Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Hekuri ndihmon te depresioni i paslindjes
05.10.2016 - Konsumimi i hekurit shtesë nga nënat të cilat sapo kanë lindur, mund të lehtësojë...
Nëna e re vdes në spital 24 orë pas lindjes së fëmijës së parë
05.10.2016 - Një nga ditët më të bukura të jetës së saj kthehet në tragjedi për familjen e Annalisa...
Lind fëmija i parë në botë i krijuar nga tre persona
29.09.2016 - BBC raporton se ka lindur fëmija i parë në botë për të cilin është përdorur një...
SHBA heq detyrat e shtëpisë për nxënësit, nuk kanë efekt
27.09.2016 - Shumë shkolla fillore në SHBA kanë hequr detyrat e shtëpisë për fëmijët në mënyrë...
Të bëhesh nënë në Norvegji është ëndrra e çdo gruaje
26.09.2016 - Cilat janë avantazhet që kanë nënat e reja që sjellin në jetë fëmijët e tyre në...
Proçesi i të fituarit të kontrollit të urinimit dhe defekimit
22.09.2016 - Proçesi i të fituarit të kontrollit të urinimit dhe defekimit ndryshon nga fëmija në...
Bullizmi
22.09.2016 - Fëmijët, adoleshentët, që ushtrojnë bullizëm, janë djem dhe vajza të parritur, që...
Foshnjat bëhen me të vërtetë të vetëdijshme, kur janë pesëmuajshe
16.09.2016 - Bebet janë të afta të mendojnë në mënyrë të ndërgjegjshme dhe të ruajnë kujtimet...
Ky është babi më i ndjekur në rrjetet sociale, ja pse
16.09.2016 - Një baba sa qesharak aq edhe i dashur ka fituar mijëra ndjekës në rrjetet sociale falë...
Studimi i ri e konfirmon se fëmijët e trashëgojnë inteligjencën nga nëna
15.09.2016 - Kur është fjala për inteligjencën, asgjë nuk mund të jetë më e saktë sesa “e...
A e shijon bebja gjatë shtatzënisë ushqimin që ju e hani?
14.09.2016 - A i djeg goja kur hani feferona? A kënaqet kur hani akullore? Po kur e përtypni limonin...
Bebja më e vogël në botë arrin të mbijetojë, mahnit mjekët
13.09.2016 - Kur ka lindur Emilia Grabarczyk, e tërë këmba saj ishte sa gishti i një të rrituri,...
10 aftësitë jetësore që duhet të dijë fëmija juaj 10 vjeçar
09.09.2016 - Me kaq shumë gjëra që kanë mësuar fëmijët sot në teknologji, është e lehtë të...
Sa kohë u nevojitet fëmijëve për të kuptuar se u janë ndërruar prindërit?
08.09.2016 - Shumë të rinjve u është përsëritur herë pas here nga prindërit që të heqin nga...
Imagjinata e mamasë e kthen foshnjën në top modele
08.09.2016 - Të gjithë fëmijët janë të bukur, por nënat kujdesen që ata të duken edhe më bukur...
6 këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë “të mbarë”
1) Merruni me fëmijët. Ky është themeli i gjithçkaje. Kaloni kohë rregullisht me fëmijët tuaj,...
Mos i hidhni dhëmbët e fëmijëve, shpëtojnë jetë
05.09.2016 - Rënia e dhëmbit të parë për fëmijën është një moment historik për ta, por ky...
Kur fëmijët veshin veten
22.08.2016 - Nga kostumet e superheronjve tek të brendshmet të veshuar si aksesorë të jashtëm këto...
Lind 'në qiell', aviokompania i jep bebes dhuratë fantastike
18.08.2016 - Lindi mes reve, në bordin e fluturimit të kompanisë ajrore filipinase ‘Cebu Pacific...
Fëmijët duhet të sillen si fëmijë
17.08.2016 - Kathy Walker, eksperte prindërimi nga Melburni thotë se prindërit nuk duhet t’i...
Fëmijët mund të mësojnë gjuhët e huaja përmes muzikës
17.08.2016 - Sa më shpejt që të fillojë fëmija të mësojë gjuhë të huaja, do ta ketë më të...
Qumështi i nënës, në frigorifer – deri në tri ditë
15.08.2016 - Nëna qumështin e vet mund ta ruajë dhe ta shfrytëzojë kur t’i nevojitet. Në...
