Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

KOMF, ZFD e KEC shpërblejnë shkrimet më të mirë për të drejtat e fëmijëve
01.12.2017 - Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë – KOMF, në bashkëpunim...
Sëmundja e mëlçisë i kërcënoi jetën fëmijës, veprimi i dados ishte i papritur
29.11.2017 - Shumica e dadove marrin punën e tyre shumë seriozisht dhe ofrojnë shërbimin më të...
Ja çfarë ndjen bebja në bark, kur nëna qan gjatë shtatzënisë
29.11.2017 - Hulumtimet nga Shoqata për Shkencën Psikologjike pohuan se një embrion 6-muajsh ndikohet...
Prindërit të painformuar për rëndësinë e vitaminës D
27.11.2017 - Vitamina D dhe rëndësia e saj në forcimin e kockave Nëse mendoni se fëmija juaj po...
Qifti Osmanaj me fëmijë në duar pas 10 vite martesë, e mundësoi Klinika Amerikane - Dr. Behar Kusari
24.11.2017 - Klinika Amerikane Dr. Behar Kusari, ua mundësoi çiftit Osmanaj, të kenë fëmijë pas...
Si ta ndihmoni fëmijën ta kapërcejë frikën nga errësira
22.11.2017 - Frika nga errësira është një dukuri shumë e zakonshme tek fëmijët, qoftë nga “lugati”...
Shtatzënë gjatë kimioterapisë, foshnja lind e shëndetshme
22.10.2017 - Maria Crider ishte 14 javë shtatzënë kur ajo bëri zbulimin e tmerrshëm se ishte me...
Gabimet më të mëdha që bëjnë nënat me fëmijët gjatë stinës së dimrit
18.11.2017 - Në dimër temperaturat ulen ndjeshëm. Metabolizmi i trupit sa vjen e ngadalsohet duke...
Spitali luksoz ku nënat paguajnë gjysmë milioni dollarë për lindje
17.11.2017 - Ushqime të shtrenjta, shampanjë pas lindjes, akomodim me pesë yje, yoga dhe një asistent...
Gratë shtatzëna po e kuptojnë gjininë e foshnjës përmes unazës së martesës
17.11.2017 - Nëse jeni kurioz të dini për gjininë e bebes tuaj, ka disa mënyra jo-mjekësore që...
Këshillat e suksesshme të Maria Montessorit, për të rritur fëmijë sa më të lumtur
16.11.2017 - Maria Montessori është një nga të paktat pedagoge që ka ndihmuar në revolucionarizimin...
Do t’ju habisin përgjigjet e disa fëmijëve, për pyetjen “Çfarë është dashuria?”
14.11.2017 - “Kur gjyshja u sëmur nga artriti, ajo s’mund të ngrihej dot nga krevati dhe...
Si të qetësoni një fëmijë të llastuar dhe të tërbuar: Ja 5 këshilla nga pediatri!
14.11.2017 - Fëmija që bërtet në dyshemenë e shitores apo refuzon të ngritet nga dyshemeja e autobusit...
Jo më rroba dhe arusha, ja çfarë dhuratash duan nënat kur lindin fëmijën e dytë
10.11.2017 - Kur e lindni fëmijën e parë, ju mbusheni me rroba të bebeve, këpucë të vogla dhe...
Gripi është vërdallë, shenjat që duhet të dini për fëmijët dhe të rriturit
10.11.2017 - Ka një dallim të madh në mes të ftohjes dhe gripit – njëra është një bezdisje...
Gjërat që duhet t’ia mësoni fëmijës patjetër para se të mbushë 10 vjeç
06.11.2017 - Kur bëhesh prind, ke një përgjegjësi shumë të madhe pasi je përgjegjës për të...
Po, është e vërtetë, prindërit favorizojnë më shumë njërin nga fëmijët
06.11.2017 - Gjatë gjithë jetës tuaj, prindërit ua kanë mbajtur të fshehtë një të vërtetë....
25 fjalët që duhet të thotë një 2-vjeçar
02.11.2017 - Në moshën 2-vjeçare, shumica e fëmijëve kanë filluar të flasin. Ka një sërë...
Engjëjt e braktisur – rrëfimi nga QKUK-ja për foshnjat që refuzohen nga nënat e tyre
30.10.2017 - Vetëm nëntë muaj mund ta shijojnë ngrohtësinë e nënave, atëherë kur foshnjat gjenden...
Vijnë në jetë binjakët me peshë rekorde, habiten mjekët dhe ekspertët
30.10.2017 - Faye Gardiner nga Gloucestershire e Anglisë, ka sjellë në jetë binjakët që peshojnë...
Ushtrime për të rimarrë vetën pas lindjes
24.10.2017 - Një nga gjërat më të vështira kur të bëhesh një mama e re është të gjeni kohë...
Fëmijët nuk duhet të shohin kurrë këtë gjendje të prindërve: U krijon probleme me personalitetin
24.10.2017 - Prindërit duhet të kenë shumë kujdes me mënyrën se si sillen në prani të prindërve,...
