Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Edita DULA

Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!

Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës, një vajzë e fuqishme që edhe burrat i frikësoheshin. Por, në realitet Edita është një njeri krejt tjetër, familjar, nënë dhe humaniste. Ajo në një intervistë për portalin bebaime.com shpalos shumë detaje interesante nga jeta e saj private.

 

Bebaime.com: Edita është aktore shumë e njohur në Kosovë. Aktualisht me çfarë jeni duke u marrë?

Edita Dula: Aktualisht jam duke punuar në emisionin “Oxygen Show”, edhe pse kam pasur angazhime ndërkohë në ndonjë serial vendor, mirëpo në “Oxygen”, kam punë primare. Jam tejet e kënaqur dhe shumë ndihem rehat aty, thjesht si në shtëpinë time. Stafi është fantastik, kurse sa i përket punës time mundohem ti shkruaj tekstet që t’ju përshtaten mysafirit, rrethanave.

 

Edita Dula

 

Bebaime.com: Përpos punës që bëni në “Oxygen show”, merreni edhe me diçka tjetër?

Edita Dula: Merrem edhe me një aktivitet tjetër që nuk është punë që sjell të ardhura, por e bëjë me kënaqësinë më të madhe. Kam një grup të mbyllur në “FCB closed grup”. E kam formuar në bashkëpunim me Qëndresa Bujupi-Imeri, është grupi “She's-fal Gjëra për fëmijë”, ka diku rreth 8000 mijë anëtarë nëna, të cilat vazhdimisht shesin gjërat që s’ju duhen, si karroca, veshmbathje e gjithçka të fëmijëve me çmime shumë të volitshme. Duke marrë parasysh çmimet e larta në krahasim me pagën është një lehtësim për të gjitha nënat ti shkëmbejnë gjërat. Më e mira e krejt kësaj është që falim shumë gjësende, organizohemi mbledhim gjërat gjithçka çka kemi të tepërt në shtëpi, duke filluar prej lugëve dhe i dërgojmë te familjet e varfra që sado pak t’ia lehtësojmë jetën. Jam shumë e lumtur që grupi funksionon për mrekulli dhe kemi nëna aq të mira dhe aq shpirtgjera që janë të gatshme në çdo moment të ndihmojnë.

 

Edita Dula

 

Bebaime.com: Të flasim për familjen. Nga kush përbëhet familja e Editës dhe ku jeton Edita?

Edita Dula: Familja ime është katër anëtarësh, Vetoni bashkëshorti dhe dy djemtë e mi. I madhi është 7 vjeç dhe quhet Princ, ndërsa i vogëli 1 vjeç e gjysmë dhe quhet Ari. Jetoj në Prishtinë.

 

Edita Dula

 

Bebaime.com: Përmendet që keni dy fëmijë, Princin që shkon në shkollë dhe Arin që sigurisht ende e keni në shtëpi?

Edita Dula: Princi është në klasën e parë në shkollën fillore “Ismail Qemali”. Ndërsa, për Arin kujdesem unë, nuk e kam dërguar ende në kopsht. Nuk e di pse në kopshte nuk kanë dashtë kurrë të rrinë.

 

Edita Dula

 

Bebaime.com: Mund të na evokoni disa momente kur për herë të parë jeni bërë nënë. Si kanë qenë ato momente?

Edita Dula: Si për çdo nënë të re edhe për mua ka qenë një ndjenjë që nuk mund ta përshkruaj me fjalë. Është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin. Kur e kap në duar për herën e parë një fëmijë ti një nëna, një person i rëndësishëm, më i dashur për të tërë jetën.

 

Edita Dula

 

Edita Dula

 

Bebaime.com: Si ka qenë jeta juaj pas lindjes së fëmijës së parë, apo më mirë thënë sa ka ndryshuar?

Edita Dula: Jeta ime pas lindjes së parë ka ndryshuar për të mirë. Të them të drejtën aso kohe kam punuar në serialin vendor “Familja Moderne”, në rolin e Hanës. Kam lindur në muajin gusht Princin, dhe menjëherë pas dy muajve kam filluar punën. Por, nuk kam mundur normalisht të angazhohem në disa projekte të tjera, pastaj një kohë kam qenë edhe jashtë vendit.

 

 

Edita Dula

 

Bebaime.com: A keni pasur vështirësi që ta ushtroni profesionin pas lindjes së fëmijëve, në kuptimin se keni pasur më pak kohë?

Edita Dula: Siç e thash edhe më lartë kam provuar një kohë për të jetuar jashtë, por ja që s’jam adaptuar aspak dhe jam kthyer prapë në profesionin tim. Të jesh nënë dhe aktore është goxha vështirë për ti arritur të dyja. Nëse do t’i përkushtohesh fëmijëve në maksimum, atëherë nuk mund të arrish ti bësh të dyja, rolin e nënës dhe aktores, sidomos teatrin ku ka prova me orare të gjata, të vona dhe orare të ndryshme.

 

Edita Dula

 

Bebaime.com: Na tregoni disa fjalë rreth fëmijëve. Çfarë karakteresh kanë, sa dallojnë me njëri-tjetrin etj?

Edita Dula: Fëmijët dallojnë shumë njeri me tjetrin. Princi është i tërhequr, shumë i dashur dhe i lidhje me mua. Por, është tip që nuk shpreh emocione me njerëzit e tjerë. Është shumë fëmijë serioz edhe në shkollë në muajin e parë vazhdimisht më është dashur të rrijë me të në klasë deri sa është adaptuar. Fatmirësisht tash e do shkollën shumë, po ashtu edhe mësuesen dhe është shume i përkushtuar në mësime. Ndërsa Ari është e kundërta e Princit, shumë i dashur, i buzëqeshur vazhdimisht, kërcen e do muzikën, lojën, me një fjalë është shumë tip eksplorues i intereson gjithçka, normalisht si çdo fëmijë nuk i bëj presion, e lë ta eksploroj botën vet.

 

Edita Dula

 

Bebaime.com: Cila është këshilla juaj për nënat e reja?

Edita Dula: Nuk e shoh veten kompetente të jap këshilla për nënat e reja, por kam një këshillë që duke marr parasysh jetën, gjendje ekonomike e çdo gjë për të keq që po ndodh në këtë vend me fëmijët të jenë gjithmonë të dashur. Në asnjë rrethanë mos të jenë të ashpra, përveç dënimeve me vend te fëmijët e rritur. Mos ti llastojnë, të kenë një jetë luksi, ti kënaqin me gjërat e thjeshta, ti edukojnë të mos jenë kërkues dhe assesi të mos e dëgjojnë bisedën e të rriturve, sidomos kur është ajo bisedë e acaruar. Të rriten të shëndosh në mendje e në shpirt.

 

Intervistoi: Teuta SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...