Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Çfarë duhet të dini për hapësirat ndërmjet dhëmbëve të fëmijëve?
21.08.2020 - Hapësirat ndërmjet dhëmbëve te fëmijët, posaçërisht atyre të përparmë, janë...
Përse fëmijët shtojnë peshë më së shumti gjatë verës? Përgjigjja është kjo!
21.08.2020 - Prindërit mendojë që fëmijët gjatë verës hanë më shumë vitamina dhe janë më...
Mrekulli në Kosovë: Gruaja me dy mitra bëhet me fëmijë
05.08.2020 - Të jesh grua me dy mitra është një rast i rrallë në botë, por një rast të tillë...
Gjakrrjedhja nga hunda gjatë shtatzënisë – çfarë duhet të bëni për ta shmangur
22.06.2020 - Shikoni përse vjen deri te gjakrrjedhja nga hunda, çfarë do të duhej të bëni dhe si...
Të bëhesh nënë në kohë koronavirusi
26.05.2020 - Mëngjeset nisin ndryshe për Diellza Paloja-Osmanin, prej kur ka sjellë në jetë djalin...
A u rekomandohet shtatzënave rrezitja: Çfarë thonë ekspertët?
10.05.2020 - Se cilat masa sigurie do të duhej t’i merrnin shtatzënat, përgjigjen ekspertët Ekziston...
Sa kohë i duhet trupit të femrës që të këndellet plotësisht nga shtatzënia
10.05.2020 - Ata që kanë besuar se mjaftojnë 6 javë, janë plotësisht në lajthitje! Nuk është...
Studimi i ri konfirmon: Deri tani asnjë fëmijë nuk ka transmetuar coronavirusin te personat e rritur
04.05.2020 - Roli i fëmijëve ende është i paqartë, mirëpo, si duket, ata nuk kanë rol të rëndësishëm Studimi...
Shtatzënia gjatë pandemisë dhe këshillat antistres nga Dr. Memli Morina
04.05.2020 - Pandemia COVID-19 e ka ndryshuar jetën e secilit njeri, ka ndryshuar mënyrën se si sjellemi,...
Shtatzënë në kohë coronavirusi: Ç’duhet të dini
31.03.2020 - Shtatzënia në kohë pandemie, sigurisht që shoqërohet me frikë dhe dilema më të mëdha...
Alarmi i nutricionistes Diola Dosti : Mos vizitoni nënat e sapolindura, po i ekspozoni ndaj virusit
31.03.2020 - Koronavirusi mund të prekë këdo, por njerëzit me probleme shëndetësore kronike dhe...
Udhëzoni si të mbajnë higjienën personale: Çfarë është e rëndësishme të përvetësojnë fëmijët
28.03.2020 - Fëmijët nuk lindin me ndjenjën e përgjegjësisë ndaj pastërtisë së trupit, por është...
Buka Bakery ju sjell furnizim cilësor, të sigurt dhe të vazhdueshëm
Të dashur konsumatorë, Përkunder situatës së krijuar nga prania e virusit COVID 19, Buka Bakery...
Si t’i ndihmoni fëmijët të përballen me jetën pa shkollë
24.03.2020 - Fëmijët do të jenë jashtë shkollës për një periudhë të pacaktuar kohore për shkak...
Coronavirusi: A duhet t’i lini fëmijët tuaj të luajnë me fëmijë të tjerë?
24.03.2020 - Ndërsa gjithnjë e më shumë shkolla po mbyllen nëpër botë, prindërit janë duke “luftuar”...
Tri zakone të një fëmije gjenial
12.03.02020 - Nëse je prind, me shumë mundësi e di sa të rëndësishme janë vitet e para të jetës...
Pse gratë dhe fëmijët janë më pak të rrezikuar nga koronavirusi
1203.2020 - Sipas një studimi të kryer mbi 44 mijë njerëz nga autoritetet shëndetësore kineze,...
Si ta keni në kontroll një mbarëvajtje të shëndetshme dhe të suksesshme të shtatëzanisë
02.03.2020 - Shëndeti i një gruaje është thelbësore për shëndetin e mirë të foshnjës së saj....
120 euro ose shtrat për fëmijët e posalindur në këtë komunë të Kosovës
02.03.2020 - Për fëmijët e porsalindur në komunën e Vushtrrisë pritet të merret vendimi që të...
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjigjen!
27.01.2020 - Sipas një studimi të kryer nga një ekip studiuesish finlandeze dhe amerikane mbi fëmijët...
Letra e një nëne: Mund të kisha liri, por zgjodha të kem fëmijë
27.01.2020 - E paramendoj ndonjëherë se si do dukesha unë po të mos kisha fëmijë? Do të nxitoja...
Nënën e kupton vetëm pasi të bëhesh nënë!
22.01.2020 - Nana, emri ma kuptimplotë n’botë, personi i parë me të cilën e kupton se çka...
