Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Mamia tregon mitet mbi shtatzaninë të cilat janë tërësisht të pasakta
06.11.2019 - Sipas fjalëve të saj, femrat në shtatzëni nuk bëhen “Kafshë të uritura” Natasha...
Ja pse nënat me tre fëmijë janë më pak të stresuara se ato me një
05.11.2019 - Kur shohim tre ose katër fëmijë në një shtëpi, mendimi i parë që na vjen në mend...
8 Mësime për jetën, që vetëm një nënë e fortë ia mëson të bijës
28.10.2019 - Marrëdhëniet mes nënës dhe vajzës shpesh kalojnë nëpër ulje dhe ngritje, por dashuria...
Shkencëtarët: Përqafoni sa më shumë fëmijët tuaj, mësoni ndikimet pozitive!
05.10.2019 - Nëse nuk i rezistoni një përqafimi apo përkëdheljes ndaj fëmijës suaj, nuk ju fajësojmë....
10 Gjërat e papritura që kujdesi i tepruar i prindërve u shkakton fëmijëve
14.10.2019 - Të gjitha nënat shqetësohen për fëmijët e tyre dhe kjo është një gjë normale,...
Shenjat e atyre që s’kanë pasur dashuri në vegjëli!
05.10.2019 - Ka qëndrime, sjellje karakteristike që zbulojnë njerëz që nuk janë dashur si fëmijë....
Mungesa e vëmendjes së nënës është një plagë që nuk shërohet kurrë
01.10.2019 - Mungesa e vëmendjes së nënës për një fëmijë është një plagë në shpirt që nuk...
Mjekët gjinekologë ndalojnë këto ushqime për të gjitha gratë shtatzëna
01.10.2019 - Të sillni në jetë një foshnjë, është një arsye e mirë për të vlerësuar edhe...
Unë kam 8 vite që jetoj në Gjermani dhe ja se si i rrisin fëmijët atje…
26.09.2019 - Është e rrallë të shohësh fytyra të qeshura në trenat e Berlinit. Për shkak të...
Rrëfimi prekës dhe lutja e një babai që e humbi të birin: Natën para se të vdiste e bëra për të qarë
26.09.2019 - Kjo letër është shkruar nga një baba që humbi një nga binjakët e tij krejt papritur...
Fëmijët janë prioriteti im: Çdo gjë tjetër mund të presë!
23.09.2019 - Ardhja e fëmijëve është një moment i veçantë në jetën e prindërve, të cilët...
Detaje të reja për foshnjën qe lindi me dy gjini në Prishtinë
23.09.2019 - Një ngjarje e pazakontë kë ndodhur në Klinikën Gjinekologjike në Prishtinë. Në...
Tezat dhe hallat luajnë një rol të veçantë në jetën e fëmijës
13.09.2019 - Familjet moderne sot tentojnë të marrin konfigurime më komplekse. Kjo është arsyeja...
Ankthi i fëmijëve për shkollën/ Pediatrja e njohur: Prindërit të shmangin autoritetin përmes frikës
10.09.2019 - Fëmijët po përgatiten për vitin e ri shkollor, dhe emocionet janë të pashmangshme. “Gjithë...
Si ta bindni fëmijën të shkojë me qejf në çerdhe, këshilla nga ekspertët
10.09.2019 - Ditët e para të kopshtit janë të vështira për prindërit dhe fëmijët, që zakonisht...
Paraqitja dhe përfaqësimi i fëmijëve nga të rriturit - nga Lira Gjika
05.09.2019 - Të gjithëve u ndodh të gjenden në mjedise me të rritur dhe fëmijë ku prindërit nuk...
Rreziqet afatshkurtra dhe afatgjata për gratë që zgjedhin të lindin me operacion; Përse mjekët janë për lindje natyrale
02.09.2019 - Lindja me operacion shoqërohet me rreziqe, ku përfshihet edhe qëndrimi më i gjatë në...
Nënat e reja po vendosin në rrezik jetën e foshnjeve nga mbulimi i karrocës
02.09.2019 - Gjatë verës është e vështirë të sigurojmë gjithmonë një ambient të freskët për...
7 rregullat e jetës për edukimin e fëmijëve sipas psikiatrit italian
23.08.2019 - Giovanni Bollea ishte një psikiatër italian, baba i neuropsikiatrisë moderne të fëmijërisë...
Psikologët e Harvardit: Prindërit që rrisin fëmijë të sjellshëm bëjnë këto 5 gjëra
21.08.2019 - Prindërit janë të ngarkuar me detyrën e vështirë të rritjes së fëmijëve të vegjël....
Prindërit - Psikologët më të mirë të fëmijëve
15.08.2019 - Ne jetojmë në një kulturë që është e stërmbushur me porosi që të jemi sa më të...
Fëmijët e lumtur janë të gjallë, nervozë, të zhurmshëm dhe rebelë
13.08.2019 - Ne shpesh i keqinterpretojmë karakteristikat e fëmijëve tanë dhe madje fajësojmë veten...
