Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Drenusha Latifi

Fjala nënë ka peshë, nuk matet me asgjë!

Drenusha Latifi

Drenusha Latifi është bërë nënë. Ajo në jetë ka sjellë një vajzë të bukur që e kanë pagëzuar me një emër të veçantë Ynves. Drenusha ka lindur në një spital në Helsingborgut të Suedisë, në të cilin vend jeton prej vitesh. Drenusha ka dhënë një intervistë për portalin tonë bebaime.com ku shpalos detaje interesante që nga koha e shtatzënisë, e gjer te lindja e vajzës. 

Bebaime.com: Drenusha ju sapo jeni bërë nënë, keni sjellë në jetë një vajzë. Na flisni pak për emocionet e para?

Drenusha Latifi: Lirisht mund të them ishte ndjenja më e mirë në botë. Gjithçka ishte emocionuese edhe po vazhdon të jetë akoma. Nuk po besoj që unë jam ajo që e solla në jetë vajzën time. Çdo ditë është shumë e bukur dhe me plotë vullnet kur ke në krah fëmijë tënd. 

Bebaime.com: Vajza ka një emër shumë karakteristike. E kujt ishte ideja për ta pagëzuar me këtë emër?

Drenusha Latifi: Ideja ishte e babait të Ynves Atillës, emri do të thotë “YouNeverWalkAlone”, ne e kemi bërë me V për arsye që në Suedi nuk ekziston W por atë kuptim ka. 

Bebaime.com: Ku keni lindur në cilin spital, kur dihet se ju jetoni jashtë Kosovës?

Drenusha Latifi: Në Suedi në spitalin e Helsingborgut. 

Bebaime.com: Cilat kanë qenë fjalët e para që keni thënë pasi keni parë vajzën?

Drenusha Latifi: Çika jem, normalisht tërë kohën e kam puthë dhe e kam harruar gjithçka tjetër në ato momente. Vetëm unë edhe ajo kemi ekzistuar, ndjenja më e mirë. 

Bebaime.com: Si ndiheni tani si nënë, çfarë peshe ka ky emër?

Drenusha Latifi: Tejet e lumtur me statusin e ri që më dhuroi Zoti, nënë, ky emër ka peshë sa nuk matet me asgjë në botë. 

Bebaime.com: Si ju ka shkuar shtatzënia?

Drenusha Latifi: Në fillim ishte e vështirë. 4 muajt e parë pastaj filluan të normalizoheshin gjërat, sidomos në fund unë ndihesha tepër mirë. 

Bebaime.com: Tani sa ka ndryshuar jeta juaj pas lindjes së vajzës?

Drenusha Latifi: Normalisht se ka ndryshuar shumë. I gjithë fokusi është te Ynva edhe për momenti mua s’më intereson asgjë tjetër. 

Bebaime.com: Cili është mesazhi juaj për nënat dhe gratë shtatzënë?

Drenusha Latifi: Mos të shqetësohen nënat dhe shtatzënat, sepse unë këtë problem e kisha në shtatzeni, kisha shumë frikë si do të shkoj lindja, a do të jetë fëmija normal, etj. Të ushqehen shëndetshëm, të ecin sa më shumë, sepse unë kam ec aq shumë sa nuk di të them, prandaj edhe lindjen e kisha shumë të lehtë. Po ashtu le të përmbahen rregullave të doktorit të tyre pastaj pas lindjes lind vetë ndjenja e mëmësisë, të merresh vet me fëmijë, ti japësh gji etj., gjithçka është shumë e bukur, dhe nuk ka pse të brengosen nënat.


Intervistoi: TEUTA SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...