Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Të dashur nëna e baballarë! Në shkollë lërini të gabojnë fëmijët
04.10.2017 - Jessica Lahey është mësuese dhe shkrimtare. Ajo u bë nënë dhe mësuese në të njëjtin...
Pse nuk duhet ta ndaloni fëmijën të ndotet gjatë ushqyerjes?
01.10.2017 - Shumë nëna janë të fiksuara pas higjienës së fëmijëve dhe sfida më e madhe është...
Gjermani, zbulohet helm në ushqimin e foshnjave
01.10.2017 - Në disa markete në jug të Gjermanisë është zbuluar se ushqimi i foshnjave është...
Prindër, nëse nuk doni që fëmijët tuaj të jenë të paedukatë, atëherë duhet të ndaloni së bëri këto 5 gabime
26.09.2017 - Më poshtë janë të renditura pesë nga gabimet që prindërit bëjnë:   # 1 Keni...
Mungesa e babait mund të dëmtojë zhvillimin emotiv të fëmijëve
12.09.2017 - Kohët e fundit psikologët i janë shtruar zhvillimit të fëmijës dhe problemeve të...
A guxon nëna të konsumoj çokollatë gjatë gjidhënjes
12.09.2017 - Gjatë kohës sa jeni duke ushqyer beben më qumështin e gjirit tuaj, padyshim se do të...
Si duhet vepruar në rast se keni binjakë dhe njëra nga foshnjet vdes gjatë shtatzënisë
07.09.2017 - Ekziston mundësia e një fatkeqësie të tillë, andaj për mos t’i lënë asgjë...
I luste familjarët që ta lejojnë të lindë fëmijën me prerje cezariane, pasi u refuzua bëri vetëvrasje
07.09.2017 - Një grua shtatzënë e cila ka kryer vetëvrasje pasi iu refuzua kërkesa nga familjarët...
Rënie e natalitetit në Kosovë
03.09.2017 - Mesatarja e lindjeve brenda 24 orëve, në Klinikën Gjinekologjike Obstetrike, në Qendrën...
Çfarë ndodhë kur bebes i deformohet koka gjatë lindjes, shikoni këto foto të mrekullueshme
21.08.2017 - Lindja është e bukur, është mrekulli, megjithatë edhe konfuze dhe tmerruese sidomos...
Shkenctarët: Harresa ështe normale për nënat
18.08.2017 - Kjo është pjesa më e paharrueshme e të qenurit nënë- fakti që s’mund të mbani...
Çfarë do të thotë të bëhesh për herë të parë baba
18.08.2017 - Shumë meshkuj, momentin e lindjes së fëmijës së tyre e presin me mjaft ankth. Ata fillojnë...
Si të silleni me një fëmijë që i kërkon gjërat me të qarë?
16.08.2017 -Prindër, kur dëgjoni fëmijën tuaj që qan, bërtet dhe insiston që t’i plotësoni...
Vlorë, nëna vdes gjatë lindjes në maternitet
16.08.2017 - Një gruas 35-vjeçare mësohet se ka humbur jetën gjatë lindjes. Ngjarja ka ndodhur...
Dy foto, dy realitete të një nëne me dy fëmijë…
08.08.2017 - Ju nuk do ta njihnit kurrë atë nëse nuk keni parë postimet e saj në Facebook, por Kathy...
Zbulohet metoda e re për mbrojtjen e grave shtatzëna gjatë lindjes
08.08.2017 - Çdo dy minuta, një grua në botë humb jetën duke lindur fëmijë për shkak të hemoragjisë....
Uria çrregullon ciklin menstrual
27.07.2017 - Menstruacionet mund të jenë të dhimbshme, ndërsa situata mund të jetë edhe më e vështirë...
Ja si duhet të fëmijët të flasin sa më shpejt
27.07.2017 - Pavarësisht se e folura e fëmijëve varet nga zhvillimi i tyre fiziologjik, prindërve...
Fëmija 3-vjeç humb jetën pasi bie nga krevati
27.07.2017 - Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në një familje në fshatin Mushqetë në Tiranë....
Dhëmbët e shëndoshë të rëndësishëm për fekondimin
17.07.2017 - Femrat të cilat dëshirojnë të kenë fëmijë duhet të kujdesen shumë për dhëmbët...
Çfarë ndikimi ka tiroidi në gjasat tuaja për të mbetur shtatzënë?
17.07.2017 - Nëse nuk keni pasur sukses të mbeteni shtatzënë për më shumë se një vit, atëherë...