Gjatë shtatzanisë, djemtë e lodhin më shumë nënën se vajzat
08.08.2019 - Të kesh një fëmijë djalë është më e lodhshme për një grua dhe këtë e tregojnë...
Ndryshime të pazakonshme gjatë shtatzënisë: A u rritet hunda shtatzënave?
07.08.2019 - Nga ndryshimet e papritura në pigmentim, statusi hormonal, gjoksi i ënjtur, mund të ndodhin...
30 mijë euro nëse bëni 3 fëmijë
06.08.2019 - Qeveria hungareze u ofron çifteve të martuara një hua prej rreth 30.000 eurosh, të cilat...
Nga psikologia Denata Toçe: Lojë e lirë, fëmijë më të mirë…
30.07.2019 - “Eh, këta fëmijët e sotëm, janë më të mençur dhe më të aftë se ne dikur...
Vokabulari i pasur nuk është çelës për zhvillim të të folurit te fëmijët: Shkenca ka njohuri të reja!
30.07.2019 - Në studimin e ri i cili merret me zhvillimin e të folurit te fëmijët e vegjël, hulumtuesit...
Foshnja u lind me tri koka, shokohen mjekët
25.07.2019 - Një fëmijë është lindur me tri koka në Indi, i cili ka shokuar mjekët. Lindja unike...
9 librat që duhet të lexojë çdo fëmijë gjatë pushimeve verore
17.07.2019 - Gjatë pushimeve verore librat janë një ndër zgjedhjet më zbavitëse për fëmijët...
Shkencëtarët vërtetojnë se shtatzënia është ngjitëse
07.17.2019 - Shkencëtarët kanë vërtetuar se shtatzënia është ngjitëse. Asociacioni i Sociologëve...
Nanave iu duhet 1 vit i plotë për ta marrë veten pas lindjes
10.07.2019 - Të rritësh një foshnjë është përvojë e bukur, por edhe shumë e lodhshme për trupin....
Shtëpia me libra u ndihmon fëmijëve të lulëzojnë
10.07.2019 - Një fëmijë që rritet në një shtëpi me të pakten 80 libra do të jetë më i mirë...
Flet shkenca: Jo celular, jepuni fëmijëve një instrument muzikor për këto arsye
07.07.2019 - Terapia muzikore ndihmon në rritjen e humorit dhe përshpejton shërimin. Përveç kësaj,...
Fëmija humbë jetën nga kokrra e qershisë, mjekët s’mund ta shpëtojnë
07.07.2019 - Një fëmijë i moshës 16-muajshe ka ndërruar jetë në Tiranë për shkak të një kokrre...
Prindërit nuk bëjnë gjumë të mjaftueshëm gjashtë vjet pas lindjes së fëmijës
02.07.2019 - Të rriturit preferohet që të bëjnë 7 deri 9 orë gjumë çdo natë, sipas Fondacionit...
Qe pse nanat janë të lodhura: Me qenë nanë është sa me punu 2 punë e gjysëm, thonë hulumtimet!
02.07.2019 - Të gjithë e dimë se nënat nuk kanë asnjë ditë të lirë, as fundjavë, as pushim...
Fëmijëve u nevojiten arti, historitë, poemat dhe muzika po aq shumë sa dashuria, ushqimi, ajri i freskët dhe lojërat
27.06.2019 - Fëmijëve u nevojitet arti, historitë, poemat dhe muzika po aq shumë sa iu nevojitet...
Erëzat që duhet të shmangë një grua shtatzënë
27.06.2019 - Në shtatzëni mund të kemi kujdes gjithçka, por ndoshta na dalin nga mendja erëzat. Të...
Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve
31.05.2019 - Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet,...
Moslarja e bebes menjëherë pas lindjes shton shanset për ushqim të suksesshëm me gji
31.05.2019 - Është e zakonshme që të sapolindurin ta lajmë pothuajse menjëherë pas lindjes, mirëpo...
Cilave femrave testi i shtatzënisë u del negativ – madje edhe nëse janë në muajin e gjashtë të shtatzënisë?
28.05.2019 - Ndoshta mund t’ju duket e çuditshme, por faktikisht është një efekt i cili i bën...
Bulizmi shkakton probleme afatgjate
28.05.2019 - Bulizmi mund të përfshijë shumë gjëra: ngacmim, emërtime të ndryshme, stereotipe,...
Këto janë mënyrat e vetme që afrojnë fëmijët me kulturën e punës, ja si t’i shpëtoni nga dembelizmi
21.05.2019 - Asnjë prind nuk do ta ketë fëmijën dembel. Por t’i bësh fëmijët ta duan dhe...
Pasi ta shihni këtë foto, gjithmonë do t’i lidhni fëmijët në ‘maksikozë’
17.05.2019 - Një nënë nga Pensilvania postoi një foto të makinës së saj Honda CRV në gjendje...

/komuniteti