Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Karriera apo familja – apo që të dyja
22.11.2018 - Karriera po bëhet pjesë gjithnjë e më e rëndësishme e jetës së femrës bashkëkohore,...
Psikologët e Harvardit: Nëse doni të rrisni fëmijë të mirë, bëni këto 5 gjëra!
22.11.2018 - Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh...
Gjërat e rëndësishme që duhet të mbani mend kur fëmija ka sëmundjen e lisë
20.11.2018 - Gjashtë gjëra që duhet t'i mbani mend Pothuajse të gjithë prindërit ndjehen të...
Shpenzoni kohë të shëndetshme me fëmijët!
20.11.2018 - Përgjithësisht pushimet kanë ndikim tepër pozitiv në spektrin emocional të fëmijës...
Postimi i një nëne shtëpiake që u shpërnda 400 mijë herë në rrjete sociale
19.11.2018 - Numri i nënave amerikane që qëndrojnë në shtëpi është në rritje. Një nënë nga...
E vërteta pas fotos që po ”çmend” të gjitha mamatë e reja, përse kjo grua vendosi një dorezë mbi barkun e vajzës së saj
16.11.2018 - Nga momenti kur një grua sheh dy vija në testin e shtatzënisë, të cilat shënojnë...
Franca ndalon përdorimin e telefonave për të gjithë fëmijët nën moshën 15 vjeçare në shkolla
16.11.2018 - Që nga e hëna në shkollat e Francës fëmijëve nën moshën 15 vjeçare nuk do t’u...
Në 24 orëshin e fundit 31 foshnje lindin në QKUK, një nënë sjell në jetë trinjakë
16.11.2018 - Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, në klinikën e gjinekologjisë, në 24...
Fëmijët të cilët janë aktivë fizikisht kanë performancë më të mirë akademike
13.11.2018 - Fëmijët të cilët janë aktivë fizikisht kanë një performancë më të mirë akademike...
MTI kërkon nga prindërit që t’i largojnë nga fëmijët lodrat e rrezikshme
13.11.2018 - Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) kërkon nga prindërit që t’i largojnë...
Shkenca konfirmon se shtatzënia mund të jetë ‘ngjitëse’
08.2018 - Sipas statistikave, viti 2010, ishte viti kur numri i shtatëzanive në SHBA arriti në 6.2...
41 vjeçarja nga Prishtina e solli në jetë fëmijën e saj të 16-të
Në 25 vitet e martesës së saj, Bahrie Gashi ka pasur 19 shtatzëni, prej të cilave tri kanë dështuar...
Motrat dhe vëllezërit e fëmijëve me autizëm kanë probleme emocionale dhe sociale
28.10.2018 - Edhe motrat dhe vëllezërit e fëmijëve me autizëm priren të kenë probleme me ankthe,...
Këshilla për fëmijët me obezitet infantil (mbipesha fëminore) 0-6vjeç
28.10.2018 - Gjëja e parë që këshillojnë pediatrët me forcë është të inkurajojnë nënat, që...
UNICEF: Shkalla e ushqyerjes me gji në Kosovë është 40%
05.10.2018 - Organizata e cila merret me mirëqenien e fëmijëve në vendet në zhvillim UNICEF po e...
Me projektligjin e ri parashihet pushim edhe per babane pas lindjes se femijes
05.10.2018 - Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica ka lansuar sot në konsultime...
Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm
03.10.2018 - “NE DUHET TË BËJMË NDRYSHIME NË JETËN E FËMIJËVE TANË PARA SE NJË BREZ I...
Zbulohet ushqimi më i mirë për femrat shtatzënë
01.10.2018 - Një studim i ri, që ka grumbulluar të dhëna nga 18 studime të mëparshme, ka zbuluar...
Ushqimet në çantën e fëmijëve për në shkollë
01.10.2018 - Pushimet mbaruan dhe shkolla dhe puna i rikthehen rutinës. Në mëngjes, përveç punëve...
Nënë e mirë është ajo që bëhet e panevojshme
17.09.2018 - Dedikuar të gjithë nënave që vuajnë nga “sindroma e folesë bosh…”...
Baballarët kosovarë nuk mund të marrin pjesë në lindjen e fëmijëve
17.09.2018 - Prej vitit 1938 kur llogaritet filluar lindja në spitale, vazhdimisht është kërkuar...
Të dashur mësues, mos i detyroni fëmijët të shkruajnë se si e kanë kaluar verën
01.09.2018 - Te dashur/a mesues/e, Javen e ardhshme kur ato fytyra te embla te vijne ne klasen tuaj...
Kemi vetëm 18 vera që mund të kalojmë me fëmijët tanë
31.08.2018 - Pak ditë na ndajnë nga përfundimi i verës dhe mendimeve që na kanë shoqëruar gjatë...
