Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Paulina Nushi Muhaxhiri

Anika është vetë jeta ime

Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com. Tashmë janë bërë disa vjet që ajo punon si gazetare hulumtuese në një ndër emisionet më të shikuara në Kosovë. Përvec punës ajo është edhe nana e Anikës 16 muajshe. Në këtë intervistë do të mësoni më shumë për të dhe familjen e saj.

 

Bebaime: Të gjithë ju njohin nga storjet tuaja në KALLXO.com dhe emisionin “Jeta në Kosovë” gjithmonë duke trajtuar tema e problematika të ndryshme, por pak dijnë për ju dhe familjen tuaj.

Paulina Nushi Muhaxhiri: Unë vi nga Peja, atje kam kryer shkollimin fillor dhe të mesëm, ndërsa studimet universitare dhe pasuniversitare i kam kryer ne Prishtinë ku më pas u punësova. Pas punësimit erdhi takimi me burrin tim Albion Muhaxhirin i cili gjithashtu është gazetar/moderator për më shumë se 16 vjet dhe nga ai takim gjëra u bënë më serioze dhe hap pas hapi u martuam dhe sot kemi një vajzë që quhet Anika e cila me ardhjen e saj na ka bekuar jetën.

 

Paulina Nushi

 

Bebaime: Kohëve të fundit në KALLXO.com ju po i sjellni publikut “Këshillat e Mjekut” nga ideja për të trajtuar problemet shëndetësore me profesionistë.

Paulina Nushi Muhaxhiri: Unë prej se kam filluar punën e përcjelli fushën e shëndetësisë, ideja për të sjellur “Këshillat e Mjekut” në KALLXO.com erdhi për shkak të interesimit të njerëzve për të lexuar informata të sakta e profesionale. Duke e ditur se në google mund të gjejmë cdo gjë e shumë herë informata të pavërteta atëherë ideja e këshillave të mjekut erdhi për të u’a krijuar një adresë lexuesve ku ata mund të informohen pa pasur nevojë të riverifikojnë atë që kanë lexuar. “Këshillat e Mjekut” realizohet gjithmonë me mjekë profesionistë të dëshmuar në punën e tyre. Përvec këtyre storjeve ne vazhdojmë edhe më hulumtimet tona në fushën e shëndetësisë për emisionin “Jeta në Kosovë”

 

Paulina Nushi

 

Bebaime: Na folni pak më shumë për Anikën?

Paulina Nushi Muhaxhiri: Anika është gjithçka e mirë në jetën tonë, ardhja e Anikës na ka mbushur me më shumë dashuri, pozitivitet dhe energji. Kur vjen koha për ta marrë nga kopështi unë bëhem si një fëmijë i entuziasmuar.Ai momenti kur takohemi pas disa orëve larg njëra tjetrës është gjithmonë plot emocion. Anika është prej atyre fëmijëve që jep shumë dashuri, është energjike dhe shumë kurioze, tashmë që ka filluar të ecë është bërë aktivitet sportiv vrapimi pas saj. Ajo është dashuri e madhe që ta mbush zemrën plot.

 

Paulina Nushi

 

Bebaime: Shumë nëna kanë drojë që t’ia besojnë dikujt për t’ia lënë fëmijën e tyre në mbikëqyrje kur vjen koha rë rikthehen në punë. Ju e keni pasur vështirë?

Paulina Nushi Muhaxhiri: Ka qenë i vështirë rikthimi në punë, por unë jam shumë e lumtur që Anika është në përkujdesje të mësueseve shumë të mira, kopështi ku unë e dërgoj Anikën është në një institucion ku i japin shumë rëndësi ushqimit të shëndetshëm dhe kujdesit ndaj fëmijëve.Të them të drejtën Anika nuk është se ka raste për të qenë në kujdesin e dikujt tjetër përvec neve-(prindërve), mësueseve dhe nanës time në ndonjë rast, prandaj ajo është mësuar me këtë grup njerëzve me të cilët qëndron me qejf.

 

Paulina Nushi

 

Bebaime: A gatuan ndonjëherë bashkëshorti për vajzën?

Paulina Nushi Muhaxhiri: Sigurisht se kish me pas qejf por me një grua si unë si vjen rradha. Unë me aq shumë dëshirë përgatiti për Anikën prandaj të them të drejtën nuk dua as të i’a lë në dorë këtë pjesë sepse unë e shijoj shumë (pak egoiste nga ana ime por ai e kupton ). Pjesa e përgatitjes së ushqimit është pjesa e preferuar e qëndrimit në shtëpi, ka ditë kur kam pushim nga puna që rri gjith ditën në kuzhinë duke bërë gjëra të ndryshme edhe për ne edhe për çikën.