Arsyeja përse nuk duhet ta mbulonin kurrë karrocën e bebit
15.08.2016 - Shpesh herë në përpjekje për të mbrojtur fëmijën nga rrezet e diellit, nënat përdorin...
Mbrojeni beben: Dy gjëra të papritura të cilat do të duhej t’i shmangnin nënat e ardhshme
11.08.2016 - Secila shtatzënë do të bëjë çdo gjë për të nxitur zhvillimin e bebes së vet, mirëpo...
Ja përse shqelmojnë bebet në bark
26.07.2016 - Kur gratë janë shtatzëna, ndjejnë herë pas here goditjet e bebeve që do të sjellin...
Si e ndihmon biçikleta shëndetin e fëmijës suaj?
26.07.2016 - Biçikleta nuk ndihmon vetëm shëndetin e të rriturve, por sjell përfitime të mëdha...
Shëndeti i gjirit: Cila është mosha e duhur për ta lindur fëmijën e parë?
21.07.2016 - Të merrni vendimin se kur duhet ta lindni fëmijën e parë, nuk është asnjëherë një...
Loja e cila ka çmendur botën: A do të duhej të brengosen prindërit për shkak të POKEMONIT?
21.07.2016 - Loja “Pokemon Go” për një kohë të shkurtër ka arritur ta çmendë planetin,...
Baballarët luajnë rol kyç në zhvillimin e fëmijëve
19.07.2016 - Studimet e fundit nga Universiteti i Miçiganit kanë dalë në përfundimin se baballarët...
Festivali i fëmijëve në Shkodër
14.07.2016 - Gjatë natës së parë interpretuan këngët e tyre 10 fëmijë. Drejtori artistik i këtij...
Fakte rreth autizmit
14.07.2016 - Këto janë 16 fakte për autizmin që prindërit duhet t`i dinë: 1. Autizmi në ditët...
Nëna e 13 fëmijëve lind katërnjakë në moshën 65-vjeçare
13.07.2016 - Një 65-vjeçare nga Berlini është bërë nëna më e vjetër në botë që sjell në...
11 karakteristikat e prindërve që kanë fëmijë të suksesshëm
11.07.2016 - 1. Ata i venë fëmijët në punë Lythcott-Haims, dekane e Universitetit Standford,...
Fotot që tregojnë se babai nuk duhet lënë vetëm me bebin
11.07.2016 - Të lësh babain vetëm në shtëpi me fëmijën e vogël është e sigurtë që do të...
Paralajmërim për prindërit: Këto çokollata kanë substanca kancerogjene
07.07.2016 - Organizata Foodwatch që merret me mbrojtjen e konsumatorit, ka testuar lloje të ndryshme...
Këto gabime i bëjnë shumica e prindërve me fëmijët! A i keni bërë edhe ju?
06.07.2016 - Të vendosni fëmijën për të fjetur vonë, mund të sjellë probleme shëndetësore pas...
“Uria” e fëmijës të sapokthyer nga kopështi
04.07.2016  - Shpesh prindërit tregojnë, madje edhe të shqetësuar, që kur fëmija kthehet nga...
Si ta vëresh nëse fëmija juaj është viktimë e bulizmit
01.07.2016 - A dyshoni që fëmija juaj mund të jetë viktimë e bulizmit? Identifikimi i një fëmije-viktimë...
A është mirë që një shtatzënë të hajë shalqi (bostan)?
30.06.2016 - Dikur mendohej se shalqiri ka vetëm ujë dhe materiet tjera ushqyese i ka të kufizuara....
Hurmat, a e lehtësojnë lindjen?
22.06.2016 - Që nga mesi i shtatzënisë secila grua fillon të mendojë për procesin e lindjes. Të...
10 fakte për mrekullinë e binjakëve
21.06.2016 - Nënat që lindin binjakë janë shtuar shumë kohët e fundit. Disa prej tyre madje...
Dy mënyra për t’i zhvilluar aftësitë artistike të fëmijëve, sipas shkencës
21.06.2016 - Nëse dëshironi ta rritni një fëmijë kreativ, ju duhet ta mësoni atë të mendoj në...
Dëshironi të qëndroni përgjithmonë e re? Bëni FËMIJË!
20.06.2016 - Numri i fëmijëve që e lindni ka ndikim në procesin e plakjes të trupit, pasi që aq...
Foshnja lind pasi qëndroi 107 ditë në barkun e nënës së vdekur
20.06.2016 - Aktualisht Miguel ndjehet babai më i lumtur në botë pas lindjes së djalit, por gëzimi...