Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - DUDA

Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time

Duda me djalin e tij Geni-n

Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda ka sjellë dhjetëra hite deri tani dhe është duke punuar në disa këngë të reja. Kësaj radhe Duda nuk flet për muzikë, por për familjen e tij. Në intervistën dhënë portalit bebaime.com ai shpalos anën tjetër, atë të të qenurit baba.

 

Bebaime.com: Duda është ndër reperët më të mirë shqiptarë, që sa herë sjellë këngë pëlqehen tej mase. Çka jeni duke punuar aktualisht?

Duda: Së pari ju falenderoj për komplimentin. Për momentin jam duke punuar një mixtape të re me titull "Hip Hopit ja shtim flakën", dhe gjithashtu jam i angazhuar në realizimin e disa videoklipeve te reja të cilat do të publikohen së shpejti.

 

Intervistë me reperin e njohur Duda

 

Bebaime.com: Ju jetoni në Liverpool prej vitesh, si arrini apo më mirë të themi si ia dilni që të mbeteni në skenë dhe të jeni afër simpatizantëve të muzikës tuaj, kur dihet se Liverpool dhe Prishtina janë larg njëra-tjetrës?

Duda: Është mjaft vështirë, mirëpo kur bëhet fjalë për muzikën nuk paraqet problem distanca. Muzika është pikërisht ai elementi që na bashkon gjithmonë.

 

Intervistë me reperin e njohur Duda

 

Bebaime.com: Të flasim për familjen. Dimë që jeni i martuar dhe keni tre fëmijë. Mund të na tregoni disa fjalë rreth familjes?

Duda: Familjen e konsideroj si gjënë më të shtrenjtë në jetën time. Për fat të mirë kam një familje të mrekullueshme dhe të shëndoshë, gjithmonë duke iu falenderuar Allahut. Me bashkëshorten time Fjollën i kemi tre fëmijë, një vajzë dhe dy djem, Ninën 7 vjeçe, Genin 7 vjet dhe Gianin 6 vjet, të cilët gjithmonë i quaj superstars.

 

Intervistë me reperin e njohur Duda

 

Bebaime.com: Keni një vajzë dhe një djalë binjak, si dhe një djalë më të vogël në moshë. Si është për një prind të ketë binjak. Kërkon më shumë mund, si ia keni dal a ka pasur më shumë mund?

Duda: Unë dhe Fjolla binjakët i konsiderojmë si një dhuratë tejet të çmuar. Ardhja e tyre në jetë sa ka qenë e këndshme dhe ngazëlluese aq më tepër ka pas mund, mirëpo të gjitha i kemi kaluar pa ndonjë problem të madh. Kemi qenë tejet me fat besoj.

 

Intervistë me reperin e njohur Duda

 

Bebaime.com: Sa u kanë ngjarë djemtë juve, kanë shpirt reperi dhe ata?

Duda: Djemtë janë gjakui im që nënkupton se i kanë trashëguar shumë gjëra nga unë. Ajo çka na lidh edhe më tepër është fakti që ata të dy e konsiderojnë veten si pjesë e grupit tim muzikor “Double-G”, që nga tash dhe janë shpirtërisht të lidhur me muzikën time.

 

Intervistë me reperin e njohur Duda

 

Bebaime.com: Si ka qenë ai moment kur për herë të parë jeni bërë baba, si jeni ndjerë?

Duda: Kjo mbetet një nga dëshirat e mia të pa realizuara për arsye se nuk kam pasur mundësi të jem afër Fjollës në kohën kur ka lindur binjakët, por emocionet që i kam përjetuar në atë kohë pas marrjes së lajmit se jam bërë baba për herë të parë kanë qenë dhe janë të pa përshkrueshme. Fatmirësisht kur ka ardhur në jetë djali jonë i vogël Giani, kam qenë prezent gjatë gjithë procedures së lindjes dhe ato momente mbeten definitivisht një nga kujtimet më të mira të jetës time.

 

Intervistë me reperin e njohur Duda

 

Bebaime.com: Përpos djemve ju keni edhe një vajzë, që e ka kompletuar familjen tuaj. Na flisni disa fjalë për të?

Duda: Vajza ime e vetme Nina është "Paqja e shpirtit tim". Definitivisht vajza është ajo që na kompleton si familje. Jam i bekuar prej Zotit për vajzën që ma ka dhuruar. Nina është një në një milion.

 

Intervistë me reperin e njohur Duda

 

Bebaime.com: Na flisni për karakteret e fëmijëve. Sa ngjajnë dhe dallojnë njëri me tjetrin?

Duda: Edhe pse u kemi dhënë të njejtën eduaktë dhe të njëjtin trajtim, fëmijët kanë karaktere plotsisht të ndryshme nga njëri tjetri, prandaj më gëzon fakti që të tre janë të veçantë. Nëse flas për secilin në veçanti atëherë do t’i përshkruaja kështu:

Geni (djali i madh), është tejet energjik dhe shumë i zgjuar. Është i dalluar në lëndën e Matematikës dhe ka vesh të jashtzakonshëm për muzikë në krahasim me vëllain dhe motrën e tij.

Nina është fëmijë shembullor si në shkollë ashtu edhe në shtëpi. Është shumë më e pjekur dhe më e kujdesshme se dy vëllezërit e saj, por kjo ndoshta edhe për faktin se është vajzë, pra është natyrë shumë më e butë dhe më e kuptueshme. Nina është shumë e talentuar për sa i përket artit. Vizaton shumë bukur, mirëpo edhe punimet tjera që lidhen me artin i realizon në mënyrë të shkëlqyer.

Giani (djali i vogël), apo siç i themi ndryshe bebi jonë është fëmija më i dashur që ekziston. Giani po ashtu është i shkëlqyer në shkollë dhe na bënë të lumturçdo ditë me dashurinë që na e dhuron.

 

Intervistë me reperin e njohur Duda

 

Bebaime.com: E keni në plan në të ardhmen ta zgjeroni edhe më shumë familjen apo kështu jeni të kompletuar?

Duda: Në fakt jemi shumë në rregull dhe të them të drejtën, edhe pse tingëllon e pabesueshme, ashtu siç kemi planifikuar edhe jemi, duke ju falenderuar gjithmonë Zotit, mirëpo kam dëgjuar që thonë se po e bëre edhe një për pleqëri është edhe më mirë (qeshët).

 

Bebaime.com: Cili është mesazhi juaj për prindërit e rinj?

Duda: Mesazhi im për prindërit e rinj është të gjejnë kohë aq sa të munden për fëmijët e tyre dhe të punojnë sa më shumë me ta. E gjithë kjo punë dhe ky mund një ditë patjetër që do t’ju shpërblehet, sepse nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të të bëjnë krenar fëmijët.

 

Intervistoi: Teuta SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...