Përse fëmijët sillen më keq me nënën se me këdo tjetër? Psikologët shpjegojnë arsyen…
07.08.2018 - Sa e sa herë mendimi i prindërve për fëmijët e tyre është i ndryshëm nga ai i mësuesve...
Zbuloni sa fëmijë do bëni sipas shenjës suaj të horoskopit
31.07.2018 - Ndalemi te numri i fëmijëve që do bëni në të ardhmen, bazuar te shenja juaj e horoskopit. Sipas...
Vajzë apo djalë? Zbulo se çfarë gjinie është bebi juaj pa shkuar tek mjeku, testi 100 përqind i saktë
20.07.2018 - Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e...
Lodrat e fëmijëve dyshohet se janë kancerogjene
20.07.2018 - MTI-ja ka dërguar për analiza 15 mostra të lodrave në Amsterdam. Rezultatet brenda javës. Dëshira...
Fëmija 7 vjeç përjeton dhe përballet me shumë ndryshime
17.07.2018 - Fillimi i shkollës, përballja dhe përshtatja me mësuesen, me ritmin e mësimeve, socializimin...
10 gjëra që mund të bësh për veten me fëmijët nëpër këmbë
17.07.2018 - 1. Bëj Spa në shtëpi Ju mund të kini dëshirë të shkoni të relaksoheni në një...
Zhvillimi i të pamurit te të porsalindurit: Si mund të shohë bebja qartë dhe kthjelltë?
15.06.2018 - Bebja juaj me siguri nuk do të ketë aftësi të shohë mjaft qartë para se t’i...
Baballarët e Kosovës, projekti që vetëdijeson burrat në kujdesin për fëmijët
15.06.2018 - Një baba i përkushtuar ndaj fëmijëve e familjes jep shembullin më të mirë të barazisë...
Është vetëm 3 vjeç, por princeshë Charotte i duhet të zbatojë patjetër këto 10 rregulla
01.06.2018 - Nuk është e thjeshtë të jesh një princeshë! Kur bëhet fjalë për protokoll në...
Nëntë shenja që paralajmërojnë se fëmija juaj vuan nga skolioza
02.05.2018 - Fatmirësisht kjo sëmundje është e shërueshme, andaj duhet vërejtur me kohë derisa...
Zbulimi i shkencëtarëve do t’i japë fund vdekjeve nga lindja e parakohshme
02.05.2018 - Një mitër artificiale e testuar së fundmi nga shkencëtarët, mund të ndryshojë rrënjësisht...
Gjidhënia redukton për 15 vjet infarktin e zemrës
15.04.2018 - Të ushqyerit e foshnjave me gji, nuk iu bën mirë vetëm foshnjave por ajo redukton rrezikun...
Alergjitë e pranverës, si t’i mbroni fëmijët tuaj
15.04.2015 - Sy të skuqur, teshtima, dhimbje koke dhe stres, këto janë pasoja e lergjive pranverore...
A t’i vendos rregulla fëmijës tim?
31.03.2018 - Prindër të dashur, a keni menduar ndonjëherë se si do të mësohet me rregulla fëmija...
Motrat e reja bëhen nënë për herë të parë në të njëjtën ditë
31.03.2018 - Dy motra të reja u bënë nëna në të njëjtën kohë dhe në të njëjtin spital. Lauren...
Kjo nënë e kuptoi 10 sekonda pasi lindi që foshnja e saj kishte Sindromën Down
04.03.2018 - Amber DeAnn Rojas, nga Texas, ka qenë shtatzënë katër herë dhe ka sjellë në jetë...
Kjo është për të gjitha mamatë që u bërtasin fëmijëve!
02.03.2018 - Ditët e sotme procesi i prindërimit ka marrë një tjetër dimension. Sot në edukimin...
Shenjat që tregojnë se po sillesh si një prind toksik, pa e ditur
28.02.2018 - Teknikat e prindërimit toksik mund të ndërhyjnë në ndërveprimet e përditshme, pa...
Lind fëmijën për 3 minuta dhe pa dhimbje, ja cili është sekreti i nënës
19.02.2018 - Një nënë solli në jetë djalin e saj ndërkohë që ishte duke u relaksuar në dush....
Ja si të dalloni nëse fëmija juaj është me autizëm, metoda më e re
19.02.2018 - Zakonisht, shenjat e autizmit janë kur foshnja ka sjellje jo të duhura edhe pse ka një...
S’do ta besoni! Ja çfarë bën foshnja kur nëna qan gjatë shtatzanisë
15.02.2018 - Ne e dimë që ngrënia dhe pirja gjatë shtatzënisë ndikon tek bebja, por si është...

/komuniteti