Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Mbroni femijet nga insektet
02.06.2011 - Si ti shmangni kontaktet me insekte dhe cilat masa duhet marrë nëse u pickon grerëza...
Mamografia vjetore mund të zvogëlojë 30 % të vdekjeve nga kanceri i girit
30.06.2011 - Mesazhi vjen per te gjitha grate, kunder armikut te tyre numer nje, kanceri i gjirit! Kryerja...
Kolesteroli i ulët është rrezik për kancer të gjirit
18.11.2011 - Nivelet e ulëta të kolesterolit HDL, si një pjesë përbërëse e sindromave të ndryshme...
5 ushqimet që ndihmojnë të mbetesh shtatzënë
21.07.32011 - Jeni njera nga ato qe po provoni te mbeteni shtatzane dhe nuk ia arrini, e pyesni si te...
Stresi te shtatzënat ndikon te fetusi
05.08.2011 - Nje studim i realizuar ne Gjermani sugjeron se stresi te cilin e perjetojne shtatzenat mund...
Ja si ta nxisni inteligjencën e fëmijëve
13.09.2011 - Edhe prindërit mund të luajnë një rol vendimtar në rritjen e inteligjencës së fëmijëve...
Farat e lirit, ulin rrezikun nga kanceri i gjirit
26.09.2011 - Farat e lirit permbajne kompozime bimore, te cilat ndikojne si hormoni seksual femeror estrogjeni...
Edicioni i tretë 28-30 Tetor `11 - Prishtina Kids Fest 2011
05.10.2011 - Festivali Internacional i këngës për Fëmijë ”Prishtina Kids Fest“ është...
Zbulohet enzima që bllokon shtatzëninë
18.10.2011 - Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë një proteinë, e cila është në gjendje të...
Autizmi, simptomat dhe terapia përkatëse
19.11.2011 - Autizmi eshte nje semundje e rende psikopatologjike qe pengon femijen te krijoje marredhenie...
Nënat që punojnë ndihen më të lumtura
20.12.2011 - Nenat qe punojne kane shendet me te mire dhe ndihen me te lumtura, ka treguar nje studim....
Shkencëtarët: shega mbron nga kanceri i gjirit
29.11.2011 - Shega e ëmbël mund të ketë rol të rëndësishëm në mbrojtjen nga kanceri i gjirit,...
Substanca BPA dhe ushqimet e fëmijëve
09.12.2011 - Prej shumë dekadash, lënda kimike BPA përdoret për prodhimin e shisheve plastike dhe...
12 rregullat bazë për higjienën intime të femrës
16.12.2011 Femrat shpesh bisedojnë dhe ndajnë përvojat dhe këshillat për kujdesin e lëkurës, flokëve...
Këshilla për fertilitetin dhe koncepsionin
22.12.2011 - Doni të bini shtatzane shpejt? Ju jeni në vendin e duhur. Këtu paraqitet cdo gjë që...
Kur nuk dihet kush është nëna
05.01.2012 - Për të gjithë ata që thonë se është babai ai që nuk është gjithmonë i sigurt...
Aborti, pasojat shëndetësore dhe emocionale
12.01.2012 - Menjëherë pas abortit, disa gra ndjejnë lehtësim dhe u duket se kanë shpëtuar nga...
Përkufizimi i ri i autizmit dhe pasojat
25.01.2012 - Lëvizje të çuditshme, paaftësi për të komunikuar dhe interesim ngulmues, të gjitha...
Kurimi i epilepsisë
03.02.2012 - Epilepsia, një sëmundje që godet dhjetëra fëmijë çdo vit në vendin tonë, është...
Rëndësia e kalciumit gjatë shtatzënisë
01.02.2012 - Trupi ka nevojë për kalcium për t’i mbajtur eshtrat të fortë. Qumështi, jogurti,...
Përse njëri nga binjakët hesht, përderisa tjetri flet shumë?
13.02.2012 - Një nga fenomenet specifike të të folurit të binjakëve është edhe rasti kur njëri...
Prindër - fëmijë: Një lidhje e thellë psikofizike
22.02.2012 - Ne qytetin e Filadelfias, shtetit te indianes-SHBA, nje ekip studiuesish te Purdue University...
