Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Elona Resyli

Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë

Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e ushtroj si Zyrtare Ligjore në Pallatin e Drejtësisë.
Pasioni im është foto, kam pozuar për shumë kompani të ndryshme qysh në moshën 14 vjeçare.
Vazhdoj edhe sot që një pjesë të kohës së lirë t'ia kushtoj fotomodelizmit dhe ta mbajë si një hobi.


1. Çfarë ka ndryshuar tek ty statusi prej nëne?

Prej se e kam marrë statusin e një nëne jeta ime ka marrë kahje tjetër, tani koha dhe e gjithë energjia ime i kushtohet të voglit tim.

 

Elona Resyli

 

2. Je rikthyer në formë shumë shpejt pas shtatzënisë, cili ka qenë sekreti?

Sekreti im është të ushqyerit shëndetshëm, nuk kam mundur të mbajë dieta strikte për arsye se Troi ushqehet me qumësht gjiri por kujdesem në ushqimin që e konsumoj dhe kohën e lirë bëjë aerobi.

 

Elona Resyli

 

3. Qumësht pluhur apo qumësht gjiri për Troin?

Siç e ceka edhe më lartë Troi ushqehet me qumësht gjiri, pa asnjë formulë shtesë.

 

Elona Resyli

 

4. Është fëmijë i qetë apo i grindur?

Për fat të mirë Troi për momentin është një bebe i qetë.

 

Elona Resyli

 

5. Sa të ndihmon bashkëshorti rreth Troit?

Ndihmesën më të madhe rreth përkujdesjes së bebit tim e kam nga bashkëshorti. Pasi që jetojmë vetëm ne të tre, mundohemi që përgjegjësitë dhe kohën për përkujdesjen e bebit t'a ndajmë së bashku.

 

Elona Resyli

 

6. A ka patur ndonjë moment kur nga lodhja e tepërt apo orët e gjata pa gjumë të merr malli për ditët kur zgjoheshe kur doje?

Nuk mund të them se nuk ka momente të tilla... Por ka edhe momente që kur shoh buzëqeshjen në fytyrën e bebit tim harroj gjithë lodhjen dhe netët pa gjumë.

 

Elona Resyli

 

7. Je rikthyer me kohë të plotë në punë?

Pasi bebi është vetëm tre muajsh ende nuk jam rikthyer në punë, vazhdoj të jem në pushim të lehonisë.

 

8. Çfarë planesh ke në të ardhmen?

Tani misioni im është që bebin ta rris me përkushtim dhe dashuri. Por, duke mos anashkaluar edhe profesionin apo punën time pasi kam plane të shumta për t'i realizuar.

 

Elona Resyli

 

9. Sa e plotësuar ndihet Elona në këtë moment të jetës?

Ndihem më e plotësuar se asnjëherë më parë. Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë tonë.

 

10. Një mesazh për nënat e portalit

Të bëhesh nënë është një nga gjërat më të bukura që një grua mund të përjetojë në jetën e saj. Megjithatë, askush nuk mund ta mohojë se është gjithashtu e vështirë! Ndryshimet e jetës dhe gjërat me të cilat duhet të merrem çdo ditë janë shumë më tepër se sa kur nuk je prind.

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...