 

Paulina Nushi

 

Bebaime: Sa ju ndihmon bashkëshorti rreth fëmijës?

Paulina Nushi Muhaxhiri: Ne nuk e ndihmojmë njëri tjetrin rreth Anikës, ne të dytë e kryejmë obligimin tonë rreth saj. Anika është vajza jonë dhe të dytë kemi obligim për tu kujdesur për të. Ne e lajmë bashkë, luajme bashkë me të, ajo e di se ushqimin e han me nanën sepse ashtu është mësuar por të tjerat është në rregull që t’i bëjë me të dytë. Përndryshe Abi është një baba i mrekullueshëm, një burrë i dashur dhe i përkushtuar dhe si e njohin të gjithë njerëzit të tjerë një njeri i edukuar dhe i qetë, prandaj me të gjithë këto tipare ndihma e tij në çdo sferë të jetës nuk më mungon.

 

Paulina Nushi

 

Bebaime: Si mund të na përshkruani momentet e ardhjes së fëmijës tuaj në shtëpi. Jeni frikësuar se mos nuk do t’ia dilni, kush ju ka ndihmuar në ditët e para?

Paulina Nushi Muhaxhiri: E di vetëm një gjë që kur ja pash fytyrën në momentin e parë që erdhi në jetë e kuptova se nga atëherë jam përmbushur plotësisht. Fillimi ka qenë i vështirë sepse si nanë e re ke shumë pyetje, por fatmirësisht une kam kërkuar ndihmën e profesionistëve qoftë për të mësuar ta pastroj vajzën, qoftë për ta ushqyer e ndërruar dhe pastaj nuk e kam pasur problem për ta bërë vetë.

 

Bebaime: Nënat janë të lidhur emocionalisht me fëmijët e tyre. Ju ka ndodhur ndonjëherë që edhe ju të qani bashkë me Anikën, në ndonjë rast të caktuar?

Paulina Nushi Muhaxhiri: Qysh në ditën e dytë të jetës kur e mori vaksinën e parë, qante ajo qaja unë, e shumë raste të tjera.

 

Bebaime: Na përshkruaj pak se çfarë emocioni keni ndjerë në momentin kur keni kuptuar se do të bëheni nënë?

Paulina Nushi Muhaxhiri: Shtatëzania ime ishte e planifikuar por emocioni kur mora rrezultatin e analizave ishte tepër i madh. Më kujtohet se që nga ai moment unë kam menduar vetëm për fëmijën, kam qenë një grua shtatëzanë shumë e kujdesshme. Jam kujdesur për ushqimin, për mënyrën e jetesës dhe cdo gjë tjetër. Shtatëzania falë Zotit ka shkuar shumë mirë ashtu si edhe procesi i lindjes.

 

Paulina Nushi

 

Bebaime: Kush ka qenë përkrahja jotë më e madhe në cdo periudhë të jetës ?

Paulina Nushi Muhaxhiri: Prindërit e mi kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë përkrahja ime më e madhe në jetë.

 

Paulina Nushi

 

Bebaime: Cdo njeri e ka një idol, kush është idoli yt?

Paulina Nushi Muhaxhiri: Ilir Nushi është idoli im, njeriu të cilit i’a dedikoj krejt çka kam arritur në jetë. Kur kam qenë e vogël ëndërra ime ka qenë që të bëhem si Babi, unë ende vazhdoj të mendoj se kam shumë punë përpara se të arrijt të jem sa një përqindje e asaj çfarë përfaqëson Babi por vazhdimisht mësoj nga ai. Unë gjithmonë e them se kur flas për Babin nuk di të jem modeste prandaj edhe këtu po e them se jam shumë me fat që jam vajza e tij. Kam privilegjin kur them se jam vajza e Ilir Nushit.

 

Bebaime: Cila është këshilla juaj për nënat dhe gratë që janë shtatzëna?

Paulina Nushi Muhaxhiri: Shijoni çdo ditë të shtatëzanisë, të atyre goditjeve të ëmbëla që fëmija i jep në barkun tuaj. Më besoni diçka se një kohë pas lindjes më mungonte barku dhe goditjet e Anikes në bark por pastaj kur e merja në dorë më kthehej ajo ndjenja e të qenurit e plotësuar. Që nga momenti që merni një test pozitiv në dorë filloni ta shijoni bekimin e Zotit. Kur të bëheni nanë asnjëherë mos dyshoni në aftësitë tuaja, ju do ja dilni përkundër të gjithave.

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...