë, a ka një moshë ideale për t’u bërë nënë?
05.03.2019 - Variablat e përfshira janë shumë: puna, problemet ekonomike, regjistri i moshës. Zgjedhja...
Prekja forcon lidhjen e foshnjave me prindërit
04.03.2019 - Një nga testimet më të mëdha të durimit të prindit vjen natën kur përpiqeni të...
250 euro për nënat që lindin fëmijë në Suharekë
01.03.2019 - Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka njoftuar se nga tani, të gjitha...
Gripi dhe të ftohurit gjatë shtatzënisë
01.03.2019 - Gjatë shtatzënisë organizmi juaj pëson ndryshime me qëllim që të mos rrezikohet mirëqenia...
Lindi binjakë, vdes nëna dhe një nga foshnjat
01.03.2019 - Ndërron jetë në Sanatorium lehona 30-vjeçare dhe njëra nga foshnjat. Gruaja ishte...
Nënat gjidhënëse nuk duhet të përdorin qetësues | Nga mamia Razije Musa
27.02.2019 - Të dashura nana shumë herë marrë porosi nga ju në lidhje me barnat që guxoni të përdoni...
Këshilla të pediatërve, ja kur duhet të mund të nxirret bebja në shëtitje
25.02.2019 - Me veshje dhe mbrojtje adekuate, i porsalinduri që në ditën e parë mund të nxirret...
Suedia do të fillojë të paguajë gjyshet që kujdesen për nipërit dhe mbesat
25.02.2019 - Gjyshet janë simbol i përkujdesit dhe dashurisë për të gjithë. Thuajse secili nga...
Këto mund të jenë disa nga simptomat e abortit spontan
21.02.2019 - Nuk ka gjë më të tmerrshme për një nënë sesa të humbë foshnjën e saj. Por nëse...
Mos e stresoni një grua shtatzënë, këto janë 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
19.02.2019 - Nuk mund ta mohojmë se stresi është një pjesë normale e jetës sonë të përditshme...
Ndryshimet pozitive që i ndodhin trupit pas shtatzënisë
19.01.2019 - Jeta e një gruaje ndryshon në mënyrë drastike pas lindjes së një fëmijë, sepse ajo...
Për shtatzënat, hani çokollata
15.02.2019 - Konsumi i rregullt i sasive të vogla të çokollatës gjatë shtatzënisë ka një efekt...
Nusja ishte në gjumë, vjehrra i ndryshon emrin foshnjës
13.02.2019 - Vendosja e emrit të foshnjës nuk është aspak një vendim i lehtë për prindërit. Një...
UNICEF: 25% e fëmijëve bisedojnë me të panjohur, 16% kanë takuar dikë të njohur në internet
11.02.2019 - Fëmijët mbi moshën 9 vjeç në Shqipëri kanë akses të palimituar në internet. Një...
10 këshilla që fëmija juaj dhe ju të bëni gjumë të mirë natën
11.02.2019 - 1. Kthejeni gjumin në prioritet familjar dhe pjesë të veprimtarive tuaja ditore. Vendosni...
U turpërova kur vajza ime i kërkoi leje doktorit para se ta prekte, por ajo më dha një mësim të vyer ..
07.02.2019 - Vajza ime ishte në klasën e parë vitin e kaluar, kur u njoh për herë të parë me konceptin...
Letra e një burri për të shoqen: “Më mungon ajo që ishe dhe dashurova përpara se të bëheshim prindër”
06.02.2019 - “Një vit pas lindjes së djalit tonë, unë dhe bashkëshortja ime, Arkiko, u betuam...
Boll ma! Mos i pyetni çiftet kur po bajnë fëmijë!
05.02.2019 - Një nga komentet që duket tejet i pafajshëm dhe dashamirës është: “Njerëz,...
Gratë me mbi 3 lindje të rrezikuara nga kanceri i qafës së mitrës
04.02.2019 - 6 mijë gra në gjithë vendin të grupmoshës 40-49 vjecc do të mund të kryejnë testimin...
Nëna e tre fëmijëve pranoi strijat e veta dhe tepricën e lëkurës dhe është bërë inspirim i mijëra ndjekësve
04.02.2019 - Kjo kanadeze ka humbur 50 kilogramë dhe ka vendosur t’i motivojë të tjerët që...
Nënat me dy fëmijë dhe orar të plotë të punës janë 40% më të stresuara
30.01.2019 - Hulumtimet e reja kanë zbuluar se nënat të cilat i kanë dy fëmijë dhe një punë me...
Britania ua merr fëmijët prindërve që nuk i mbrojnë nga varësia e telefonave
28.01.2019 - Fëmijët e moshës 11-vjeçare po merren nën përkujdesjen e shtetit në Britani të Madhe...
Nënë e mirë është ajo që bëhet e panevojshme
28.01.2019 - Dedikuar të gjithë nënave që vuajnë nga “sindroma e folesë bosh…”...
Autizmi, biokimistja: Shpëtova vajzën me dietën pa gluten dhe laktozë
24.01.2019 - Historia e dëshmuar nga çifti i shkëncëtarëve amerikanë: Problemet me vajzën autike,...
Rast i rrallë i operimit në QKUK, i shpëtohet jeta shtatzënës
23.01.2019 - Ka qenë një prej netëve të zakonshme të kujdestarisë në Klinikën e Gjinekologjisë...
Shtatë gjëra të cilat i trashëgojmë vetëm nga babai
22.01.2019 - Ka rezultuar që gjenetika nuk ndikon vetëm në ngjyrën e syve dhe në ndërtimin e trupit,...
Mosha ideale për synetinë dhe trajtimi nga Dr. Musa Myftari
21.01.2019 - Cirkumcizioni apo e njohur në popull si synetia është procedurë kirurgjike përmes...
Habiten mjekët! Lind foshnja në Kosovë me një dhëmb në gojë
21.01.2019- Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur. Një foshnjë nga Prizreni ka lindur me një dhëmb...
Hipertensioni ka prekur fëmijët për shkak të këtij ushqimi që hanë çdo ditë
21.01.2019 - Nëse doktori do t’ju thotë se fëmija juaj vuan nga hipertensioni, mos u çudisni....
5 Sjelljet e prindërve që fëmijët nuk i harrojnë për gjithë jetën
16.01.2019 - Të jesh prind është një detyrë e vështirë. Të gjithë prindërit dëshirojnë të...
Foshnja 9 muajsh gëlltit gjilpërën e qepjes
14.01.2019 - Një foshnje ka mbijetuar mrekullisht, pasi gëlltiti një gjilpërë qepjeje prej 4 cm....
Situata e fruthit në vend, serioze. Mjekët u bëjnë thirrje prindërve
14.01.2019 - Situata e fruthit në vend nuk duhet neglizhuar. Çdo ditë ka raste të reja që konfirmohen...
Nënat shqiptare kujdesen më shumë se baballarët për fëmijët, rekord në Europë
09.01.2019 - Përkujdesja ndaj fëmijëve është një detyrë që i takon të dy prindërve që sjellin...

/komuniteti