Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Blerta DELIU KODRA

Kjo është familja ime!

Intervistë me deputeten Blerta Deliu-Kodra

Dikur si fëmijë kam admiruar punën e madhe të dy prindërve të mi për të siguruar familjen. Sakrifica sidomos e mamit, e cila në të njëjtën kohë ka punuar dhe ka rritur edhe 5 fëmijë më jep kurajë dhe forcë që të mos ndalem. Do të jap maksimumin tim për t’ju qëndruar pranë kur ata kanë nevojë për mua.

 

Bebaime.com: Zonjën Blerta Deliu e njohin të gjithë si një deputet mjaft aktive jo vetëm në Kuvendin e Kosovës, por edhe në aktivitetet të ndryshme, mirëpo pak e njohim znj. Blerta se kush është në jetën private? Nga kush përbehet familja juaj?

Blerta Deliu-Kodra: Jam fëmija i parë në familje dhe pas vetëm kam tre motrat dhe vëllain Taulantin. E rritur në Skenderaj, një qytet të vogël, por me shumë histori brenda dhe me shumë kujtime të mira. Babai profesor Matematike dhe mami pediatër me profesion mbesin udhërrëfyesit më të mirë të jetës sime. Jam nënën e dy fëmijëve, Tanës dhe Jonit dhe bashkë me bashkëshortin aktualisht jetojmë në Prishtinë.

 

Blerta Deliu

 

Bebaime.com: Me çka merrej Blerta para se të hynte në politikë?

Blerta Deliu-Kodra: Kam përfunduar Fakultetin e Arteve, dhe po ashtu e kam mbaruar edhe masterin. Gjithashtu kam përfunduar edhe një master në Shkenca Politike. Tetë vjet kam punuar në RTK si gazetare dhe prezantuese.

 

Bebaime.com: Ju ndërlidhët politika me aktrimin dhe a ka pasur raste kur ia keni parë “hajrin”, profesionit tuaj të parë, aktrimit?

Blerta Deliu-Kodra: Politika është e bukur në vendet me demokraci të shëndoshë dhe barazi, politika mund të jetë edhe art me anë të së cilës arrihen qëllimet. Ndoshta fuqia e fjalës publike dhe e daljes para opinionit kanë qenë dy prej segmenteve kryesore për të cilat më ka ndihmuar profesioni.

 

Blerta Deliu

Bebaime.com: Do të ktheheni pas politikës për tu marrë me aktrim, apo do të mbetet pjesë e karrierës suaj?

Blerta Deliu-Kodra: Do të jem në politikë për aq sa do të kem mbështetjen e qytetarit para të cilit ndjej përgjegjësi dhe obligim. Megjithëse nuk do të shkëputem nga profesioni im. Do t'i rikthehem skenës shumë shpejte me diçka të re.

 

Bebaime.com: Politikanët janë njerëz që jo pak herë u duhet të punojnë edhe 24 orë, për një femër, grua dhe nënë sa është e vështirë të jesh aktive në politikë dhe një nënë e përkushtuar?

Blerta Deliu-Kodra: Po sikurse shumë gra të tjera edhe unë kam obligimet karshi familjes. Mundohem që të gjej më shumë kohë që të jem me familjen. Ka raste kur nuk mund t’ju gjendem pranë, por gjithmonë koordinoj punët që t’ju gjendem pranë fëmijëve të cilët kanë obligime të shumta në shkollë dhe sikurse fëmijët e tjera kanë edhe kërkesat e tyre.

 

Bebaime.com: Nga ajo që thatë keni dy fëmijë, një djalë dhe vajzë. Na flisni pak për fëmijët, të çfarë moshe janë?

Blerta Deliu-Kodra: Joni 11 vjeçar dhe Tana 6 vjeçare. Të dy janë karaktere të ndryshme. Joni ngjanë shumë në bashkëshortin, i qetë dhe shumë i matur. Tana më e rrëmbyer dhe dinamike. Janë frymëzimi im dhe ata me gjithë telashet e vogla e plotësojnë ditën time.

 

Blerta Deliu

Bebaime.com: Ndonëse kanë kaluar disa vite, por momentet e bukura nuk harrohen lehtë, na tregoni se si jeni ndjerë kur për herë të parë jeni bërë nënë?

Blerta Deliu-Kodra: Nënë për herë të parë jam bërë në vitin 2004, dhe është gjëja më e bukur që unë kam përjetuar deri më tani. Joni erdhi në jetë më 3 Mars të 2004 në kohën kur unë po përgatisja shfaqjen e diplomës. Lindja e Jonit më mësoj të dua më shumë, të qaj dhe të lëndohem më shumë, por gjithsesi edhe të jetoj jetën më shumë.

 

Bebaime.com: Dëshironi që ndonjëri nga fëmijët tuaj të zgjedh rrugën tuaj, atë të politikës?

Blerta Deliu-Kodra: Janë ende të vegjël dhe duhet të rriten e të përcaktohen vetë për të ardhmen e tyre. Mua dhe bashkëshortit si prind na mbetet obligim që të përpiqemi që rruga e tyre për në të ardhmen të jetë më e lehtë. Që të dy duhet të vendosin për vete.

 

Bebaime: A mendoni se edhe ne si shoqëri duhet ta planifikojmë familjen?

Blerta Deliu-Kodra: Mendoj se nuk ka asgjë të keqe nëse ne si shoqëri vendosim ta planifikojmë familjen.

 

Blerta Deliu

Bebaime.com: Të qenurit nënë është gjë e jashtëzakonshme, që do shumë mund e sakrificë të bësh për fëmijët tuaj. Çka sipas jush duhet prindërit, të bëjnë që fëmijët të rriten ashtu si duhet?

Blerta Deliu-Kodra: Dikur si fëmijë kam admiruar punën e madhe të dy prindërve të mi për të siguruar familjen. Sakrifica sidomos e mamit, e cila në të njëjtën kohë ka punuar dhe ka rritur edhe 5 fëmijë më jep kurajë dhe forcë që të mos ndalem. Do të jap maksimumin tim për t’ju qëndruar pranë kur ata kanë nevojë për mua.

 

Bebaime.com: Cili është mesazhi juaj për nënat e reja?

Blerta Deliu-Kodra: Dhuroni shumë dashuri për familjen. Më shumë kohë bashkë dhe më shumë vëmendje për ti dëgjuar të vegjëlit, ata kanë për të thënë diçka edhe përderisa ne gatuajmë.

 

Bebaime.com: E keni në plan në të ardhmen ta zgjeroni ende familjen?

Blerta Deliu-Kodra: Besoj shumë. Jam rritur në familje me plot motra dhe një vëlla dhe i pëlqej familjet e mëdha, në të cilat ka shumë zhurmë e tollovi, por edhe shumë dashuri.


Intervistoi: TEUTA SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...