Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Bleta ZEQIRI

Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!

Bleta ZEQIRI

Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”, e cila këtë punë e bën me shumë përkushtim. Ajo gjithashtu është pronare e biznesit të çokolatave, si dhe anëtare e bordit në “Kusa”. Ajo në një intervistë për portalin bebaime.com flet për mësimdhënien, biznesin dhe për rolin e nënës, pasi para pak ditësh i ka lindur një djalë.

 

Bebaime.com: Fillimisht na thoni me disa fjalë kush është Bleta Zeqiri?

Bleta Zeqiri: Bleta Zeqiri me prapavijë lidhet me edukim, respektivisht në mësimdhënie, merrem edhe me biznesin e çokolatave.

 

Bleta ZEQIRI


Bebaime.com: Përmendet se jeni profesoreshë e anglishtes. Na flisni disa fjalë për rolin e mësimdhënësit, sidomos të gjuhës angleze tani kur është bërë nevojë universale?

Bleta Zeqiri: Po e vërtete. Unë punoj si mësimdhënese e gjuhës angleze në shkollën private të gjuhëve më të mirë në vend, “Oxford Studio”. Përveç që është kënëqesi të punosh në një institucion me mbi 5000 mijë kandidatë ekzistues dhe vazhdimisht të tjerë potnecial të interesuar që të mësojnë gjuhën angleze. Është satisfaksion edhe më i madh të jesh ajo që i ndritë mendjen shumë gjeneratave dhe inspiron si shkollë, por edhe si individ shumë të rinj që të zhvillohen në mënyrë që të jenë ekuivalent në komunikim me të rinjtë e tjerë në gjithë botën. Duke e marr parasysh rëndësinë e gjuhës edhe në vendin tonë në ditët e sotme është e domosdoshme njohja e gjuhës angleze.

 

Bleta ZEQIRI

 

Bebaime.com: Ju gjithashtu zotroni edhe një biznes që merret me çokolata. Na flisni disa fjalë për biznesin si ju ecën dhe cilin produkt e posedoni?

Bleta Zeqiri: Biznesi i çokollatave fillimisht “Leonidas”, pastaj edhe “Chocolate Corner”, e që një kohë të shkurtër edhe me prodhim punë dore, në Kosovë funksionon për 9 vjet dhe jemi jashtëzakonisht të lumtur me kërkesën dhe kënaqësinë e klienteles për produktet dhe shërbimet tona. Jemi munduar që nga fillimi ti gërshetojmë dhuratat me stil të Evroës dhe ato me kërkesë vendore që ka zgjuara interesim të madh të qytetarët e Kosovës dhe më gjërë. Fortesia e biznesit tonë qëndron në faktin se ne mundohemi që të gjitha kërkesat pa perjashtim të konsumatorit tonë t’i realizojmë me shumë vullnet dhe dashuri.

 

Bleta ZEQIRI

 

Bebaime.com: A janë të prirur shqiptarët për të bërë dhuratë çokolata?

Bleta Zeqiri: Në Kosovë është traditë shumë vjeçare që ti kemi shumë ëmbëlsira në tavolinat tona. Por, tani konsumi është zgjeruare dhe te dhuratat me çokollata ato edhe dhurohen me simbolikë, tek të afërmit, te më të dashurit tone, jo vetëm për ditë speciale, por edhe për konsum ditor.

 

Bleta ZEQIRI

Bebaime.com: Ka qenë e vështirë për një grua të ngrit një biznes kaq stabil?

Bleta Zeqiri: Unë mendoj që të kesh biznes stabil është e vështirë, sepse duhet të jesh në hap me kohën dhe në çdo moment të jesh afër klientit dhe trendit. Por, mendoj që sfidat janë të njëjta edhe për femra.

 

Bleta ZEQIRI

Bleta ZEQIRI

Bebaime.com: Të flasim tani për familjen. Nga kush përbëhet familja juaj?

Bleta Zeqiri: Familja ime është shumë e madhe dhe shumë përkrahëse nga babi, nëna, Zana motra dhe Blini vëllai, të cilët janë pa limit përkrahësit në biznes, por edhe moralisht. Unë lirisht mund të them që pa këta nuk mund të funksiononte biznesi i çokolatave në Kosovë. Të gjithë në një mënyrë apo tjetrën janë të përfshirë në planet, qëllimet e punës tonë. Por, tani jam e martuar, e kam edhe një bebe të porsalindur, por prapë të gjithë funksionojmë njëjtë si më parë, sepse vlen të përmendet që obligimet janë shumë më të mëdha dhe biznesi prapë funksionon njëjtë duke e pasur ndihmën prej familjes, por tani edhe të bashkëshortit.

 

Bleta ZEQIRI

 

Bebaime.com : Para një muaji jeni bërë nënë. Na flisni disa fjalë për fëmijën. Si e keni pagëzuar?

Bleta Zeqiri: Nuk kam mundur ta imagjinoj që përveç punës, dashurinë mund ta kem edhe për dikë tjetër, Fronin. Është ndjenjë e jashtëzakonshme për mua dhe Florentin. Jeta jonë ka ndryshuar plotësisht për të mirë, Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë.

 

Bleta ZEQIRI

 

Bebaime.com: Si ka qenë ndjenja kur për herë të parë keni marrë në dorë fëmijën. Si mund ta përshkruani takimin e parë me bebën?

Bleta Zeqiri: Shumë ndjenja të përziera, me lot. Nuk kam mundur të besoj që jam bërë nënë. Me të vërtetë siç edhe thuhet është moment që nuk mund të përshkruhet, por ndjenjat janë shumë të forta dhe me përgjegjësi ndaj një qenie shumë të vogël, e cila përgjithmonë do të jetë e lidhur për ty.

 

Bleta ZEQIRI

 

Bebaime.com: Tash që jeni nënë mund të na tregoni disa fjalë sa ka ndryshuar jeta juaj që nga lindja e fëmijës?

Bleta Zeqiri: Nuk mund të them se ka ndryshuar shumë. E thash edhe më larë e kam ndihmën shumë të madhe prej familjes se padyshim që është sfidë e madhe t'i menaxhosh të gjitha projektet si kane qenë më parë. Tani krahas projekteve të çokolatave ka hyrë edhe një ëmbëlsire tjetër, Froni që më jep më shumë vullnet të vazhdoj përpara dhe t'i jap Fronit shembull të punës.

 

Bleta ZEQIRI

 

Bebaime.com: Për nënat e reja lindja e fëmijës është sfidë. Na tregoni me disa fjalë se sa sfiduese ka qenë për ju të bërit nënë?

Bleta Zeqiri: Çdo ditë është befasi në rritjen e fëmijës. Pak qesharake, por edhe shndërrohesh në person të mëngjesit, me shumë pak orë gjumë dhe shëtitjet tash janë më të rralla, sidomos me qenin tim Otto që dikur ishte beba ime.

 

Bebaime.com: Ku zakonisht keni marrë këshillat apo keni lexuar për këto gjëra?

Bleta Zeqiri: Në “Baby center”, dhe disa libra tjerë bashkëkohor si p.sh, “What to expectwhen u'r expecting”, dhe gjithmonë e lidhur me komunitetin e nënave tjera në Kosove dhe më gjerë.

 

Bebaime.com: Cili është mesazhi juaj për nënat e reja?

Bleta Zeqiri: Thoni po fëmijëve. Është sakrificë, por pasuria më e madhe që mund të keni, dhe mburreni me ta.

otot

Intervistoi: Teuta SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...