Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Njomza BERISHA MIFTARI

Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!

Njomza BERISHA MIFTARI

Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë dhënë për portalin bebaime.com shpalos shumë ngjarje interesante nga jeta e saj, momentet kur u bën nënë dhe shumë gjëra të tjera mund ti lexoni në këtë intervistë.

 

Bebaime.com: Njomzën e njohim si prezantues dhe gazetare në disa emisioni në RTK-së. Sa është sfiduese për një femër gazetaria televizive ne Kosove

Njomza Berisha: Gazetaria në përgjithësi si profesion është i vështirë, e sidomos në shoqëritë që janë në zhvillim ashtu siç është e jona, ku emancipimi i femrës është akoma i brishtë dhe lë shume për të dëshiruar. Ky fakt ndërlidhet me sfidat të cilat ballafaqohet një gazetar në terren në përballje me barrierat dhe refuzimet e ndryshme për të siguruar informacionin në interes të publikut, ndërsa për femrat gazetare është edhe më sfiduese qasja në fjalë.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Ju jeni e martuar me njërin nga reperët më të njohur në Kosovë “Don Pizhi”. Na tregoni se si jeni njohur dhe që sa kohë jeni e martuar me të?

Njomza Berisha: Me burrin tim Fatmirin, jemi njohur në shkollë të mesme, ndërsa që atëherë jemi bashkë dhe vitin e ardhshëm festojmë një dekadë martesë e gjashtëmbëdhjetë vite së bashku.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Pa dyshim se kurorëzimi i martesës për çdo kënd është kur bëhet prind. Si ishte për ju kur për herë të parë u bëtë prind. Na përshkruani pak momentin e shtatzënisë dhe më pas të bërit nënë?

Njomza Berisha: Gjatë shtatzënisë së parë kam qenë më e ndrojtur për mbarëvajtjen e procesit për shkak të një përvojë plotësisht të re, mistike dhe me shumë përgjegjësi në të njëjtën kohë. Sidoqoftë, ndjenja e të qenit nënë të ndryshon perceptimin për botën, jetën dhe gjithçka tjetër që ke njohur deri në atë moment. Në të njëjtën mënyrë ka ndikuar tek unë mbajtja në dorë për herë të parë e Erjonit, djalit tim të madh.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Na flisni më shumë për djemtë, çfarë moshe kanë, shkojnë në shkollë?

Njomza Berisha: Erjoni dhe Nili janë dy djemtë tonë të moshës tetë dhe katër vjeçare. Joni shkon në klasën e tretë ndërsa Nili vitin e ardhshëm arrin moshën për të vijuar përgatitjen parashkollore.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Duke ditur se jeni e angazhuar në punë në RTK, si arrini që brenda një dite me kaq shumë angazhime të kujdeseni në mënyrë konstante edhe për djemtë?

Njomza Berisha: Pavarësisht angazhimeve të shumta që kam në punë dhe përkushtimit tim në të qenit sa më profesionale gjatë prezantimeve të lajmeve, çdo herë mundohem që një pjesë të kohës ta kem ndarë për më të dashurit e mi të vegjël. Normalisht, kjo kërkon sakrificë dha angazhim shtesë që në rastin tim kam preferuar që të punoj nga mëngjesi i hershëm me qëllim të të pasurit kohë sa më shumë për fëmijët e mi, e që njëherësh i jam mirënjohëse institucionit tim për mbështetjen dhe mirëkuptimin e vazhdueshëm pa lënë anash edhe familjen time dhe atë të burrit tim.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Jeni ballafaquar me ndonjë vështirësi në fillim të lindjes së djalit të parë?

Njomza Berisha: Realisht gjatë dy shtatzënive kam kaluar pa ndonjë komplikim të evidentuar, ndërsa i jam shumë falënderuese Zotit që më ka dhuruar dy djem të shëndoshë.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Po bashkëshorti sa ju ndihmon rreth fëmijëve?

Njomza Berisha: Jam me fat që kam zgjedhur një baba të mrekullueshëm për fëmijët e mi, ndërsa mbështetja e tij është prezent në çdo aspekt të kujdesit ndaj djemve tanë. Edhe pse gjatë ditëve të punës jemi mjaft të angazhuar, gjatë vikendeve tentojmë të kalojmë kohë sa më kualitative së bashku.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Sa ndryshoi jeta juaj me lindjen e djemve?

Njomza Berisha: Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës, ashtu siç e ceka më lartë, ndërsa fokusi, përkushtimi i plotë dhe qëllimi jetësor marrin trajtën e fëmijëve të tu. Kjo përvojë jetësore dhe përmbajtjesore, pavarësisht sfidave e vështirësive që mund të ketë gjatë rrugës, më bën të ndjehem e bekuar dhe plotësuar me familjen time.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Prej se je bërë nënë a je bërë më e ndjeshme?

Njomza Berisha: Karakteri im edhe ashtu është i butë dhe i ndjeshëm, por me t'u bërë nënë këto ndjenja më janë theksuar akoma më shumë duke bashkëndjerë me të tjerët sa herë shoh një grua shtatzënë, fëmijë në rrugë e jetimë pa prindër.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Keni pasur problem në përgatitje të ushqimit të fëmijëve?

Njomza Berisha: Në fillim kam pasur ca vështirësi të vogla, por me vendosshmërinë time dhe iniciativat e vazhdueshme me mbështetje edhe të nënës e vjehrrës sime, sot ndjehem shumë komode me njohuritë që kam rreth kuzhinës, qoftë ajo tradicionale, italiane apo të tjera.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

 

Bebaime.com: A bëjnë “naze” fëmijët ne ushqim, çka preferojnë më shumë?

Njomza Berisha: Zakonisht me shijet e fëmijëve duhet bërë kompromise dhe motivime shtesë sidomos kur vjen puna për konsumimin e perimeve, por çdo herë kujdesem që në tryezë të ketë edhe diçka nga shijet e tyre të preferuara siç janë: pastat, orizi, brumërat, dhe pemët e ndryshme.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Cilët janë momentet apo kujtimet e djemve tuaj që nuk do ti harroni kurrë?

Njomza Berisha: Me fëmijët e mi kam shumë kujtime të bukura të cilat me ëndje i kujtojmë, ndërsa do të veçoja momentet kur kanë bërë hapin e parë gjatë ecjes, fjalën e parë dhe ushqimet e para që kanë shijuar përveç qumështit. Unë jam shumë e dhënë pas video incizimeve të ngjarjeve të ndryshme, shëtitjeve dhe pushimeve tona të përbashkëta meqë mendoj që momentet e ndodhura një herë nuk përsëriten dot.

 

Njomza BERISHA MIFTARI

Bebaime.com: Cila është këshilla juaj për nënat e reja dhe gratë shtatzëne?

Njomza Berisha: Për nënat e reja dhe nënat e ardhshme kam shumë porosi, por ndër më të rëndësishmet mendoj që janë: durimi, qetësia shpirtërore, kujdesi ndaj shëndetit, ushqimi adekuat dhe mbi të gjitha reflektimi i dashurisë gjithandej.

 

Intervistoi: TEUTA SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...