Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Shfletojnë në internet, ndërsa nuk dijnë të lidhin këpucët
Brezi i ri i fëmijëve nuk mësojnë aftësi të tilla si not, kalërim, biçikletë dhe nuk dijnë...
Meshkujt kurajozë: Edhe ne në sallën e lindjes
Emisioni i pasdites në Top Channel u fokusua sot në ata pak meshkuj shqiptarë, të cilët zgjedhin...
Mami, prej nga vijnë bebet?
Si zbulojnë fëmijët trupin e tyre. Prindërit duhet që të sillen natyrshëm ndaj kureshtjeve dhe...
Bartja e bebeve: po apo jo?
“Mos e bart, do ta llastosh!”- fjalia më e zakonshme rreth bartjes së foshnjave në duar....
Vaksinohen fëmijët e parë ndaj pneumokokut në Shqipëri
Ministri i Shëndetësisë Petrit Vasili ka qënë i pranishën në ambjentet e poliklinikës numër...
Miku imagjinar, a është në rregull besimi në të
Miqtë imagjinar shpesh përshkruhen në “dritë negative”, për çka prindërit mendojnë...
Shtatzënat pa partnerë janë depresive
Gratë shtatzëna të cilat janë të kënaqura me marrëdhëniet e tyre, janë më pak të prirura për...
Metoda Pilates që zëvendëson palestrën
13.05.2011 - Pilates është një lloj ushtrimi, zhvilluar nga Joseph Pilates, i cili thekson zhvillimin...
Pas 30-tave, ngjajmë shumë e më shumë me prindërit tanë
Pas ditëlindjes së 32, gratë fillojnë të ngjajnë shumë me nënat e tyre, thekson hulumtimi më...
Andropauza, meshkujt nuk e njohin
Meshkujt shqiptarë nuk e njohin sëmundjen që u ul aftësinë seksuale, duke ndikuar direkt në dëmtimin...
Qumështi i nënës parandalon obezitetin tek fëmijët
Fëmijët e ushqyer me qumështin e nënës janë një hap para në krahasim me fëmijët e tjerë për...
Fëmijët e lindur në pranverë dhe verë më të ndjeshëm në gluten
08.06.2011 - Shkencëtarët kanë zbuluar që numri i fëmijëve që vuajnë nga sëmundjet e shkaktuara...
Ushqimet e gatshme, ndikim negativ te fëmijët
27.04.2011 - Kërkuesit e universitetit të “Bristolit” pas hulumtimit të zhvilluar së...
Vendi më i keq për të qenë nënë
06.05.2011 - Afganistani është vendi më i keq për të qenë nënë, sipas organizatës “Save...
Beba Ime ndihmon SOS Fshatrat e fëmijëve
24.05.2011 - Portali www.bebaime.com në kuadër të aktiviteteve të saj, sot ka ndihmuar SOS Fshatrat...
Mbroni femijet nga insektet
02.06.2011 - Si ti shmangni kontaktet me insekte dhe cilat masa duhet marrë nëse u pickon grerëza...
Mamografia vjetore mund të zvogëlojë 30 % të vdekjeve nga kanceri i girit
30.06.2011 - Mesazhi vjen per te gjitha grate, kunder armikut te tyre numer nje, kanceri i gjirit! Kryerja...
Kolesteroli i ulët është rrezik për kancer të gjirit
18.11.2011 - Nivelet e ulëta të kolesterolit HDL, si një pjesë përbërëse e sindromave të ndryshme...
5 ushqimet që ndihmojnë të mbetesh shtatzënë
21.07.32011 - Jeni njera nga ato qe po provoni te mbeteni shtatzane dhe nuk ia arrini, e pyesni si te...
Stresi te shtatzënat ndikon te fetusi
05.08.2011 - Nje studim i realizuar ne Gjermani sugjeron se stresi te cilin e perjetojne shtatzenat mund...
Ja si ta nxisni inteligjencën e fëmijëve
13.09.2011 - Edhe prindërit mund të luajnë një rol vendimtar në rritjen e inteligjencës së fëmijëve...
Farat e lirit, ulin rrezikun nga kanceri i gjirit
26.09.2011 - Farat e lirit permbajne kompozime bimore, te cilat ndikojne si hormoni seksual femeror estrogjeni...