Këshilla nga Anila Kalleshi: Gabimet që bëjnë prindërit kur ushqejnë fëmijët!
20.10.2017 - Është shumë e rëndësihme që prindërit të dinë sesi të ushqejnë fëmijët e tyre,...
Lakër e kuqe për shtatzani të shëndetshme
17.10.2017 - Gjatë shtatzënisë është e rëndësishme që të mbani një dietë me ushqime të kuqe...
Tri gjërat e çuditshme që ndodhin kur mbeteni shtatzënë
17.10.2017 - Gjithçka rreth shtatzënisë është e çuditshme kur e mendoni mirë. Jeni duke e rritur...
Gjyshet a kishin të drejtë për këto bestytni rreth shtatzënisë?
16.10.2016 - Pjesa më e madhe e legjendave popullore është e bazuar në thëniet e personave më të...
Sekonda pas lindjes, foshnja nuk i hiqet së ëmës nga përqafimi
16.10.2016 - Kjo lidhje e menjëhershme emocionale mes një vajze të posalindur dhe nënës së saj...
Rëndësia e hidratimit për nënat gjidhënëse
10.10.2017 - Për t’u siguruar që qumështi i gjirit tuaj të mos pakësohet, ju duhet të jeni...
Sa janë të efektshëm kontraceptivët emergjentë 72-orësh dhe cili është rreziku i tyre?
06.10.2017 - Abortet dhe shtatzënitë e paplanifikuara vazhdojnë të jenë probleme tejet të mëdha...
Razije Musa tregon se sa të rrezikshme mund të jenë turshitë për nënat gjidhënëse
03.10.2017 - Meqenëse jemi popull konsumues të turshive, mamia Razie Musa ka disa këshilla për nënat...
Shtatënjakët e parë të mbijetuar mbushin 19 vjeç, ja si është sot jeta e tyre
Në vitin 1997, jeta e familjes McCaughey ndryshoi në mënyrë të pabesueshme. Bobbie McCaughey solli...
Të dashur nëna e baballarë! Në shkollë lërini të gabojnë fëmijët
04.10.2017 - Jessica Lahey është mësuese dhe shkrimtare. Ajo u bë nënë dhe mësuese në të njëjtin...
Pse nuk duhet ta ndaloni fëmijën të ndotet gjatë ushqyerjes?
01.10.2017 - Shumë nëna janë të fiksuara pas higjienës së fëmijëve dhe sfida më e madhe është...
Gjermani, zbulohet helm në ushqimin e foshnjave
01.10.2017 - Në disa markete në jug të Gjermanisë është zbuluar se ushqimi i foshnjave është...
Prindër, nëse nuk doni që fëmijët tuaj të jenë të paedukatë, atëherë duhet të ndaloni së bëri këto 5 gabime
26.09.2017 - Më poshtë janë të renditura pesë nga gabimet që prindërit bëjnë:   # 1 Keni...
Mungesa e babait mund të dëmtojë zhvillimin emotiv të fëmijëve
12.09.2017 - Kohët e fundit psikologët i janë shtruar zhvillimit të fëmijës dhe problemeve të...
A guxon nëna të konsumoj çokollatë gjatë gjidhënjes
12.09.2017 - Gjatë kohës sa jeni duke ushqyer beben më qumështin e gjirit tuaj, padyshim se do të...
Si duhet vepruar në rast se keni binjakë dhe njëra nga foshnjet vdes gjatë shtatzënisë
07.09.2017 - Ekziston mundësia e një fatkeqësie të tillë, andaj për mos t’i lënë asgjë...
I luste familjarët që ta lejojnë të lindë fëmijën me prerje cezariane, pasi u refuzua bëri vetëvrasje
07.09.2017 - Një grua shtatzënë e cila ka kryer vetëvrasje pasi iu refuzua kërkesa nga familjarët...
Rënie e natalitetit në Kosovë
03.09.2017 - Mesatarja e lindjeve brenda 24 orëve, në Klinikën Gjinekologjike Obstetrike, në Qendrën...
Çfarë ndodhë kur bebes i deformohet koka gjatë lindjes, shikoni këto foto të mrekullueshme
21.08.2017 - Lindja është e bukur, është mrekulli, megjithatë edhe konfuze dhe tmerruese sidomos...
Shkenctarët: Harresa ështe normale për nënat
18.08.2017 - Kjo është pjesa më e paharrueshme e të qenurit nënë- fakti që s’mund të mbani...
Çfarë do të thotë të bëhesh për herë të parë baba
18.08.2017 - Shumë meshkuj, momentin e lindjes së fëmijës së tyre e presin me mjaft ankth. Ata fillojnë...
Si të silleni me një fëmijë që i kërkon gjërat me të qarë?
16.08.2017 -Prindër, kur dëgjoni fëmijën tuaj që qan, bërtet dhe insiston që t’i plotësoni...

/komuniteti