Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Intervistë me këngëtarin Visar Peja

Ditea dhe Hera ma zbukuruan jetën

Me fëmijët duhet të jesh i afërt dhe t’ju qëndrosh pranë!

Visar Peja është këngëtar i shquar i muzikës popullore. Deri sot ka sjellë para publikut dhjetëra këngë që janë bërë hite. Ai, bashkë me babanë e tij, Ismet Peja dhe me disa këngëtarë të paktë mundohen ta mbajnë gjallë muzikën popullore dhe atë qytetare. Në këtë intervistë nuk do të flasim për muzikë, por do të mësojmë më shumë për jetën private të Visar Pejës dhe familjes së tij.

 

Visar Peja

Foto: Visar Peja

 

Bebaime: Visar të gjithë ju njohin si këngëtar, por pak dimë për familjen tënde. Në tregoni me disa fjalë për familjen tuaj?

Visar Peja: Familja ime përbëhet nga bashkëshortja Valbona dhe dy vajzat Ditea (4 vjeçe) dhe Hera (3 vjeçe). Jetojmë në Prishtinë, aty ku edhe unë punoj punën si koordinator në OJQ CCPA KOSOVA. Po ashtu kam të kryer fakultetin ekonomik.

 

Visar Peja me bashkeshorten

Foto: Visar Peja me bashkëshorten e tij Valbonën

 

Bebaime: Na tregoni çfarë gëzimi pati në jetën tuaj kur për herë të parë u bëtë baba. Si ishte ai moment?

Visar Peja: Ka qenë një moment i përzier me lot dhe gëzim, por e veçanta ishte mënyra se si Ditea më shikonte drejt në sy! Gëzim i pa përshkruar, i cili vetëm përjetohet.

 

Visar Peja me femijet

Foto: Visar Peja me vajzat e tij Ditea dhe Hera

 

Bebaime: Duket se jeni baba i përkushtuar. Çka ju bën që të jeni kaq shumë i dhënë pas vajzave tua?

Visar Peja: Dashuria ndaj vajzave dhe familjes është gjë shumë e rëndësishme për mua, më e rëndësishëm se çdo gjë tjetër. Çdo sekondë të kohës time të lirë e shfrytëzoj të jem me vajzat, sepse mendoj që afërsia na bën mirë të gjithëve!

 

Vajzat e Visar Pejes

Vajzat e Visar Pejes

Foto: Ditea dhe Hera

 

Bebaime: Me kë janë të lidhura më shumë vajzat me ju, apo bashkëshorten tuaj?

Visar Peja: Vajzat më tepër janë të dhëna pas gruas sime, por natyrisht se edhe me mua janë të lidhuar shumë. Më shumë u bie të rrin me gruan time, prandaj mund të them se për një nuancë të vogël janë të lidhur më shumë me Valbonën.

 

Visar Peja me vajzen

 

Bebaime: Sa i ndihmoni bashkëshortes rreth fëmijëve?

Visar Peja: Mundohem te jem afër kur kam mundësi! P.sh, ndërrimi i pampersit kurrë nuk ka qenë problem ose vizitat mjekësore, ato gjithmonë janë barrë e imja, të cilën e bëj me shumë kënaqësi!

 

Bebaime: Na flisni pak për karakteret e vazjave, ju kanë ngjarë juve apo bashkëshortes dhe cila është më ‘kokëforte’?

Visar Peja: E madhja Ditea ka ngja nga e ëma me karakter dhe qetësinë e saj, ndërsa Hera është kopje e imja për nga pamja dhe karakteri kokëforte dhe inatçi.

 

Visar Peja me vajzen

 

Bebaime: Ju gatuani ndonjëherë fëmijëve, dhe nëse po çka konkretisht?

Visar Peja: Ju gatuaj vezë dhe të tjerat zakonisht janë ushqim i gatshëm!

 

Bebaime: Cili është mesazhi juaj për prindërit e Kosovës. Si duhet ata ti ushqejnë, edukojnë fëmijët e tyre?

Visar Peja: Nuk di a kisha mundur ta këshillojë apo edukojë dikë, por unë nisëm nga ajo që me fëmijët duhet të jesh i afërt dhe t’ju qëndrosh pranë, aq mjafton!

 

Bebaime: Keni në plan në të ardhmen ta zgjeroni edhe më shumë familjen tuaj?

Visar Peja: Plane për momentin jo, por si dihet.

 

Teuta SinanajIntervistoi: TEUTA SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...