Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Mirjeta MORINA

Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!

Mirjeta MORINA me familjen e saj

Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me radhe e kemi parë në ekranin e televizionit KTV. Ajo pas një pushim, sepse dy herë është bërë nënë i është kthyer sërish ekranit, por kësaj radhe ne televizionin “Tribuna Chanel”. Në këtë intervistë dhënë për portalin bebaime.com Mirjeta tregon disa detaje nga jeta e saj bashkëshortore, ku me theks të veçantë flet për dy djemtë e saj Aronin dhe Lorenin.

 

Bebaime.com: Mirjetën e njohim si prezantues në disa emisioni në KTV. Çka është duke bërë për momentin Mirjeta?

Mirjeta Morina: Për 12 vjet me radhë unë kam punuar në Koha Vision, në disa emisione të ndryshme në fillim si gazetare, prezantuese e zëvendës producente. Por tash një muaj kam filluar projektin e ri në televizionin "Tribuna Chanel", ku udhëheq programin e pasdites.

 

Mirjeta Morina

Bebaime.com: Keni udhëhequr shumë emisione dhe jeni mjaft e njohur, por në realitet sa është e vështirë puna e prezantueses?

Mirjeta Morina: Shikuesit kanë fatin të shohin vetëm punën tonë finale. Në realitet është shumë më shumë punë që bëhet për të ardhur deri te prezantimi i asaj që shohin shikuesit tanë. E kur punon një kohë të gjatë, çdo ditë e më shumë thellohet përgjegjësia ndaj shikuesve tuaj. Për asnjë moment nuk duhet të dal pa përgatitur dhe asnjëherë të mos i japim informata të gabueshme, duhet të kujdesemi që modelin që kemi krijuar për shumë shikuese të mos e zhgënjejmë. Duhet të kujdesemi për dukjen tonë, për zërin, për çdo fjalë që e themi. Duhet të jemi të informuar për çdo tema që e shtjellojmë. E tëra kjo tregon që nuk është një profesion edhe aq i lehtë. Nuk është thjeshtë të dalim para kamerave.

 

Mirjeta Morina

 

Bebaime.com: Të flasim tani për familjen. Nga kush përbëhet familja juaj?

Mirjeta Morina: Unë jam e martuar me gazetarin Lulzim Demolli, tash e tri vite. Nga dashuria jonë Zoti na fali dy fëmijë, Aronin dhe Lorenin. Unë dhe familja ime jetojnë në Prishtinë.

 

Mirjeta Morina

 

Bebaime.com: Na flisni me shume për djemtë, çfarë moshe kanë etj?

Mirjeta Morina: Ai i cili më bërë nënë është Aroni që tani ka 2 vite e gjysmë e ai që i dha edhe më shumë gjallëri shtëpisë është Loreni që ka 1 vit e 3 muaj. Aroni është djalë shumë i dëgjueshëm, tolerant, i dashur dialogues gjatë tërë kohës i buzëqeshur dhe ka një sharmë të pa rezistueshëm. Ndërsa, Loreni është shumë energjik, dominant, imponues, kureshtarë dhe më i mrrolur. Por, dytë bashkë përbëjnë lumturinë e familjes, harenë dhe zhurmën.

 

Mirjeta Morina

 

Bebaime.com: Si ka qenë për ju ai moment kur për herë të parë keni kuptuat se do te bëheni nënë?

Mirjeta Morina: Momenti e parë kur unë pash atë testin që dha shenjën pozitive, fillimisht thash “jo nuk është e vërtet”, dhe prita se mos po ndryshojnë shenjat në test. Dhe jo nuk ndryshuan. U shokova dhe menjëherë më rrodhën lotët e lumturisë. Por ky ishte vetëm një lajm se do të bëhesha nënë. Momenti i parë kur ndjeva se do bëhem nënë ishte ai kur mora shqelmin e parë të një krijese që rritej brenda meje. Aty filloi një frikë brenda meje. A do të jem një nënë e mirë, a do të mund të zgjohem natën, a do ta dëgjoj kur qan, a do të di ta ushqej, ta pastroj e ta mbaj. Në atë moment nuk e dija se nëna di ti bëjë të gjitha, e unë po bëhesha nënë.

 

Mirjeta Morina

 

Bebaime.com: Jeni ballafaquar me ndonjë vështirësi në fillim?

Mirjeta Morina: Më kujtohet si sot kur ne morëm Aronin për ta pastruar. Ai ishte diku rreth 3 javë. Ne filluam ta zhveshim, por për një moment u ngatërruam dhe nuk mund t’ia heqim benkicën, ndërsa beba filloj të qaj, e kapi lemza, na dukej se po bëhej shumë ftohët. Na kapi paniku, sepse as nuk mund t’ia vishnim as zhveshnim atë benkicë të ngushtë. Për një moment burri ka marr gërshërët dhe ia kemi prerë benkicën.

