Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Alketa GASHI

Një shtëpi me fëmijë, është shtëpia më e bukur në botë!

Alketa Gashi është moderatore e programit të mëngjesit në RTK, por moderon edhe programe të tjera në këtë televizion. Ajo përpos moderimit, është edhe shkrimtare e suksesshme. Deri tani ka botuar katër libra, kurse në muajin janar të vitit 2015 do ta botojë librin e saj të pestë. Në këtë intervistë Alketa flet për familjen, fëmijët e saj dhe për shumë gjëra interesante.

Bebaime: Alketa, të gjithë ju njohin si moderatore e programit të mëngjesit në RTK, por pak dinë për familjen tuaj. Na tregoni me disa fjalë për familjen tuaj?

Alketa Gashi: Ju falenderoj që shprehët interesim të njiheni edhe me anën time më të çmuar, më të begatë dhe më të bukur, atë të qenit nënë e fëmijëve të mi të mrekullueshëm, por edhe bashkëshorte dhe shoqja më e ngushtë e burrit tim! Me tim shoq u bënë një dekadë bashkë, dhe me ndjenjë e pasion si në fillim fare. U bënë 6 vjet që kemi formuar një familje të vogël, por të bukur, ku sinqerisht mbizotëron dashuria dhe respekti i ndërsjellë!

 

Alketa Gashi me familjen e saj

 

Bebaime: Sa fëmijë i keni. Si i kanë emrat dhe çfarë moshe kanë?

Alketa Gashi: Ne kemi dy fëmijë, dy engjëj që na e kanë zbukuruar jetën, me shëndetin, rritën, edukatën dhe aftësitë e tyre deri tani. Molosia, është gëzimi ynë i parë që sapo ka mbushë gjashtë vjet dhe po vijon mësimin parashkollor në qendrën e gjuhës angleze dhe Folea që edhe pak ditë mbushë katër vjet dhe që jo çdo ditë dëshiron të shkoj në kopsht!

Bebaime: Na tregoni çfarë gëzimi pati në jetën tuaj kur për herë të parë u bëtë nënë. Si ishte ai moment?

Alketa Gashi: Ah... sa bukur ishte...në fakt isha shumë e re, 21 vjeçare kur kuptova se po prisja një bebe dhe se brenda meje po frymonte një zemër tjetër, prodhim i një ndjenje të pastër e të bekuar. Ardhja e Molit në jetë vazhdon të mbetet momenti më i çmuar. I lutesha Zotit për shëndetin e saj, e doja të bardhë me sy bojëqiell, me flokë kaçurrela, por erdhi edhe më e bukur për të pushtuar zemrat e të gjithë familjarëve tanë. E kujtoj me shumë kthjelltësi që në sekondin e parë kur e pash, i putha ballin e vogël dhe i thash: paç shëndet e fat, nanë! Ajo vazhdon të më kënaq çdo ditë!

 

Alketa Gashi me vajzat e saja

 

Bebaime: Duket se jeni nënë e përkushtuar?

Alketa Gashi: Absulutisht shumë, bile me shumë siklet! Për mua, përkujdesja dhe përkushtimi ndaj fëmijëve të mi është parësore! nuk diskutohet. Dua ta kem nën kontroll çdo dimension të tyre, derisa ato të kuptojnë rrugën e duhur të jetës. Nuk bëjë gjë tjetër veçse mundohem t'ua përcjellë atë lloj edukate që nëna ime ka praktikuar te ne, edhe pse nuk thuhet kot "askush nanës nuk i del hak".

Bebaime: Me kë janë të lidhura më shumë fëmijët me ju, apo bashkëshorten tuaj?

Alketa Gashi: Me të dy, por Faiku natyrisht është më pak se unë në shtëpi dhe si rrjedhoj ne të tria jemi përherë bashkë. Dhe kur babi vjen, ne jemi ushqyer, jemi pastruar, i kemi bërë detyrat, dhe pastaj vetëm luajmë ose shikojmë televizor bashkë, por për të qenë reale, mëngjeset e viteve të fundit, babi Faiku i ka pasur përsipër pasi unë punoj në atë kohë.

 

Familja e Alketa Gashit

 

Bebaime: Sa ju ndihmon bashkëshorti rreth fëmijëve?

Alketa Gashi: Për të mos thënë shumë, po them mjaftueshëm, (edhe pse do të doja më shumë)! Faiku është tërë ditën i zënë, por megjithë detyrat shtetërore që ka, jam shumë e kënaqur edhe me përkushtimin ndaj meje dhe fëmijëve. Është i ndjeshëm dhe i përkushtuar si natyrë!

