Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Saranda SHALA

Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!

Saranda SHALA

Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq vitesh ajo e ka lënë këtë profesion për tu marrë me marketing. Ajo ka gjashtë vjet që punon në departamentin e marketingut në Telekomin e Kosovës, konkretisht në Vala. Në këtë intervistë Saranda nuk flet për modelimin, por për jetën e saj private dhe mbi të gjitha për djalin e saj dy muajsh.

 

Bebaime.com: Sarandën një kohë të gjatë nuk e shohim në skenë si modele. A do të thotë kjo se i keni dhënë fund modelizmit dhe me çka jeni duke u marrë aktualisht?

Saranda Shala: Po me modelizem pothuajse e kam shkëputur çdo kontakt dhe aktualisht ose thënë më shkurt që 6 vjet më së shumti jam e fokusuar në punën time në Telekomin e Kosovës (Vala) në departament të Marketingut.

 

Saranda Shala

 

Bebaime.com: Atë që dimë është se jeni e martuar, por jo më shumë. Na flisni disa fjalë për familjen tuaj?

Saranda Shala: Po në vitin e pestë të lidhjes sonë unë dhe Fatonin i kemi dhënë fund beqarisë. Fillimisht tre vjet lidhja jonë ka qenë në distancë, d.m.th jemi parë çdo muaj, sepse Fatoni ka jetuar 18 vjet në Zurich të Zvicrës, ku pastaj vendos të kthehet që të krijojmë familje në Prishtinë.

 

Bebaime.com: Përmendet që keni një djalë. Na flisni për të sa muajsh është si e keni pagëzuar?

Saranda Shala: Që gjashtë muaj jemi martuar, ndërsa që dy muaj jemi bërë prindër. Jetojmë të tre në qendër të Prishtinës dhe jemi shumë të lumtur dhe për këtë e falënderoj Zotin. Tashmë jam edhe nëna më e lumtur në botë e vogëlushit më të bukur në botë. Djalin e kam pagëzuar me emrin Atis dhe ai është dy muajsh tashmë.

 

Saranda Shala

 

Bebaime.com: Si nënë e re që jeni çfarë ndryshime kanë ndodhur në jetën tuaj me lindjen e djalit?

Saranda Shala: Si te çdo nënë edhe te unë patjetër që kanë ndodhur ndryshime, thënë shkurt përditshmëria është në tjetër shkallë. Gjithçka që kishte prioritet para lindjes, tashme është në rend të dytë.

 

Bebaime.com: Na përshkruani me disa fjalë si ka qenë ai moment kur keni lindur djalin tuaj. Si jeni ndjerë në ato momente?

Saranda Shala: Nuk di ta përshkruaj me fjalë atë ndjenjë dhe as atëherë nuk kam ditur ta përshkruaj me fjalë. Ndjenja më e bukur në botë, dashuri e pazëvendësueshme.

 

Saranda Shala

 

Bebaime.com: A keni qenë e përgatitur të ballafaqoheni me ardhjen e djalit, pra keni pasur ndonjë frikë për ushqim se si do t’i përgatitni dhe gjëra të këtilla?

Saranda Shala: Nuk kam qenë e përgatitur aspak, sepse gjatë tërë shtatzënisë unë jam përkujdesur vetëm për vete dhe asnjëherë nuk kam menduar se a do ta kem vështirë të përballem me të gjitha këto gjëra. Mirëpo fal vetëbesimit dhe dashurisë të madhe ndaj djalit, unë sot e konsideroj veten si një nënë tepër të kujdesshme dhe të informuar.

 

Saranda Shala

Bebaime.com: Kush u ka ndihmuar në ditët e para që keni ardhur në shtëpi me djalin?

Saranda Shala: Të them të drejtën Fatoni prej ditës së parë më ka ndihmuar shumë, dhe sot pothuajse asnjë ditë të vetme ose natë të vetme nuk ka rreshtur së ndihmuarit. Patjetër edhe prindërit e mi, vëllai im dhe nëna e Fatonit.

 

Bebaime.com: Si e keni kaluar shtatzëninë, keni pasur ndonjë problem gjatë shtatzënisë?

Saranda Shala: Shtatzëni si timen se besoj që ka pasur ndokush, të paktën ashtu po më thonë të gjithë. Format trupore nuk më kanë ndryshuar aspak, i kam shtuar vetëm tetë kilogram. Jam ushqyer shumë shëndetshëm dhe çdo gjë ka shkuar perfekt. Lindja ka qenë normale, gjë që jam shumë e lumtur që s’kam shkuar me prerje cezariane si shumica e femrave sot, dhe kam lindur brenda 15 minutave pa asnjë problem të vogël.

 

Saranda Shala

Bebaime.com: Me çka e ushqeni djalin, me gjithënie apo me qumësht artificial?

Saranda Shala: Djalin e ushqej edhe me gjidhënie edhe me formulë, dhe është mjaft i shëndoshe, faleminderit Zotit.

 

Saranda Shala

 

Bebaime.com: Cila është porosia juaj për gratë shtatzëna dhe nënat e reja?

Saranda Shala: Porosia ime për gratë shtatzëna është: kujdesuni vetëm për vete, ushqehuni shëndetshëm, largohuni prej stresit te paktën këto nëntë muaj. Kujdesuni për lëkuren e peshën tuaj dhe të bebes. Tek e fundit është kënaqësi për ta parë edhe veten bukur pas lindjes.

 

Intervistoi: Teuta SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...