Edicioni i tretë 28-30 Tetor `11 - Prishtina Kids Fest 2011
05.10.2011 - Festivali Internacional i këngës për Fëmijë ”Prishtina Kids Fest“ është...
Zbulohet enzima që bllokon shtatzëninë
18.10.2011 - Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë një proteinë, e cila është në gjendje të...
Autizmi, simptomat dhe terapia përkatëse
19.11.2011 - Autizmi eshte nje semundje e rende psikopatologjike qe pengon femijen te krijoje marredhenie...
Nënat që punojnë ndihen më të lumtura
20.12.2011 - Nenat qe punojne kane shendet me te mire dhe ndihen me te lumtura, ka treguar nje studim....
Shkencëtarët: shega mbron nga kanceri i gjirit
29.11.2011 - Shega e ëmbël mund të ketë rol të rëndësishëm në mbrojtjen nga kanceri i gjirit,...
Substanca BPA dhe ushqimet e fëmijëve
09.12.2011 - Prej shumë dekadash, lënda kimike BPA përdoret për prodhimin e shisheve plastike dhe...
12 rregullat bazë për higjienën intime të femrës
16.12.2011 Femrat shpesh bisedojnë dhe ndajnë përvojat dhe këshillat për kujdesin e lëkurës, flokëve...
Këshilla për fertilitetin dhe koncepsionin
22.12.2011 - Doni të bini shtatzane shpejt? Ju jeni në vendin e duhur. Këtu paraqitet cdo gjë që...
Kur nuk dihet kush është nëna
05.01.2012 - Për të gjithë ata që thonë se është babai ai që nuk është gjithmonë i sigurt...
Aborti, pasojat shëndetësore dhe emocionale
12.01.2012 - Menjëherë pas abortit, disa gra ndjejnë lehtësim dhe u duket se kanë shpëtuar nga...
Përkufizimi i ri i autizmit dhe pasojat
25.01.2012 - Lëvizje të çuditshme, paaftësi për të komunikuar dhe interesim ngulmues, të gjitha...
Kurimi i epilepsisë
03.02.2012 - Epilepsia, një sëmundje që godet dhjetëra fëmijë çdo vit në vendin tonë, është...
Rëndësia e kalciumit gjatë shtatzënisë
01.02.2012 - Trupi ka nevojë për kalcium për t’i mbajtur eshtrat të fortë. Qumështi, jogurti,...
Përse njëri nga binjakët hesht, përderisa tjetri flet shumë?
13.02.2012 - Një nga fenomenet specifike të të folurit të binjakëve është edhe rasti kur njëri...
Prindër - fëmijë: Një lidhje e thellë psikofizike
22.02.2012 - Ne qytetin e Filadelfias, shtetit te indianes-SHBA, nje ekip studiuesish te Purdue University...
Zhvillimi i trupit të fëmijës
29.02.2012 - Jemi ndalur në mënyrë të veçantë mbi peshën e fëmijës, mbi gjatësinë e tij, mbi...
Prishja e dhëmbëve mes fëmijëve, shqetësim tepër i madh
12.03.2012 - Kujdesi i dhëmbëve të fëmijëve u kushton prindërve mijëra dollarë, ndërsa gjithnjë...
Karriera dhe varfëria “vrasin” 9000 jetë në vit
19.03.2012 - Shqiptarët mbeten ende shumë larg përdorimit të metodave kontraceptive për tu mbrojtur...
Një studim i ri propozon një mënyrë për krijimin e vezëve të reja tek gratë
06.04.2012 - Një studim shkencor i ri duket se po hedh poshtë një parim biologjik gjerësisht të...
Pushime pranë detit… me detyrim nga shteti
30.03.2012 - Fëmijët rusë mund të detyrohen me ligj që të shkojnë për pushime në det për një...
Lodrat e rrezikshme për fëmijët
05.04.2012 - Lodrat janë pjesë e rëndësishme për zhvillimin psikologjik të një fëmije, ndaj...
Sistem i automatizuar me ultratinguj për diagnostikimin e kancerit të gjirit
16.04.2012 - Komisioni i Administrates së Ushqimeve dhe Barnave (FDA) miratoi dje (11 prill) përdorimin...

/komuniteti