Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Berat MIFTARI

Të jesh prind është një mision me vete!

Berat Miftari me familjen e tij

Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë e kudo qofshim. Zëri i Berat Miftarit është një bashkëudhëtar i yni tash e sa vite. Mezi presim që të fillojë “Metropoli”, për të dëgjuar gjëra interesante që nuk i dëgjojmë në asnjë emision tjetër. Kësaj radhe Berat Miftari flet për portalin bebaime.com për familjen, punën dhe jetën private.

 

Bebaime.com: Beratin të gjithë e njohin si një moderator shumë me famë, që pesë ditë në javë e dëgjojnë në RTK-Radio, por së fundmi edhe në televizion. Duket se puna në radio u kënaq më shumë?

Berat Miftari: E vërtet, radion e ruaj me xhelozinë më të madhe, botën që ta ofron radio është e pazëvendësueshme. Të lidhesh me njerëz nëpërmes zërit është diçka shumë, shumë e vështirë, gjë që pak kush mund ta kuptoj. Lidhja që kam krijuar me dëgjuesin përgjatë këtyre viteve nuk mund të përshkruhet.

 

 Intervistë me moderatorin Berat Miftarin

 

Bebaime.com: Emisioni i ri “Sonte me Berat Miftarin” në RTK është një risi, ta themi një freski jashtë klisheve të emisioneve të zakonshmeve. E kanë problem të ftuarit të vinë në emision apo u pëlqen dhe atyre emisioni?

Berat Miftari: Ju faleminderit për vlerësimin. Për mua televizioni është përvojë e re, e që kam filluar ta dua, ndërsa kam nis të hyjë brenda konceptit televiziv. Emisioni “Sonte me Berat Miftarin”, është një format amerikan që ka dekada e dekada traditë në SHBA. Thjeshtë ne, të njëjtin format, po ua prezantojmë edhe audiencës sonë. Amerikanët gjithmonë ia kanë qëlluar, kështu që deri më sot është përvoja më e mirë në gazetari. Edhe të ftuarit, mysafirët, e kanë kuptuar qysh në edicionet e para konceptin dhe ndihen shumë komod në “Sonte”. Sa për ilustrim këtë javë do të jetë një nga njerëzit më me ndikim në politikën e vendit, të martën LIVE, ndiqeni.

 

 Intervistë me moderatorin Berat Miftarin

 

Bebaime.com: Berati është i martuar, kaq dimë?

Berat Miftari: Po, edhe pak ditë edhe do të kremtoj tre vjetorin e martesës me Fluturën, bashkëshorten time, nënën e Oari-it. 3 vjetorin e festojmë pak ditë pasi kremtuar 1 vjetorin e fëmijës tonë të parë, Oar Miftarit, e që falënderojmë Perëndinë që na dha mundësinë të bëhemi prindër.

 

Bebaime.com: Na flisni disa fjalë për të, për kuptimin e emrit, kush vendosi ta pagëzoni kështu?

Berat Miftari: Emri ka kuptim në radhë të parë për ne si prindër. Ndryshe na pëlqen, edhe për faktin se ka dy zanore brenda 3 shkronjave dhe një emër që, pasi u pagëzua Oari, më 6 maj 2014, ka filluar të përhapet te shokët e tij, që është mrekulli.

 

 Intervistë me moderatorin Berat Miftarin

 

Bebaime.com: Kujt i ka ngjarë më shumë djali, juve apo bashkëshortes?

Berat Miftari: Ka raste kur më përngjanë mua, ka raste kur i përngjanë Fluturës. Thjeshtë ajo në çka ne jemi të fokusuar është që të ketë një jetë sa më të lumtur, sa më të shëndoshë dhe të bëjmë më të mirën për te. Unë lutem gjithmonë që të kemi edhe një vajzë, e që lutem gjithashtu t’i përngjajë Fluturës (qeshët) .

 

 Intervistë me moderatorin Berat Miftarin

 

Bebaime.com: Ka ndryshuar jeta juaj që nga lindja e djalit?

