Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Naser RAFUNA

Jari, dhuratë nga Zoti

Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme humoristike , teatër , filma etj. Po ashtu ai është krijues dhe aktori i serialit “Çka ka shpija”. Është i martuar me Vlora Kadrijaj-Rafuna dhe tani janë bërë prindër për herë të parë. Në një intervistë dhënë për portalin bebaime.com aktori Rafuna rrëfen pë emocionet e të qenurit prind.

 

Bebaime.com: Para pak ditësh jeni bërë për herë të parë baba. Mund të në tregoni si jeni ndjerë?

Naser Rafuna: Ndjesia e të qenit baba dmth motivi më i lartë për jetën, njohja me dhuratën më të mirë që të dhuron Zoti-mëshirën.

 

 

Bebaime.com: Ju jeni bërë baba për herë të parë. Prindërit zakonisht në fëmijën e parë hasin në shumë vështirësi. Keni dhe ju si prindër të rinj këto shqetësime?

Naser Rafuna: Si kulturë jam i mësuar ta them të vërtetën edhe kur është kundër meje, sepse është lehtë të thuhet se s’ka shqetësime përpos gëzim etj.,por çdo prind e di se fëmija ti ngjall disa ndjenja ose dalin si të forcuara pa kontroll, por nga ndërdija, sepse fëmija është shqetësim e gëzim. Çdo gjë e re ka edhe ndjenja të përziera, por me pjekuri dhe masë tejkalohet çdo gjë për këtë dhuratë dhe mëshirë nga Zoti. 

 

 

Bebaime.com: Si e keni pagëzuar djalin?

Naser Rafuna: Djali im quhet Jar.

 

 

Bebaime.com: Si ka qenë momenti kur për herë të parë e keni mbajtur djalin në dorë?

Naser Rafuna: Momenti ishte i tillë si në vijim: si diçka që të ardhur dhuratë, e që ka identitet tëndin, por nuk është i yti, sepse jemi krijesa që vijmë si dhuratë nga Krijuesi. Si diçka që thua: mu dha tërë bota. 

 

 

Bebaime.com: Tash që jeni prind i ri jeni mësuar me jetën e re, dinamikën e saj, të rrish pa gjumë natën etj?

Naser Rafuna: Edhe ashtu në krejt botën artistët nuk flenë natën edhe aq. Aktori A.Hopkins thotë: Artist i ngopur në gjumë s’mund të jetë i tillë. Kjoështë kështu, sepse kanë nevojë për qetësi te madhe, koncetrim të larte dhe  kreativiteti profesional vjen në shprehje më shumë në atë kohë, kështu mendojnë.

 

 

Bebaime.com: Si prindër të rinj sa jeni interesuar për të gjetur informata, këshilla e materiale të ndryshme për lindjen dhe tash rritjen e fëmijës?

Naser Rafuna: Po kemi blerë libra, kemi informata. Gruaja ime është në ekstrem e përkushtuar ndaj fëmijës, si ndaj meje.

 

 

Bebaime.com: Sa po arrini që ti ndihmoni bashkëshortes rreth fëmijës, kur dihet se ju jeni aq shumë i zënë me projekte të ndryshme?

Naser Rafuna: Gjithmonë e them, familja është familje. Puna diçka që duhet për mirëqenie dhe jetesë modeste për familje. Unë gjithmonë kam përkushtim ndaj familjes, shoqërisë së ngushtë dhe profesioni është si diçka dytësor, porme dashurinë parësore.

  
Bebaime.com: Cila është këshilla juaj për prindërit e rinj?

Naser Rafuna: Sa ma shumë fëmijë u lindshin në këtë vend dhe mos lashtë Zoti askënd pa evlad. E për këshillë, së pari familja e shëndosh, pastaj vet nevojat e fëmijës janë këshillë për prindër të rinj.

 

Intervistoi: Teuta SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...