Zhvillimi i trupit të fëmijës
29.02.2012 - Jemi ndalur në mënyrë të veçantë mbi peshën e fëmijës, mbi gjatësinë e tij, mbi...
Prishja e dhëmbëve mes fëmijëve, shqetësim tepër i madh
12.03.2012 - Kujdesi i dhëmbëve të fëmijëve u kushton prindërve mijëra dollarë, ndërsa gjithnjë...
Karriera dhe varfëria “vrasin” 9000 jetë në vit
19.03.2012 - Shqiptarët mbeten ende shumë larg përdorimit të metodave kontraceptive për tu mbrojtur...
Një studim i ri propozon një mënyrë për krijimin e vezëve të reja tek gratë
06.04.2012 - Një studim shkencor i ri duket se po hedh poshtë një parim biologjik gjerësisht të...
Pushime pranë detit… me detyrim nga shteti
30.03.2012 - Fëmijët rusë mund të detyrohen me ligj që të shkojnë për pushime në det për një...
Lodrat e rrezikshme për fëmijët
05.04.2012 - Lodrat janë pjesë e rëndësishme për zhvillimin psikologjik të një fëmije, ndaj...
Sistem i automatizuar me ultratinguj për diagnostikimin e kancerit të gjirit
16.04.2012 - Komisioni i Administrates së Ushqimeve dhe Barnave (FDA) miratoi dje (11 prill) përdorimin...
Loja tenisit gjatë shtatzënisë
23.04.2012 - Nëse jeni një lojtar i mirë, mund të jetë e sigurtë. Shumica e gjinekologëve rekomandojnë...
Mungesa e vitaminës D ngadalëson rritjen
02.05.2012 - Simptomat të cilat tregojnë për mungesën e vitaminës D te fëmijët janë rritja e...
Shfrytëzimi i grave e fëmijëve
10.05.2012 - Rreth 2.45 milionë gra e fëmijë janë viktima të trafikimit në gjithë botën, ku 40...
Shkaqet e dështimit të shtatzënisë
16.05.2012 - Dështimi (aborti spontan) është përfundimi i shtatzanisë para javës së 20-të. Shkaku...
Çdo e teta grua në Kosovë me kancer të gjirit
23.05.2012 - Grupi i Grave Deputete ka nënshkruar Memorandumin e Bashkëpunimit me Fondacionin Kosovar...
Këshilla për pushime të shëndetshme
20.06.2012 - Kur mendojmë plazhin, mendojmë pushime, argëtim, lojra dhe not në det… por jo...
Mos harroni t’ia pastroni dhëmbët fëmijës suaj!
11.06.2012 - Pastrimi i dhëmbëve tek fëmijët duhet të fillojë që në moshën 6 muajshe. Ky pastrim...
Pse janë femrat më seksi pasi të lindin fëmijë
22.06.2012 - Edhe pse shumë nëna të reja nuk kanë kohë që menjëherë t’i kushtojnë vëmendje...
Lindi 10 fëmijë për nëna të tjera
30.06.2012 - Një 47-vjecare në Britani i ka dhënë jetë 10 fëmijëve, por asnjë prej tyre nuk ka...
Obeziteti minimizon mundësinë e shtatzënisë
18.07.2012 - Obeziteti përbën një pengesë të madhe për çiftet që dëshirojnë të kenë një...
Fëmijët sensin për humor e marrin nga prindërit
22.10.2012 - Bebet që në muajin e gjashtë mësojnë të qeshin, ndërsa sensin e humorit e marrin...
Nëna, 4 vjet pa ngrënë
22.08.2012 - Që nga koha kur ishte shtatzënë katër vjet më parë, Charlene Johnstone nuk ka qenë...
Qumështi me aflatoksinë, hetim epidemiologjik
27.02.2013 - Drejtori i Politikave Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë Pëllumb Pipero deklaron...
Kujdestaret e shtëpisë së foshnjes
10.03.2013 - Irma është nëna e Anisës; Xhevahirja, nëna e Genit; Ardiana, nëna e Enxhit, ndërsa...
Ç’duhet të bëjnë femrat për të pasur memorie të fortë
08.08.2012 - Të paturit e një fëmije mund të ndikojë në përmirësimin e memories së gruas. Në...

/komuniteti