Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Gjatë shtatzanisë, djemtë e lodhin më shumë nënën se vajzat
08.08.2019 - Të kesh një fëmijë djalë është më e lodhshme për një grua dhe këtë e tregojnë...
Ndryshime të pazakonshme gjatë shtatzënisë: A u rritet hunda shtatzënave?
07.08.2019 - Nga ndryshimet e papritura në pigmentim, statusi hormonal, gjoksi i ënjtur, mund të ndodhin...
30 mijë euro nëse bëni 3 fëmijë
06.08.2019 - Qeveria hungareze u ofron çifteve të martuara një hua prej rreth 30.000 eurosh, të cilat...
Nga psikologia Denata Toçe: Lojë e lirë, fëmijë më të mirë…
30.07.2019 - “Eh, këta fëmijët e sotëm, janë më të mençur dhe më të aftë se ne dikur...
Vokabulari i pasur nuk është çelës për zhvillim të të folurit te fëmijët: Shkenca ka njohuri të reja!
30.07.2019 - Në studimin e ri i cili merret me zhvillimin e të folurit te fëmijët e vegjël, hulumtuesit...
Foshnja u lind me tri koka, shokohen mjekët
25.07.2019 - Një fëmijë është lindur me tri koka në Indi, i cili ka shokuar mjekët. Lindja unike...
9 librat që duhet të lexojë çdo fëmijë gjatë pushimeve verore
17.07.2019 - Gjatë pushimeve verore librat janë një ndër zgjedhjet më zbavitëse për fëmijët...
Shkencëtarët vërtetojnë se shtatzënia është ngjitëse
07.17.2019 - Shkencëtarët kanë vërtetuar se shtatzënia është ngjitëse. Asociacioni i Sociologëve...
Nanave iu duhet 1 vit i plotë për ta marrë veten pas lindjes
10.07.2019 - Të rritësh një foshnjë është përvojë e bukur, por edhe shumë e lodhshme për trupin....
Shtëpia me libra u ndihmon fëmijëve të lulëzojnë
10.07.2019 - Një fëmijë që rritet në një shtëpi me të pakten 80 libra do të jetë më i mirë...
Flet shkenca: Jo celular, jepuni fëmijëve një instrument muzikor për këto arsye
07.07.2019 - Terapia muzikore ndihmon në rritjen e humorit dhe përshpejton shërimin. Përveç kësaj,...
Fëmija humbë jetën nga kokrra e qershisë, mjekët s’mund ta shpëtojnë
07.07.2019 - Një fëmijë i moshës 16-muajshe ka ndërruar jetë në Tiranë për shkak të një kokrre...
Prindërit nuk bëjnë gjumë të mjaftueshëm gjashtë vjet pas lindjes së fëmijës
02.07.2019 - Të rriturit preferohet që të bëjnë 7 deri 9 orë gjumë çdo natë, sipas Fondacionit...
Qe pse nanat janë të lodhura: Me qenë nanë është sa me punu 2 punë e gjysëm, thonë hulumtimet!
02.07.2019 - Të gjithë e dimë se nënat nuk kanë asnjë ditë të lirë, as fundjavë, as pushim...
Fëmijëve u nevojiten arti, historitë, poemat dhe muzika po aq shumë sa dashuria, ushqimi, ajri i freskët dhe lojërat
27.06.2019 - Fëmijëve u nevojitet arti, historitë, poemat dhe muzika po aq shumë sa iu nevojitet...
Erëzat që duhet të shmangë një grua shtatzënë
27.06.2019 - Në shtatzëni mund të kemi kujdes gjithçka, por ndoshta na dalin nga mendja erëzat. Të...
Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve
31.05.2019 - Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet,...
Moslarja e bebes menjëherë pas lindjes shton shanset për ushqim të suksesshëm me gji
31.05.2019 - Është e zakonshme që të sapolindurin ta lajmë pothuajse menjëherë pas lindjes, mirëpo...
Cilave femrave testi i shtatzënisë u del negativ – madje edhe nëse janë në muajin e gjashtë të shtatzënisë?
28.05.2019 - Ndoshta mund t’ju duket e çuditshme, por faktikisht është një efekt i cili i bën...
Bulizmi shkakton probleme afatgjate
28.05.2019 - Bulizmi mund të përfshijë shumë gjëra: ngacmim, emërtime të ndryshme, stereotipe,...
Këto janë mënyrat e vetme që afrojnë fëmijët me kulturën e punës, ja si t’i shpëtoni nga dembelizmi
21.05.2019 - Asnjë prind nuk do ta ketë fëmijën dembel. Por t’i bësh fëmijët ta duan dhe...
Pasi ta shihni këtë foto, gjithmonë do t’i lidhni fëmijët në ‘maksikozë’
17.05.2019 - Një nënë nga Pensilvania postoi një foto të makinës së saj Honda CRV në gjendje...
