Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Depresioni post-natal: simptomat, kush rrezikon, çfarë na ndihmon
Depresioni post-natal te nenat shfaqet 3–6 muaj pas lindjes se foshnjes. Mjeket shpjegojne se depresioni...
5 këshilla për ulje të rrezikut të kancerit të gjirit
Shkaqet e kancerit jane te shumta dhe disa prej tyre nuk mund te ndryshohen dot, megjithate jane disa...
Stresi “vret” dëshirën seksuale
Stresi i jetës së përditshme me të cilin ndeshen femrat e moshës 30-45 vjeç bën që dëshira seksuale...
Lëngjet dietale mund të shkaktojnë lindje të parakohëshme
Pavarësisht nga fakti, nëse janë të gazuara apo jo, gratë shtatzëna shpesh konsumojnë pije të...
Zhvillimi prenatal: Teratogjenët që dëmtojnë fetusin
Historia i ka dhene shpjegime dhe etiketime te ndryshme femijeve te lindur te vdekur dhe me demtime te...
A është operimi cezarian vendim i mirë
Nënat e ardhshme, dëshirojnë ti shmangin dhimbjet dhe lodhjet të cilat i kërkon lindja natyrale,...
Infertiliteti tek femrat
Gjëja e parë që duhet bërë kur një çift kontakton me mjekun është një kontroll i imët i të...
Sa kafe mund të pihet gjatë shtatzanisë?
Të pish shumë kafe gjatë shtatzanisë mund të sjellë rreziqe serioze në zhvillimin e fetusit dhe...
Mësimi i instrumentit në fëmijëri i bën mirë trurit
25.04.2011 - Fëmijët që marrin leksione muzike për të mësuar pianon apo kitarën kanë përfitime...
SST më të shpeshta dhe pasojat në organizëm
05.05.2011 - Semundjet seksualisht te transmetueshme jane shume te ndeshura dhe shpesh shoqerohen me...
Fëmijët e sotëm nuk dinë të hidhen
24.05.2011 - Sipas nje studimi te Universitetit Essex, i cili ka paraqitur nje numer te konsiderueshem...
Pasojat e pagjumësisë tek fëmijët
01.06.2011 - Pasojat e gjumit jo të mirë tek foshnjat janë të shumta. Fëmijët që si foshnje nuk...
Fëmijët kanë nevojë për qetësi dhe relaks
30.06.2011 - Edhe pse na duket e pabesueshme, femijet nganjehere kane nevoje per qetesi dhe relaksim,...
Cilat janë simptomat e kistit?
09.08.2011 - Kisti eshte nje infeksion i vijes urinare dhe shume i bezdisshem qe prek kryesisht grate....
Si të ushqeni fëmijën me qumësht gjiri pa u shëndoshur
21.07.2011 - Nese keni deshire ta ushqeni me qumesht gjiri femijen tuaj, per shume kohe, pa marre shume...
Këshilla për ato që përdorin kontraceptivë orale
09.08.2011 - Keshilla per ato qe perdorin kontraceptive orale: 1. Pilula te pihet ne nje orar te njejte...
Dhënia e shpeshtë e antibiotikëve rrezikon fëmijët nga bakteret
29.08.2011 - Femijeve duhet t’u pershkruhen “dramatikisht” me pak antibiotike sepse...
Si ndikon anemia në shtatzëni?
26.09.2011 - Anemia eshte mungese gjaku, respektivisht numri i vogel i rruzave te kuqe. Zakonisht shkaku...
Kanceri i gjirit, ja këshillat për mbrojtjen
05.10.2011 - Kur një grua preket nga kanceri i gjirit, e gjithë bota duket sikur i bie mbi kokë. Më...
Transplanti i parë i mitrës brenda dy viteve
12.10.2011 - Shkencetaret britanike besojne se transplanti i pare i mitres mund te behet brenda dy vjeteve...
Si realizohet fertilizimi “In Vitro”
13.11.2011 - Fertilizimi “in vitro” është një procedure e thjeshtë për të gjithë çiftet....
Miopia, rreziku vjen nga “shtëpia”
16.11.2011 - Të mirat që sjellin ambientet e hapura nuk kufizohen vetëm tek mbajtja e linjave trupore...