Lind binjakët katër muaj pas vdekjes klinike
12.07.2017 - Një 21-vjeçare, e cila kishte vdekur klinikisht në javën e 9-të të shtatzënisë,...
Si duhet të flenë fëmijët me apo pa çorape, ja si ndikon në shëndetin e tyre
10.07.2017 - Zakonisht mënyra si prindërit flejnë ndikon edhe tek fëmijët, pra nëse ata flejnë...
Si rritet fëmija i parë në krahësim me të dytin?
Ushqimi Fëmija i parë: Çdo gjë e përgatitur në shtëpi me procesorë për ushqime fëmijësh....
Marrëdhënjet familjare ndikojnë shëndetin mendor të fëmijës
03.07.2017 - Lindja e një fëmije është një ngjarje shumë e rëndësishme për prindërit, por marrja...
E quajnë “bebi i madh”
29.06.2017 - Një grua në Florida ka sjell në jetë një vajzë që peshonte plot 6.1 kg, dhe që i...
Ushtrime fizike bashkë me beben
29.06.2017 - Kur je një prind i ri sigurisht që e ke të vështirë të gjesh kohën mes ushqimit,...
Kur është koha që një bebe mund të njohë babanë
12.06.2017 - Tashmë është diçka e njohur nga të gjithë se bebet e njohin nënën e tyre ende pa...
Testi me 4 hapa që zbulon nëse fëmija është autik | Për fëmijët 2-9 muajsh
12.06.2017 - Para së gjithash na duhet të theksojmë se ky është thjesht një test që mund t’ju...
Peticion për parandalimin e shpuarjes së veshëve tek fëmijët
31.05.2017 - Një peticion britanik për të ndaluar prindërit që t’u shpojnë veshët fëmijëve,...
20 ‘gënjeshtrat’ që nënat ia thonë vetës pas lindjes
26.05.2017 - Pasi nëna ka sjellë në jetë një fëmijë nuk do të jetë më në gjendje të bëjë...
Kurrë mos e mbuloni karrocën, mund ta mbysni fëmijën pa e ditur
25.05.2017 - Ky tashmë është bërë një lajm për shumë prindër dhe mund të konsiderohet lajm...
Në Spitalin e Ferizajt vdes nëna me fëmijën e saj
24.05.2017 - Një grua shtatzënë bashkë me foshnjën e saj vdiqën mbrëmë në Spitalin rajonal të...
Tetë arsye pse duhet ta çoni beben në plazh
22.05.2017 - Me afrimin e stinës së verës, ju duhet të merrni në konsideratë të shkuarin në plazh...
Gjidhënia në plazh, 5 këshilla që duhet ti dini
22.05.2017 - Nëse jeni nënë gjidhënëse, atëherë duhet të mësoni disa këshilla praktike, që...
Mos u jepni fëmijëve ilaçe kundër jargës!
19.05.2017 - Nënat të cilat u japin foshnjave të tyre barna kundër jargës, nuk janë duke vepruar...
Ky është fëmijë i madh!
19.05.2017 - Një nënë nga Zelanda e re ka lindur një nga bebet më të mëdha që është parë në...
Çka tregojnë vizatimet e fëmijëve?
16.05.2017 - Një pjesë e pedagogëve dhe psikologëve këshillojnë prindërit të kushtojnë më shumë...
Karakteristikat e një nëne përfekte, sipas Universitetit Harvard
15.05.2017 - Universiteti Harvard nxjerr për të gjitha nënat 7 karakteristikat kryesore që do t’i...
Kur fëmijët nuk hanë
10.05.2017 - Shpesh here gjendeni perpara faktit se femijet disa ushqime qe ju i quani te keqija i duan...
8 mënyra të pazakonta se si ledhatohen fëmijët në Kosovë
10.05.2017 - Dashuria ndaj fëmijëve te kosovarët manifestohet me përdorimin e fjalëve të ndryshme. Kemi...
Mrekulli: Pas 16 abortimesh spontane, arrin të lind fëmijën e parë
26.04.2017 - Kayleigh Wood, 26 vjeçare mendoi se nuk do të mund të bëhej kurrë nënë pasi që kishte...
Aktoret që fshehën shtatzëninë
24.04.2017 - Aftësitë e aktorëve janë vërtetë për t'u pasur zili, sepse me performancat e tyre...
Kur dhimbjet e lindjes i provon një mashkull
24.04.2017 - Dhimbjet që ndjen nëna gjatë lindjes thuhet se janë të papërshkrueshme dhe meshkujt...

/komuniteti