Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Alban Mehmeti

Kënaqësi ti ndihmosh gruas në rritjen e fëmijës!

Alban Mehmeti

Albani njihet si këngëtar shumë i dashur te të gjitha moshat. Karriera e tij muzikore është duke ecur shumë mirë dhe në drejtimin e duhur. Albani është njeri që flet me shumë kënaqësi e pasion për familjen, e sidomos për djalin e tij të sapolindur Lurnin. Në këtë intervistë do të mësoni më shumë rreth jetës së tij private, një Alban krejt ndryshe nga ai i skenës. 

Bebaime.com: Alban së pari ju urojmë për lindjen e djalit dhe urojmë të ketë jetë të gjatë e të lumtur?

Alban Mehmeti: Ju faleminderit shume, dashtë Zoti të rriten të gjithë fëmijët me gjithë të mirat e Zotit. 

Bebaime.com: Na flisni për ndjenjën e të qenit baba. Si është jeta juaj tani?

Alban Mehmeti: Gjithmonë kur kam pyetur ndonjë shokë që ishte bërë baba, se si ndjehej më thoshin se nuk mund ta përshkruaj dot me fjalë dhe se do ta kuptoja vetëm kur ta përjetoja vet. Dhe kështu më ndodhi edhe mua. Është ndjenje aq e mirë saqë nuk përshkruhet dot me fjalë. 

Bebaime.com: Ndonëse jeni këngëtar mjaft i njohur, ju megjithatë keni vendosur që bashkëshortja juaj, Fjolla të lind në QKUK. Pse vendoset kështu?

Alban Mehmeti: Ne së bashku kemi mbledhur shumë arsye që është më e sigurt dhe më përshtatshëm të lindësh në QKUK. Stafi i të cilëve janë në gjendje të përballojnë çfarëdo lloj komplikimi deri në fund. E jo si të ndodh ndonjë kompilim me i ngrit krahët e me thëne nuk dimë çfarë të bëjmë, siç i dimë shumë raste. 

Bebaime.com: Si ka shkuar lindja, çfarë përkujdes ka pasur në QKUK?

Alban Mehmeti: Ka qenë një kujdes mjaft i mirë, çdo gjë ka qenë e kënaqshme dhe si përfundim bashkëshortja ime dhe djali kaluan çdo gjë shëndosh e mirë. 

Bebaime.com: Na flisni për emrin e djalit, për kuptimin e tij dhe pse vendoset ta pagëzoni kështu?

Alban Mehmeti: Kemi pas shume opsione, mirëpo ndër të gjitha opsionet tjera që i kishim ky ishte më i pa dëgjuari dhe asocon me "Liqejtë e Lurës", në Peshkopi të Shqipërisë dhe kur e kthen mashkullor behet Luran ose Lurn dhe ne kemi pas dëshirë të jetë Lurn. 

Bebaime.com: Mund të na përshkruani momentin kur për herë të parë e keni mbajtur djalin tuaj në duar?

Alban Mehmeti: Te them të drejtën ditën e parë kam qenë shumë i hutuar dhe më dukej sikur një ëndërr, pasi që kishim kaluar një stres mjaft të madh derisa lindi Lurni, kurse nga dita e nesërme kam filluar te ndjej atë dashurinë e vërtetë. 

Bebaime.com: Ju si prindër të rinj sa jeni interesuar për të gjetur informata, këshilla e materiale të ndryshme për lindjen dhe rritjen e fëmijës?

Alban Mehmeti: Më tepër është interesuar bashkëshortja dhe ka qenë pikërisht portali juaj ku ajo ka gjetur më së shumti informacione dhe gjithnjë na kanë hyrë në punë informacionet nga ju. Për këtë ju falënderoj nga zemra edhe juve për kontributin. Po ashtu ftoj të gjithë prindërit e rinj që të drejtohen te portali juaj, sepse aty mund të gjejnë zgjidhjen e të panjohurave të tyre. 

Bebaime.com: Shumë prindër kanë frikë ta marrin në dorë fëmijën e tyre, sepse u duket i vogël. Ka ndodhur kjo gjë edhe me ju?

Alban Mehmeti: Është e vërtetë se ke frikë se e lëndon diçka pasi që është shumë i vogël, mirëpo pasi që nëna ime e lidhi në ato rrobat që lidhet bebja në fillim, atëherë e mora pa problem. 

Bebaime.com: Sa jeni i gatshëm ti ndihmoni bashkëshortes në rritjen e djalit?

Alban Mehmeti: Natyrisht jam shume i gatshëm ta ndihmoj në rritjen e djalit, sepse ky është fryt i yni dhe edhe pse jam si tip mjaft dembel këtu nuk përtoj as edhe një minutë ta ndihmoj. Ju e dini që unë jam i angazhuar gjatë gjithë verës çdo ditë, dhe edhe pse vijë zakonisht rreth orës 4 të mëngjesit e gjej zgjuar bashkëshorten dhe qëndroj me ta derisa rehatohen dhe flenë të dy. Kjo madje është gjeja që më jep kënaqësinë më të madhe. 

Bebaime.com: Cili është mesazhi juaj për fund, sidomos për prindërit e rinj?

Alban Mehmeti: Së pari lus Zotin që të mos e lë asnjë njeri, asnjë çift pa fëmijë të shëndoshë dhe nuk ka asnjë mesazh ose ndonjë këshillë speciale, thjeshte pritni të ndodh, sepse do të mësoheni vet dhe do të ndjeni kënaqësinë më të madhe që keni ndjerë ndonjëherë në jetën tuaj. Po ashtu ju falënderoj ju për kontributin që po jepni përmes portalit tuaj, ku të gjithë prindërit e rinj mund te gjejnë përgjigjët për nevojat e tyre.

Intervistoi: TEUTA SINANAJ 

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...