Çrregullimet menstruale: Shkaktarët dhe shërimi
29.11.2011 - Çdo ndryshim i skemes normale te menstruacioneve tek nje femer quhet crregullim menstrual. Organet...
Sëmundjet seksualisht të transmetueshme
08.12.2011 - Shqiptarët ende nuk bëjnë kujdes për të mbrojtur partnerin gjatë marrëdhënieve seksuale. Statistikat...
Babagjyshi i Vitit të Ri: Duhet t’i lejojmë fëmijët t’a besojnë?
16.12.2011 - Ne te gjitha kulturat e botes Perendimore, ka qene gjithmone nje person i cili jep dhuratat,...
Një raport i ri: Obeziteti dhe trajtimi hormonal, shkaqe të krijimit të kancerit të gjirit
22.12.2011 - Një raport i ri mjekësor paralajmëron gratë se obeziteti, konsumimi i alkoolit, ekspozimi...
Fëmijët rrezikojnë shtrembërim kurrizi!
20.01.2012 - Fëmijët kosovarë të klasave të para bartin çantat shkollore të cilat kalojnë kufirin...
Sëmundjet të cilat barten me marrëdhënie seksuale
09.01.2012 - Jeta seksuale shumë shpesh mund të na sjell edhe shqetësime të mëdha. Sëmundjet seksuale...
Foshnjet mësojnë të flasin duke lexuar buzët
18.01.2012 - Nje studim i ri mbi kete teme mund te ndihmojne edhe per te diagnostikuar autizmin tek femijet....
Informacioni mbi përbërjen e tumorit të vezoreve ndryshon luftën ndaj tij
27.01.2012 - Kanceri i vezoreve quhet edhe “vrasësi i heshtur”, sepse në kohën kur simptomat...
Si të parandalojmë gripin me ushqime
01.02.2012 - Pak kush nuk po kalon një grip të tmerrshëm këto ditë. Stina e ftohtë bën që virozat...
Çfarë është mastiti?
13.02.2012 - Mastiti është infeksion i tubave të qumështit, që favorizohet nga prania e ragadeve...
Vajza e parë në familje pas 150 vitesh
23.03.2012 - Asnjë vajzë nuk kishte lindur në familjen Craddock për të paktën 150 vitet e fundit....
Terapi e suksesshme për fëmijët me ADHD
26.03.2012 - Mjekët diagnostikojnë mijëra fëmijë në vit me Çrregullim Hiperaktiv Vemendjeje të...
Vitamina që i shpëton gjinjtë
12.03.2012 - Ndihma e preparateve vitaminoze. Megjithatë, vështirë është të merret sasia e nevojshme...
Trajtimi i sindromës WRS me transplantim organesh
Mjekët në spitalin e universitetit të Miamit në Florida kryen për herë të parë nje tranplantim...
Përgatituni për sezonin e alergjive
22.03.2012 - Me ditët e para të ngrohta fillon edhe lulëzimi i pemëve, që te personat alergjikë...
Vajzat-Barbie
30.03.2012 - Vajza në moshë shumë të re kanë “pushtuar” faqet e internetit me ngjashmërinë...
Vdes doktoresha më e vjetër në botë
05.04.2012 - Leila Denmark i donte shumë fëmjët dhe ua dedikoi atyre 70 vjet të jetës së saj që...
Fëmija superinteligjent
16.04.02012 - Është vetëm 4 vjeç, por ka koeficientin e inteligjencës një pikë më poshtë se...
Seleksionimi gjinor – përzgjedhje e drejtë apo e gabuar?
23.04.2012 - Doni djalë apo vajzë? Ju mund të përzgjidhni gjininë e fëmijës që në embrion. Një...
Gjatë shtatzënisë 1 në 5 gra pinë duhan!
15.05.2012 - Pavarësisht të gjitha rreziqeve rreth 1 në 5 gra të bardha tymosin cigare gjatë shtatzënisë. Kështu...
Shfrytëzimi i grave e fëmijëve
10.05.2012 - Rreth 2.45 milionë gra e fëmijë janë viktima të trafikimit në gjithë botën, ku 40...
Shkaqet e dështimit të shtatzënisë
16.05.2012 - Dështimi (aborti spontan) është përfundimi i shtatzanisë para javës së 20-të. Shkaku...

/komuniteti