Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Blerina Kllokoqi-Rugova

Fëmijët kanë nevojë për nënë dhe jo për lodra!

Blerina KLLOKOQI - RUGOVA

Blerina Kllokoqi-Rugova është ndër kreatoret më të njohura në Kosovë. Një profesion i nisur qysh prej kohës, ka vite që ka dhënë rezultatet e veta. Sot, kreacionet e Blerinës i mbartin emrat e njohur të politikës, siç është presidentja Jahjaga, si dhe shumë njerëz tjetër të njohur. E reja e presidentit historik Rugova nuk do të ndalet me kaq, ajo ka shumë plane që pritet ti jetësojë. Në këtë intervistë dhënë për portalin bebaime.com, Blerina Kllokoqi-Rugova flet për familjen dhe fëmijët.

 

Bebaime.com: Blerina ka vite që është ndër emrat më të spikatur që modën e ka dërguar në një standard tjetër, pra keni vënë standardin tuaj si kreatore me shumë talent dhe ide. Për të arritur këtu, ka qenë një rrugë e gjatë, por që ju ia keni dal mbanë?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Në çdo profesion duhet edhe sakrifica, pa sakrificë suksesi jonë nuk do të kishte kuptim.

 

Blerina Kllokoqi Rugova

 

Bebaime.com: Keni bërë disa sfilata që do të mbahen në mend, mirëpo duket se së fundmi ka një ngecje të përgjithshme ndaj sfilatave, pse ndodh kjo?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Është e vështirë të veçohet ndonjëra, secila e ka kuptimin e vetë, dhe është e veçantë në mënyrë të vetë. Duke filluar nga sfilata e parë, para shtatë vitesh me fëmijë e deri te kjo e e fundit, ku fëmijët e BKR u rritën.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

 

Bebaime.com: Ju jeni kreatore e të parës së vendit, zonjës Jahjaga. Pa dyshim se ky është një privilegj për ju?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Normalisht ka qenë privilegji i brendit tonë që presidentja të vishet me BKR.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

Bebaime.com: Kush tjetër nga të njohurit vesh krijimet tuaj?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Kemi shumë dhe nuk do ti kisha veçuar asnjërën.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

Bebaime.com: Të flasim tani për familjen. Të gjithë e dimë se ju jeni e martuar me djalin e ish presidentit historik të Kosovës. Na flisni pak se si është të jesh nuse në një familje presidenciale?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Të jesh e reja e presidentit më jep nderë të dyfishtë. Është kënaqësi kur njerëzit të prezantojnë si reja e presidentit Rugova.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

Bebaime.com: Ju keni dy fëmijë, një djalë e një vajzë. Na flisni pak për ta. Sa vjeç janë, shkojnë në kopësht dhe shkollë?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Eva ka ardhur në jetë në vitin 2007, vit ku unë u plotësova me të gjitha. Pas katër vitesh lindi dhe Ariani. Eva është në shkollë publike, në afërsi të shtëpisë tonë, ndërsa Ariani është në “SoS Kopshtin e Kosovës”.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

Bebaime.com: Duket se vajza juaj, Eva ka shpirt human, sa që ka prerë flokët për t’ia dhuruar dikujt. E ka trashëguar këtë gjest human nga familja?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Po është dhunti që e ka trashëguar nga familja.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

 

Bebaime.com: Po ashtu keni marrë pjesë familjarisht në instilacionin për dhurim të fustaneve për gratë e dhunuara. Ky, është gjest shumë i mirë për tu ndihmuar këtyre grave?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Familja e presidentit ka dhënë shumë për Kosovën dhe ende do të jep.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

Bebaime.com: Pa dyshim se te një nënë e re, sfida kryesore te fëmija i parë është se a mund t’ia dalë mbanë dhe natyrisht se i duhet ndihma e dikujt tjetër. Krahas, ndihmës së bashkëshortit, kush ju ka ndihmuar në rritjen e fëmijëve?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Jam bërën nënë në moshën 22 vjeçe për herë të parë, dhe normalisht që ndihma e nënës së Mendimit ka qenë e domosdoshme.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

Bebaime.com: A mund të na flisni disa fjalë se si jeni ndjerë në momentin e parë kur keni pasur fëmijën në krahët tuaj?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Eva ka lindur në QKUK, dhe pyetjen e parë që e kam bërë ka qenë a ka lindur normal krejt. Eva më ka frymëzuar për koleksion e fëmijëve.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

Bebaime.com: Të qenurit nënë është gjë e jashtëzakonshme, që do shumë mund e sakrificë të bësh për fëmijët tuaj. Çka sipas jush duhet prindërit, të bëjnë që fëmijët të rriten ashtu si duhet?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Falë Zotit që kam përkrahjen e familjes dhe çdo sfidë e tejkaloj. Të jesh nënë është emocioni ma i mirë që kam pas ndonjëherë.

 

Bebaime.com: Cilat janë ato momente të dy fëmijëve tuaj që nuk do ti harroni asnjëherë?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Normalisht si çdo nënë, fjalët e para, dhëmbi i parë, hapat e para.

 

Intervistë me kreatoren Blerina Kllokoqi-Rugova

Bebaime.com: Viteve të fundit në Kosovë është shtuar lindja me operacion (prerje cezariane). Mund të arsyetohen gratë që kanë nevojë për të lindur në këtë mënyrë, por çfarë këshille për ato që mund të lindin normal, por zgjedhin për të lindur me operacion?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Jo nuk mund ti arsyetoj sepse në lindjen e parë kam pas një komplikim dhe kam qenë e obliguar të lind me prerje cezariane. Në lindje e dytë doktorët u frikësonin që mos po më komplikohet gjendja nëse lindi me lindje normale. Keq që edhe lindjen e dytë e kam bërë me prerje.

 

Bebaime.com: Po ashtu problematike te nënat e reja shihet ushqimi me qumësht artificial, pra pak preferojnë gjidhënien. Ju si nënë e re, çfarë këshillash keni për ato nëna që fëmijëve u japin qumësht artificial dhe natyrisht se sa ndikon kjo te shëndeti i fëmijës?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Unë isha nënë tradicionale dhe dy fëmijët i kam mbajtur në gji për një kohë të gjatë. Por, më ka ndihmuar edhe profesioni që e kam dhe Arianin deri në muajin e shtatë çdo ditë, në çdo event, intervistë, punë, e kam pas me vete për shkak të gjirit.

 

Bebaime.com: Cila është këshilla e juaj për nënat?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Fëmija ka nevojë për nënën dhe jo për lodra. Është këshillë që mua ma ka dhënë mami ime, e unë po ua jap nënave të reja.

 

Bebaime.com: E keni në plan në të ardhmen ta zgjeroni ende familjen tuaj?

Blerina Kllokoqi-Rugova: Ja kemi lënë kohës, besoj që po.

 

Intervistoi: TEUTA SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...