Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Ushtrimet rigoroze vonojnë shtatzëninë tek gratë me peshë normale
30.08.2012 - Por, ushtrimet rigoroze nuk duken të ndikojnë negativisht në fertilitet tek gratë me...
Vrasësja 10-vjeçare në gjykatë
03.10.2012 - Një 10-vjeçare në shtetin amerikan të Mejnit u shndërrua në personin më të ri në...
Detyrat e shtëpisë duhet të bëhen me orar
03.10.2012 - Edhe kryerja e detyrave të shtëpisë duhet të jetë e ritualizuar, kjo do të thotë...
Aktivitet fizik gjatë shtatzënisë, fëmijë më inteligjentë
17.09.2012 - Nënat shtatzëna të cilat duan që fëmija i tyre të ketë një memorie të mirë dhe...
“Babai më i mirë në botë”
01.10.2012 - Një seri fotografish të një babai me vajzën e tij të vogël janë bërë shumë të...
Mjekët suedezë transplantojnë mitrën
19.09.2012 - Mjekët në Suedi kanë njoftuar se kanë realizuar transplantimin e parë të mitrës “nga...
Si krijohen fëmijët e përkëdhelur
21.09.2012 - Prindërit dhe fëmijët kanë ndryshuar. Ka një shtim të tepërt të numrit të fëmijëve...
Të rrisësh dy fëmijë që nuk dëgjojnë
26.09.2012 - Arjoli është 15 vjeç. Një djalë shumë i dashur dhe me dhunti, por jo gjithmonë arrin...
Ushtrimet intensive nuk ulin mbipeshën te fëmijët
03.10.2012 - Një hulumtim në Britaninë e Madhe ka treguar se vetëm aktivitetet fizike nuk do t’u...
Tabelë probabiliteti për shtatzaninë
07.10.2012 - Një formulë e re që parashikon shanset e grave për të mbetur shtatzanë është përpunuar...
Fëmijët që gërhasin
11.10.2012 - Femijet qe gerhasin gjate femijerise se hershme mund te kene probleme me sjelljen, si agresiviteti...
Fëmijët mbajini larg celularëve
10.11.2012 - Celularët duhen mbajtur larg fëmijëve. Sipas një studimi të Institutit Kombëtar...
Gruaja perfekte nuk ekziston
25.11.2012 - Gruaja perfekte nuk ekziston dhe kushdo që dëshiron të bëhet e tillë për partnerin...
Suedi, kukulla për djem dhe pistoleta për vajza
27.11.2012 - Një kompani e madhe që prodhon lodra për fëmijë në Suedi ka reklamuar kukulla për...
SHBA, rekord negativ për lindshmërinë
30.11.2012 - Lindshmëria në Shtetet e Bashkuara të Amerikës regjistroi normën më të ulët në...
Depresioni i paslindjes
05.11.2012 - Ardhja në jetë e një fëmije është eksperienca më e bukur që mund të ndodhë në...
E mitura me gjuhën që rritet pa pushim
11.12.2012 - Një fëmijë e lindur me një sëmundje të rrallë, që bënte gjuhën e saj të rritej...
Kimikati Bisphenol dhe fëmijët
11.12.2012 - Bisphenol – ose BPA – është një kimikat industrial në përdorim të gjerë....
Frika nga fundi i botës, në Kinë masakrohen 23 fëmijë
17.12.2012 - E premtja, sipas profecisë së Maya, duhet të jetë dita e fundit e jetës në tokë....
Shtimi i rasteve të kollës së mirë
17.12.2012 - Bakteria Pertussis është shkaktari kryesor i vdekjeve të bebeve dhe fëmijëve në botë....
Kur nënat duan t'u ngjajnë të bijave
27.12.2012 - Kur shohim një fëmijë të porsalindur, pyetja e parë që na vjen ndermend është: i...
Me masazh të gjirit ndaleni rritjen e qelizave kancergjene
07.01.2013 - Shtrëngimi dhe masazhi mund të jenë preventivë e mirë kundër zhvillimit të qelizave...
Genderocite
18.01.2013 - “Genderocite”, një krahasim me genocidin, kështu e kanë quajtur defiçitin...
Nivelet e rënies së lindjeve nëpër botë, të pandryshuara
24.01.2013 - Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nivelet e mosshtimit të popullsisë në...
Ushqimet e padëshiruara gjatë shtatzënisë
01.02.2013 - Gjatë shtatzënisë, sistemi imun ndryshon, jeni më të ekspozuara ndaj infeksioneve,...
Gruaja që lind në koma
06.02.2013 - Një 30-vjeçare shtatzënë në muajin e nëntë ka shpëtuar mrekullisht bashkë me beben...
Fshehu shtatzaninë, sportistja përjashtohet përjetë
06.02.2013 - Një sportiste portugeze u përjashtua përjetë nga pjesëmarrja në aktivitete zyrtare,...
Shenjat e hershme të paralajmërimit për autizëm
18.02.2013 - Shkencëtarët nga Universiteti Yale besojnë se qysh në moshën prej 6 muajsh është...
Acid folik në shtatzëni, rrezik më i ulët që fëmija të lindë autik
22.02.2013 - Duke qenë se acidi folik është i lidhur me defektet e lindura që kanë të bëjnë me...
Bebet, gjumë në të ftohtë
25.02.2013 - A do ta linit beben apo femijën tuaj jashte në të ftohte, ndersa merr nje sy gjume? Pjesa...
Qumështi me aflatoksinë, hetim epidemiologjik
27.02.2013 - Drejtori i Politikave Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë Pëllumb Pipero deklaron...
Gjirokastër, materniteti i shkatërruar
27.02.2013 - Materniteti i Gjirokastrës i shërben gjithë qarkut për lindjet. Edhe pse ministri i...
Në produkte mishi të Nestle-s, gjendet ADN-ja e kalit
01.03.2013 - Nestle ka tërhequr produktin pasta viçi nga tregu i Italisë dhe Spanjës, pasi që në...
Kujdestaret e shtëpisë së foshnjes
10.03.2013 - Irma është nëna e Anisës; Xhevahirja, nëna e Genit; Ardiana, nëna e Enxhit, ndërsa...
Cilat janë shkaqet e shtatzënisë jashtë mitrës?
14.03.2013 - Arsyeja më e zakonshme e shtatzënisë jashtë mitrës është dëmtimi i tubave të mitrës...

/komuniteti