Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Kaltrina MIKUSHNICA MEROVCI

Të bërit nënë më ka bërë më të fortë

Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do ta shihni atë. Ajo para një muaji është bërë nënë për herë të dytë dhe në intervistën dhënë portalit tonë, shpalos në detaje të qenit nënë dhe periudhën e saj të lehonisë.

 

Bebaime.com: Kaltrina fillimisht të urojmë për lindjen e vajzës, meqë jo shumë vonë je bërë nënë për herë të dytë. Të gjithë ju njohin si moderatore e programit të mëngjesit në T7, por shumica kanë dëshirë të dinë më shumë për familjen tuaj. Na tregoni me disa fjalë për familjen tuaj?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Dy persona me profesione krejt të kundërta, Besarti & Kaltrina, tashmë prindër të dy vajzave të mrekullueshme, po çfarë është më e rëndësishme të shëndetshme!

 

KaltrinaMikushnicaMerovci_01

 

Bebaime.com: Ju keni një vajzë më të rritur, një bukuroshe të cilën e keni emëruar me emrin Rana. Na flisni pak për të dhe se çfarë kuptimi ka ky emër i bukur?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Emri Rana ka kuptimin e vajzës tërheqëse që merr vëmendje. Por edhe në gjuhën shqipe e merr një kuptim emri Rana (Rëra, Zalli).

 

KaltrinaMikushnicaMerovci

 

Bebaime.com: Na tregoni si jeni ndjerë në momentin e parë që keni parë fëmijën tuaj, keni thënë dhe ju si shumë nëna “është ashtu siç e kam imagjinuar”?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Të qenurit nënë për herë të parë sigurisht që përveç gëzimit të sjellë edhe pak shqetësime, ke në kokë pyetje të shumta se si do t’ja bëjë, nëse nuk di?!, etj. Por sigurisht që me kalimin e kohës fillon të relaksohesh dhe ta shijosh këtë ndjesi në maksimum.

 

KaltrinaMikushnicaMerovci

 

Bebaime.com: Si e keni emëruar fëmijën tuaj të dytë dhe si ka qenë shtatzënia e juaj?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Fëmijën e dytë e kemi emëru me emrin “Mara” , dhe me të vërtetë për momentin si emri edhe ajo ka ardhë e Mbarè . Faleminderit Zotit që edhe këtë shtatzëni e kam kaluar shumë mirë. Përveç lodhjes në muajt e fudit që e kam pas nga pesha nuk kam pas ndonjë ankesë tjetër.

 

KaltrinaMikushnicaMerovci

 

Bebaime.com: Çfarë ndjesi ka qenë kontakti i parë me Marën, si mund të na përshkruani ato çaste?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Kontakti i parë me Marën, as nuk e kam imagjinuar se aq mirë do të ndihesha, aq e plotësuar, meqenëse e kam provuar edhe me Ranën këtë ndjesi, por me të vërtetë thash me vete erdhi edhe një MREKULLI në jetë.

 

KaltrinaMikushnicaMerovci

 

Bebaime.com: Jeni ballafaquar me ndonjë vështirësi në fillim të lindjes së vajzës të parë?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Menjëherë pas lindjes së parë si çdo nënë po besoj që ka probleme me gjidhënjen edhe unë i kisha disa probleme, insistoja ta ushqeja me gji dhe ja dola.

 

KaltrinaMikushnicaMerovci

 

Bebaime.com: Shumë nëna kanë frikë që t’ia besojnë dikujt për t’ia lënë fëmijën e tyre në mbikëqyrje kur vjen koha të rikthehen në punë. Ju e keni pasur vështirë herën e parë?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Edhe pse Rana ishte dy vjeçe kam qenë e emocionuar kur kam filluar ta dërgoj në kopësht, ajo në atë kohë vetëm se fliste pastër prandaj edhe e kisha më të lehtë ta lija për gjysmë orari atje.

 

KaltrinaMikushnicaMerovci

 

Bebaime.com: Sa ka ndryshuar jeta juaj që nga lindja e fëmijëve?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Ka ndryshuar shumë, përveç ndryshimeve fizike të cilat duken, kam pasur edhe ndryshime emocionale. Të bërit nënë më ka bërë më të fortë tani, çkado që mendoj për vete është vetëm se si të jem e kthjellët dhe në top formë për ti shërbyer familjes time.

 

KaltrinaMikushnicaMerovci

 

Bebaime: Sa ju ndihmon bashkëshorti rreth fëmijës?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Bashkëshorti më ndihmon shumë shumë, sidomos tash që i kemi dy fëmijë, ndryshe do të ishte shumë e vështirë për mua.

 

KaltrinaMikushnicaMerovci

 

Bebaime: Çka do t’ju sugjeroje nënave të reja, apo edhe atye që janë në prag të lindjes?

Kaltrina Mikushnica Merovci: Të relaksohen, ta shijojnë çdo lëvizje të bebit të tyre në bark dhe mos ta mendojnë peshën të cilën e fitojnë gjatë shtatzënise.

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...