Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Elida KRYEZIU

Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!

Intervistë me këngëtaren Elida KRYEZIU

Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin më të madh shqiptar, “Kënga magjike 2015”. Elida në një intervistë dhënë portalit bebaim.com flet për familjen dhe djemtë e saj.

 

Bebaime.com: Fillimisht na tregoni me disa fjalë se a ka diçka të re në muzikë dhe pse kaq gjatë jeni jashtë skenës?

Elida Kryeziu: Në muzikë ka të re në këtë vit. Kam fituar të drejtën e pjesëmarrjes në festivalin “Kënga Magjike”, në Tiranë. Kënga është promovua në javën e parë dhe isha e para që promovova këngën në emisionin më të shikuar në “TV KLAN”, në emisionin “E diela shqiptare”, dhe jam shumë e kënaqur me pritjen nga stafi i “TV KLAN”, e sidomos nga publiku, i cili fare nuk më kishte harruar. Deri tani kam munguar në skenë, sepse iu kushtova më tepër jetës private dhe dy engjëjve të mi, djemve Dioni dhe Andi.

 

Elida Kryeziu

Bebaime.com: Ti kthehemi familjes. Dimë qe keni dy djem. Na tregoni pak për familjen. Kush është bashkëshorti juaj dhe na flisni rreth fëmijëve?

Elida Kryeziu: Po kam dy djem Dionin dhe Andin. Bashkëshorti im është Ardiani mjek specialiste anazteziolog, i cili më përkrah në çdo aspekt e sidomos në arritjen dhe vazhdimin e karrierës time muzikore. Ardiani të cilin ne shkurt e quajmë Ardi, është edhe adhurues i muzikës si dhe luan në instrument kitarë, po ashtu dhe këndon, ka talent në këndim. Fëmijët Dioni këtë vit ka filluar shkollën, është në klasë të parë. Edhe unë me të fillova shkollimin nga e para. pra klasën e parë meqë gjatë gjithë kohës jam edhe mësuesja e tij. Dioni është shumë aktive, por megjithatë më duhet ta përcjellë duke i bërë detyrat. Ndërsa, Andi është vetëm 3 vjeç, por ka shumë talent, dëshiron këndimin, mëson shumë vjersha, këngë, është i interesuar për instrumentin kitarë dhe piano dhe që të dy instrumentet ia kam siguruar, natyrisht me madhësitë e moshës së tij.

 

Bebaime.com: Ndonëse tani ka kaluar një koha mund të na tregoni për lexuesit e portalit tonë se si ka qenë ndjenja kur për herë të parë e keni kuptuar se jenin shtatzënë dhe do të bëheni nënë?

Elida Kryeziu: Gjatë gjithë jetës kam qenë shumë e dhënë pas fëmijëve, edhe pse nuk isha nënë, por me të kuptuarit se jam shtatzëne ishte një ndjenje e veçantë që është vështirë të shpjegohet e të përcillet me fjalë. Është ndjenjë që besoj se çdo femër e mirëpret dhe e ëndërron. Të qenurit nënë është besoj dhurata me e dashur për çdo grua dhe uroj që secila grua të përjetoj këtë.

 

Elida Kryeziu

Bebaime.com: Cilat janë fjalët e para që keni thënë pasi e keni parë djalin tuaj?

Elida Kryeziu: Fjala e parë ka qenë ylli im, faleminderit o Zot që më bërë nënë me një fëmijë të shëndosh, qofsh i lumtur përherë biri im, të dua shumë dhe e kam puthur në ballë.

 

Bebaime.com: Në lindjen e dytë keni përjetuar emocionet e njëjta, apo keni qenë më e përgatitur psikikisht dhe gjërat i keni marrë më lehtë?

Elida Kryeziu: Edhe në lindjen e dytë kisha të njëjtat emocione. Ishte tre vjet pas djalit të parë, por me Andin nuk kisha problemet shëndetësore si të Dionit, por këtu ndodhi një mrekulli se unë linda fëmijën më të shëndetshëm dhe me peshë 5 kilogram e 200 gram dhe ishte jo e lehtë, por shumë e bukur sepse fëmija ishte veç se i rritur dhe shumë atraktiv për të gjithë stafin e spitalit si dhe gjithë atyre që dëgjuan dhe filluan vizita të pa ndërprera dhe interesimi për ta pare foshnjën me atë peshë.

 

Elida Kryeziu

Bebaime.com: Tash kur fëmijët janë rritur janë shtuar më shumë kërkesat?

Elida Kryeziu: Tani kur fëmijët janë rritur e vërtet kanë më tepër kërkesa, por kam shumë fat se me fëmijët mund të bisedoj dhe të koordinohemi si dhe të kuptohemi shumë mire se çka mund të realizohet nga kërkesat e tyre dhe çka jo, si dhe kohën kur mund të realizohen duke llogaritur kohën time ditore dhe angazhimin tim në punë.

 

Bebaime.com: Çka kujtoni nga fëmijëria e hershme e fëmijëve tuaj, ndonjë moment interesant, vështirësi?

Elida Kryeziu: Vështirësia e parë ishte kur fëmija u sëmur për herë të parë. Mua mu duk se çdo gjë për mua po përfundon, por ja qe me ndihmën e vjehrrës unë u qetësova dhe pastaj isha më e përgatitur për çdo gjë tjetër rreth fëmijës.

 

Elida Kryeziu

 

Bebaime.com: Sa sipas jush sot nënat janë të vetëdijesuar dhe kujdesen shumë në rritjen dhe emancipimin e fëmijëve?

Elida Kryeziu: Me shume keqardhje, por kam has dhe kam dëgjuar nga shoqet se ka nëna të cilat nuk merren shumë me fëmijën e tyre si për shembull as nuk i ushqejnë me gji ngase ju duket keqtrajtim, gjë që unë e kam kryjer me shume kënaqësi dhe pa asnjë përtese. Fëmija është kënaqësi, por dhe shumë obligim dhe kërkon përkushtim, kujdes dhe natyrisht shkollim dhe emancipim.

 

Bebaime.com: Cila është këshilla juaj për gratë shtatzëna dhe nënat e reja?

Elida Kryeziu: Nuk di a guxoj të këshilloj nënat, sepse nuk jam e shkolluar për këtë, por nga eksperienca mund ti këshilloj që gjatë shtatzënisë të kujdesen për vete, sepse me kujdesin ndaj vetes ato do të kujdesen dhe për shëndetin e fëmijës në ardhje. Duhet të jenë të qeta, në humor të mire dhe të pushuara, të ushqyera mirë, pasi mjekësia thotë se të gjitha këto fëmija do ti trashëgoj nga nena, e nënat e reja tani janë pothuaj të gjitha të shkolluara dhe i kuptojnë këto gjëra.

 

Bebaime.com: Ju personalisht a do ta rritni në të ardhmen edhe më shumë familjen?

Elida Kryeziu: Në të ardhmen nuk mendoj ta rris më tepër familjen, edhe pse kam kërkesë personale si dhe nga dy anët që të kemi dhe një fëmijë, por kërkesa dhe dëshira e gjithë neve është që fëmija i tretë mundësisht të jetë vajzë, po meqë kjo gjë nuk ka garanci andaj dhe dyshimi im është të mbetet me kaq, e te përkushtohem rritjes e shkollimit dhe realizimit të kërkesave të djemve të mi në jete dhe në të ardhmen e tyre.

 

Intervistoi: TEUTA SINANAJ

 

Mimoza230883 (4 vite më parë)
Pse kto publikime nuk kane data. Njeriu kur lexon duhet te dije ciles kohe i perket shkrimi apo intervista.

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...