Berat Miftari: Thuajse në të gjitha aspektet. Primatin tashmë e mbanë fëmija ynë, ndryshe ndihem i bekuar që Oari ka një nënë siç është Flutura, e që merret me çdo detaj të tij. Është Flutura që punon jashtëzakonisht shumë me te, ndërsa unë pres të përfundoj sa ma shpejt punën çdo ditë, edhe të shijoj çdo detaj që ka të bëjë me Oarin.

 

 Intervistë me moderatorin Berat Miftarin

 

Bebaime.com: Sa arrini ti ndihmoni bashkëshortes në rritjen e djalit, kur dihet se në fëmijën e parë duhet më shumë përkushtim, kjo për shkak se është hera e parë?

Berat Miftari: Shumë pak, nëse e krahasoj me punën dhe përkushtimin që bënë Flutura, dhe kam përshtypjen pjesa më e madhe e nënave. Unë mundohem të krijoj kushte sa më të mira, e që në ditët e sotme është jashtëzakonisht e vështirë të arrihen, ndërsa mundohem me aq sa mundem e dijë edhe t’i dal në ndihmë. Nuk e kam telashe aspak t’ia ndërroj pelenat, ta veshi, ta ushqej, të luaj, t’i bëjë hapat e parë me te dhe gjithçka që di e mundem. Por prapë është shumë pak me atë që bënë nëna e tij.

 

 Intervistë me moderatorin Berat Miftarin

Bebaime.com: Të qenurit baba dhe nënë është gjë e mrekullueshme, gjë që Zoti ua dhuron njerëzve në tokë. Ju si ndjeheni me këtë fjalë dhe të qenurit baba sa e shton përgjegjësinë te një prind?

Berat Miftari: Pa asnjë diskutim. Të jesh prind është një mision me vete. Ne jemi të bekuar që e kemi këtë mundësi, që Zoti na ka besuar, dhe se mundohemi në çdo sekondë të tregojmë se e gjithçka tjetër vjen pas krijesës që Zoti na ka falë.

 

Bebaime.com: A duhet sipas jush edhe ne kosovarët më në fund ta planifikojmë familjen, për të cilën gjë së fundmi është bërë shumë zhurmë?

Berat Miftari: Shqiptarët gjithmonë kanë planifikuar familjen, një nga arsyet është edhe liria e vendit. Secili në mënyrën e vet i bënë planifikimet dhe nuk e besoj që ka prind që nuk bënë kalkulime derisa sjellë në botë një fëmijë. E keqja është se te ne nuk ka asnjë benificion për fëmijët e lindur, ose janë të paka rastet kur fëmijët përfitojnë. Ndryshe, sot shohim që trendi i natalitetit është në rënie, do të ndihesha shumë keq, nëse një nga arsyet është edhe papunësia apo varfëria. Andaj, kjo më tepër është thirrje për shtetin që të ndihmojnë nënat, familjet e reja, se sa thirrje që të ndalet lindja e fëmijëve.

 

 Intervistë me moderatorin Berat Miftarin

 

Bebaime.com: Keni në plan në të ardhmen ta zgjeroni familjen?

Berat Miftari: Planifikimet janë, urojmë që gjithçka të shkoj mirë e mbarë me ndihmën e Perëndisë.

 

Bebaime.com: Dëshironi që djali juaj, Oar ta ndjek rrugën tënd të moderatorit?

Berat Miftari: Dëshiroj që t’ia ofroj kushtet, që nuk do të dalloj asnjëherë nga bashkë-kohanikët e tij, ndërsa profesioni mbetet në dëshirën e tij.

 

Bebaime.com: Cila është këshilla juaj për prindërit e Kosovës?

Berat Miftari: Ajo që Amerikanët e thonë gjithmonë, një familje e fortë nënkupton një shtet të fortë. Ne si shqiptar e dimë këtë shumë mirë.

 

Intervistoi: TEUTA SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...