 

Mirjeta Morina

 

Bebaime.com: Po bashkëshorti sa ju ndihmon rreth fëmijëve?

Mirjeta Morina: Unë jam me fat. Unë dhe burri im jemi ekip që punojmë bashkë në rritjen dhe edukimin e fëmijëve. Luli është një prind i shkëlqyeshëm. Pa të nuk di si do t’ia dilja. Pos që kujdeset për fëmijët, t’i ndërroj ata, ti pastroj, luaj me ta, ai më ndihmon shumë edhe rreth punëve të shtëpisë. Ai shpesh më inkurajon që unë të dal me shoqe në mbrëmje kur unë kam nevojë për pushim. Të vetmen gjë që nuk di ta bëjë mirë është, t’i ushqej fëmijët.

 

Mirjeta Morina

 

Bebaime.com: Sa ndryshoi jeta juaj me lindjen e djemve?

Mirjeta Morina: Jeta ime ka ndryshuar tërësisht. Unë nuk flejë më aq gjatë. Daljet jashtë tani janë shumë më të komplikuar. Nuk duhet të kujdesëm më se a kam vënë buzëkuq në çantën time, por a janë aty pelenat, palomat, veturat lodra etj. Shkuarja në punë bëhet pasi ti kem përgatitur të gjitha për dy djemtë e mi. Nuk jam më prioritetja në shoping. Pra, amësi ka ndryshuar çdo gjë, dhe jeta ime kurrë nuk do të jetë e njëjtë. Do të jetë më e lodhshme, por jo monotone. Ekrani më ka bërë mua një moderatore, e fëmijët e mi më kanë bërë moderatore të jetës sime. Jam me fat që kam këtë rolë të ri në jetën time.

 

Bebaime.com: Prej se je bërë nënë a je bërë më e ndjeshme?

Mirjeta Morina: Vetëm atëherë kur jam bërë nënë, kam kuptuar se si nëna ime kishte atë ndjesi ta kuptoj se çfarë thotë një fëmijë, edhe atëherë kur nuk flet, edhe atëherë kur nuk qanë, e nuk qesh. E ndjen në shpirt dhimbjet e fëmijës. Edhe unë jam bërë nënë, jam bërë shumë më e ndjeshme.

 

Mirjeta Morina

Bebaime.com: A bëjnë naze fëmijët në ushqim?

Mirjeta Morina: Eh ushqimi. Pika e dobët e Aronit dhe momenti i lumtur i Lorenit. Unë mendoj se nëse një nënë shkatërrohet është kur fëmija i saj nuk ha. Është djali i madh që duhet ndjekur me ushqim. Nuk e kam kuptuar asnjëherë pse ai bënë naze në ushqim, edhe pse jam munduar në disa mënyra t’ia largojë këtë ves të keq. Për fat të mirë djali i vogël nuk e ka një ves të tillë. Loreni nuk zgjedh ushqim dhe ha shumë mirë.

 

Bebaime.com: Cili është ushqimi i preferuar i fëmijëve tuaj?

Mirjeta Morina: Përderisa Aroni preferon më shumë pasta dhe pemë të freskëta, Loreni është i dashuruar në perimet. Që të dy jam më shumë vegjetarian, por unë mundohem që tu ofroj edhe mish dhe produkte tjera që kanë vlera ushqyese dhe vitamina që ata kanë nevojë.

 

Bebaime.com: Cilët janë momentet apo kujtimet e djemve tuaj që nuk do ti harroni kurrë?

Mirjeta Morina: Dy engjëjt e mi çdo ditë më japin momente të paharrueshme. Unë nuk do ti harroj për asnjë moment buzëqeshjen e tyre të parë, kur më kanë thirr MAMË, kur kanë filluar të ecin e të rrëzohen. Ata çdo ditë më befasojnë me ndonjë të bëme të tyre dhe çdoherë mundohem që ti shënoj këto momente nëpërmjet fotografisë apo incizimit të videove.

 

Mirjeta Morina

 

Bebaime.com: Cila është këshilla juaj për gratë shtatzënë dhe nënat e reja?

Mirjeta Morina: Unë u them të mos frikësohen të fillojnë një jetë të re. Të mos nguten, por të gjejnë momentin e duhur për ta shijuar ndjesinë e të qenit nënë. Dhe i uroj çdo femre që të ketë fatin të bëhet nënë. Është gjëja më e bukur që mund ti ndodh një femre në jetën e saj. Me këtë lumturi do të vijnë edhe përgjegjësit, por që secila nga to do t’ia del me shumë lehtësi dhe kënaqësi.

 

Intervistoi: TEUTA SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...