Bebaime: Na flisni pak për karakteret e fëmijëve, ju kanë ngjarë juve apo bashkëshortit dhe cila është më ‘kokëforte’?

Alketa Gashi: Është interesant sa shumë ndryshojnë. I shoh përditë dhe rriten e ndryshojnë kaq shumë. Molosia duke qenë një bebe e vështirë, është transformuar në një vajzë me karakter, e qetë dhe shumë e pushtetshme. E Folea, nga një engjëll si bebe, e ka fazën e kokëfortësisë, k?mbënguljes, por gjithsesi janë shumë të arsyeshme të dyja.Njëra është unë, tjetra është Faik.

 

Femijet e Alketa Gashit

Bebaime: Sigurisht ju gatuani vazhdimisht fëmijëve, cilin ushqim e pëlqejnë më shumë fëmijët tuaj?

Alketa Gashi: Është e vërtetë se gatuaj, përditë dy lloje ushqimesh minimum. Dua që ato të hanë shëndetshëm, mirë dhe me vlera ushqyese. Ua pëzijë shijet me qëllim, fruta dhe perime kemi absulutisht çdo ditë në rregulloren e shtëpisë dhe e kemi zakon që ta përfundojmë pjatën çfardo që mami gatuan.Mish peshku, brumëra, perime, kombinime të ndryshme. Të gjithë ata që më njohin e dinë se kuzhinën e kam pasion dhe eksperimentoj shumë me ushqimet. Andaj edhe jam më e dobëta në shtëpi (hahahah).

Bebaime: Po bashkëshorti u gatuan ndonjëherë vajzave?

Alketa Gashi: Bashkëshorti di shumë mirë të hajë, por jo edhe të gatuaj. Edhe nëse e bënë ndonjëherë, me shumë rrëmujë! Përgjithsisht ua lë gati në mëngjes herët, që kur të zgjohen të tre bashkë, të hanë pa merak! Por, shumë shpesh edhe i ushqen, sepse ndryshe s'do të mundja dot, ngase jam goxha mirë e angazhuar edhe me të tjera punë pas punës së rregullt.

 

Femijet e Alketa Gashit

 

Bebaime: Cili është mesazhi juaj për prindërit e Kosovës. Si duhet ata ti ushqejnë, edukojnë fëmijët e tyre?

Alketa Gashi: Kam shumë dilema, për cilësinë e gjërave që blejmë, duke u nisë nga buka në furrë! Të gjithë prindërit duan dhe kërkojnë më të mirën për fëmijët e tyre, andaj fillimisht të kemi kujdesin paranatal (gjatë shtatëzanisë), me nëna që nuk pijnë duhan, që ushqehen mirë e më pas të kujdesemi shumë, dhe t'i kemi fëmijët prioritet dhe të mendojmë seriozisht për cilësinë e jetës së tyre.

Bebaime: Keni në plan në të ardhmen ta zgjeroni edhe më shumë familjen tuaj?

Alketa Gashi: Po, patjetër. Nëse kemi shëndet natyrisht. Faiku dhe unë kemi plane në punët dhe profesionet tona, por sigurisht një shtëpi me fëmijë është shtëpia më e bukur në botë!

 

Femijet e Alketa Gashit

 

Bebaime: Me pak fjalë si mund ta përshkruani fjalën nënë?

Alketa Gashi: Unë jam shkrimtare, përveç tjerash, por nuk mundem ta përshkruaj dot! Mbase hyjni ose vetë jeta ose vlera e gjithçkaje. Fakti që një qenie të mbanë në trupin e vet duke të dhënë gjakun e saj, frymën e saj vetëm natyra ka një përshkrim për nënën.

Bebaime: Sa ka peshë kjo fjalë te ju tani kur vetë jeni nënë?

Alketa Gashi: Unë kam qenë vet fëmijë problematik, dhe sinqerisht nuk kujtoj asnjë moment kur mami dhe babi edhe mund të më kenë qortuar. Kur, Molosia ishte e vogël ishte fëmijë goxha si unë, qaja dhe ngushëllohesha vetëm te prehri i mamit tim. I falem Zotit që e kam dhe që ia shoh fytyrën, ia prek dorën e butë, ia shijoj akoma këshillat me shumë adhurim, si mamin, ashtu edhe babin, ngase të dy kanë bërë të jashtëzakonshmen për mua. Sado e çkado që mund të arrijë në jetë, të qenit nënë është bekimi më i madh që Zoti më ka bërë.

 

INTERVISTOI: TEUTA SINANAJ

Meri H. (8 vite më parë)
te pergezoje per familjen Alketa,,te mrekullueshem,,,edhe vet je ashtu,,,shume e zonja.

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Të qenurit prind është sinonim i durimit
Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”,...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...