Mesazhi i burrit që humbi gruan nga depresioni pas lindjes
17.05.2019 - Ndonjëherë historitë më të vështira për t’u treguar janë ato të cilat mund...
Nëna lërini fëmijët të bëjnë rrëmujë në shtëpi, ja se ç’thonë psikologët
15.05.2019 - Kohërat moderne definohen nga kultura e imazhit: filozofia e shfaqjes detyron secilin prej...
Prindër kujdes kur i dërgoni fëmijët në “pishinat me topa” – shkenca sapo e zbuloi që janë tejet të rrezikshëm
30.04.2019 - Pishinat me topa, që janë aq të famshëm e aq të dëshirueshëm për fëmijët, janë...
A mund të bëhet djali synet menjëherë pas lindjes, ja çfarë thotë pediatri
26.04.2019 - Bërja e menjëhershme syneti e djalit, apo procesi i cirkumcizionit menjëherë pas lindjes,...
Shkenca thotë “Fëmijët e dytë sillen më keq”!
26.04.2019 - Tashmë dihet se fëmijët e dytë marrin më pak vëmendje krahësuar me ata të parët...
A preken nga stresi fëmijët e vegjël?
22.04.2019 - Universiteti i Kembrixhit dhe universiteti i Berlinit, kanë kryer sëbashku një studim...
QKUK: Shpëtohet fëmija, dy kikirikë i kishin bllokuar mushkërinë
22.04.2019 - Mjekët në QKUK kanë shpëtuar një fëmijë, i cili ishte në rrezik për jetë, pasi...
Si të mësojmë fëmijën të mos përdorë më pelenat, metoda 3 ditore që po çudit nënat e reja
15.04.2019 - Sipas mjekëve pediatër, shumë fëmijë janë gati të fillojnë të mësojnë kontrollin...
Si të reagojmë kur fëmijët grinden?
09.04.2019 - Kur planifikojmë të lindim fëmijën e dytë, të gjithë presim që fëmijët tanë të...
Baballarët kanë ndikimin më të madh në jetën e vajzave
08.04.2019 - Lidhja mes babait dhe vajzës është unike! Lidhja e vajzës me babanë e saj vërtet...
Doktorët paralajmërojnë, Fortnite po ndikon si droga tek fëmijët
05.04.2019 - Profesionistët e shëndetësisë në Spitalin e Bostonit, kanë folur për ndikimin që...
Nëntë infermiere nga i njëjti spital, shtatzënë në të njëjtën kohë
28.03.2019 - Nëntë infermiere në një spital në Maine, janë në pritje të një fëmije, të cilat...
Shenjat e autizmit te bebet muaj pas muaji
27.03.2019 - Mëposhtë mund të gjeni një përshkrim të shenjave të autizmit...
Prindër, fëmija dembel NUK ekziston! 19 këshilla si t’i nxisim për lexim dhe “punë”
22.03.2019 - A mendoni dhe ju se ka fëmijë dembel? A mendoni dhe ju se fëmijët do të duhet që të...
18 arsye pse nanat që “rrijnë” në shtëpi e ndjejnë se po çmenden!
21.03.2019 - Duhet ta pranojmë, me qenë nanë në shtëpi nuk është aspak e lehtë. Duket se njerëzit...
7 simptomat që duhet të njohë çdo prind për fëmijën e tij
20.03.2019 - Shpeshherë prindërit e rinj gjenden të papërgatitur kur bëhet fjalë për mirëkujdesjen...
Ushqimi i duhur për të forcuar imunitetin e bebeve
20.03.2019 - Foshnja mund të marrë ftohje dhe kollë lehtë sepse sistemi i imunitetit te foshnjat...
Disiplinë do të thotë ta mësosh, jo ta ndëshkosh fëmijën!
18.03.2019 - Shpesh, gjatë punës time të përditshme dëgjojë nga prindërit, fjalitë: “Ju...
Shoqeve të mia që kishin fëmijë para meje: Më vjen keq që nuk e kam ditur!
18.03.2019 - Asnjëherë nuk jam ndjerë më e dashur se ditët, javët e muajt pasi lindi vajza ime...
Pse gratë ngelin shtatzënë edhe kur përdorin kontraceptivë?
15.03.2019 - Gratë të cilat ngelin shtatzënë gjatë kohës sa janë duke përdorë kontraceptivë...
Tezja luan rol të jashtëzakonshëm në jetën e secilit fëmijë
13.03.2019 - Nëse jeni shumë me fat ta keni një teze, ju e dini sa cool është ajo. Ajo është një...
Hapet Baby Shop-i i parë Mimmo në Prishtinë
12.03.2019 - Tashmë është është hapur një dyqan i ri i për produkte për beba dhe foshnje. Mimmo...

/komuniteti