Shenjat treguese që fëmija është i stresuar por nuk e shfaq; Mos u tregoni neglizhentë
22.01.2020 - Fëmijët janë viktima të stresit si edhe te rriturit, por ai vepron në mënyrë të...
Studimi: Nëse fëmijët flenë herët, nëna është më e shëndetshme
15.01.2020 - Megjithëse titulli i mësipërm edhe i gjithë ky studim duket klishe, në fakt është...
Rituali më i fuqishëm familjar? Përrallat para gjumit
15.01.2020 - Thjesht, nuk ka asgjë më të fuqishme se përrallat para gjumit, veçanërisht në këtë...
Nënat shqiptare vendosin rekordin në Europë, kujdesen më shumë se kudo tjetër për fëmijet e tyre
20.12.2019 - Thuhet se pasi bëhesh bëhesh nënë jeta e një gruaje ndryshon totalisht. Sipas një...
Si të lini në çerdhe një fëmijë të lumtur!
20.12.2019 - Çfarë bëjnë nënat kur fëmija qanë se nuk dëshiron të rrijë në çerdhe? Ikin. Unë...
Vetëm pas kësaj moshe, fëmijët e kuptojnë rëndësinë e ‘detyrave të shtëpisë’; Sipas psikologëve më herët vetëm stresohen
09.12.2019 - Pas 25 vitesh studimesh dhe humlumtimesh mbi detyrat e shtëpisë, shkencëtari Harris Coopers...
Përqafojeni sa më shumë fëmijën tuaj! Nuk do të qëndrojë gjithmonë i vogël
09.12.2019 - Deri tani jam mësuar të marr shikime befasie kur mbaj në krah djalin tim. Ajo që nuk...
Pse fëmijët kërkojnë ujë çdoherë para gjumit?
15.11.2019 - Mund të ndodhë që i keni thënë “natën e mirë” dhe të keni menduar se...
Ja përse fëmijët duhet të mësohen që të lexojnë çdo lloj libri
15.11.2019Fëmijët kanë tendencë të jenë krijesa të zakonit! Siç adhurojnë të shohin shumë...
Mamia tregon mitet mbi shtatzaninë të cilat janë tërësisht të pasakta
06.11.2019 - Sipas fjalëve të saj, femrat në shtatzëni nuk bëhen “Kafshë të uritura” Natasha...
Ja pse nënat me tre fëmijë janë më pak të stresuara se ato me një
05.11.2019 - Kur shohim tre ose katër fëmijë në një shtëpi, mendimi i parë që na vjen në mend...
8 Mësime për jetën, që vetëm një nënë e fortë ia mëson të bijës
28.10.2019 - Marrëdhëniet mes nënës dhe vajzës shpesh kalojnë nëpër ulje dhe ngritje, por dashuria...
Shkencëtarët: Përqafoni sa më shumë fëmijët tuaj, mësoni ndikimet pozitive!
05.10.2019 - Nëse nuk i rezistoni një përqafimi apo përkëdheljes ndaj fëmijës suaj, nuk ju fajësojmë....
10 Gjërat e papritura që kujdesi i tepruar i prindërve u shkakton fëmijëve
14.10.2019 - Të gjitha nënat shqetësohen për fëmijët e tyre dhe kjo është një gjë normale,...
Shenjat e atyre që s’kanë pasur dashuri në vegjëli!
05.10.2019 - Ka qëndrime, sjellje karakteristike që zbulojnë njerëz që nuk janë dashur si fëmijë....
Mungesa e vëmendjes së nënës është një plagë që nuk shërohet kurrë
01.10.2019 - Mungesa e vëmendjes së nënës për një fëmijë është një plagë në shpirt që nuk...
Mjekët gjinekologë ndalojnë këto ushqime për të gjitha gratë shtatzëna
01.10.2019 - Të sillni në jetë një foshnjë, është një arsye e mirë për të vlerësuar edhe...
Unë kam 8 vite që jetoj në Gjermani dhe ja se si i rrisin fëmijët atje…
26.09.2019 - Është e rrallë të shohësh fytyra të qeshura në trenat e Berlinit. Për shkak të...
Rrëfimi prekës dhe lutja e një babai që e humbi të birin: Natën para se të vdiste e bëra për të qarë
26.09.2019 - Kjo letër është shkruar nga një baba që humbi një nga binjakët e tij krejt papritur...
Fëmijët janë prioriteti im: Çdo gjë tjetër mund të presë!
23.09.2019 - Ardhja e fëmijëve është një moment i veçantë në jetën e prindërve, të cilët...
Detaje të reja për foshnjën qe lindi me dy gjini në Prishtinë
23.09.2019 - Një ngjarje e pazakontë kë ndodhur në Klinikën Gjinekologjike në Prishtinë. Në...
Tezat dhe hallat luajnë një rol të veçantë në jetën e fëmijës
13.09.2019 - Familjet moderne sot tentojnë të marrin konfigurime më komplekse. Kjo është arsyeja...

/komuniteti