Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP dhe fëmijët

Albulena Kryeziu-Bokshi: Mes dhimbjesh erdhi gëzimi më i madhi në jetë – DONI, atëherë kur vërtetë e DONim një fëmijë

Gjithnjë e hareshme, e buzëqeshur dhe me stil, teksa publikun arrin ta bëjë për vete në çdo shfaqje që merr pjesë. Është kjo aktorja Albulena Kryeziu-Bokshi, e cila vetëm pak javë më parë mori titullin më të bukur që mund t’i dhurojë jeta.

Ajo u bë nënë për herë të parë e një djali të cilin vendosi ta pagëzojë me emrin Don. Në një intervistë për Telegrafin, Lena kësaj radhe rrëfen se si e përjetoi ardhjen e Donit në jetën e saj, dhe sa ka ndryshuar tashmë rutina ditore me një person më shumë në familjen Bokshi

 

Albulena Kryeziu në një intervistë “përballë” pasqyrës së jetës së saj, rrëfen ndjenjën e të bërit nënë për herë të parë

Planet për aktrimin sigurisht nuk mbesin mbrapa, derisa Kryeziu-Bokshi potencon se publikut do t’i mungojë për pak kohë, e krejt kjo për shkak se prioritet për momentin për të, do të jetë magjia e mëmësisë…

 

Albulena, e përmbyllët vitin 2017 duke u bërë nënë për herë të parë. Na trego pak si e përjetuat këtë ndjenjë të veçantë?

Jam ende në fillet e para të mëmësisë, prandaj e kam shumë të vështirë ta shpjegoj. Tentova në një intervistë ta shprehë por definitivisht fjalët e mija janë te vobekta karshi ndjenjave që po i përjetojë këto ditë.

 

Si ka qenë momenti i takimit të parë me Donin?

Takimi i parë me Donin, njëjtë edhe kjo pyetje që vështirë se mund të ju tregoj saktësisht, e di që ende nuk i kishin kryer punën mjekët, mes dhimbjesh erdhi gëzimi më i madhi në jetë dhe më kujtohet që në atë moment kur bashkëshorti im e mori në dorë dhe erdhi pranë meje duke më uruar, unë pëshpërita “me fat”.

 

Po nata e ndërrimit të viteve, a ishte më e veçantë në familjen Bokshi, familje tashmë tri anëtarëshe?

Ende e pa-rehabilituar pas lindjes, por ishte mbrëmja e parë që u rregullova, bëra grim dhe të tre pritëm orën 00:00.

 

Sa ka ndryshuar jeta jote tani me marrjen e titullit nënë?

Fakti që shumicën e kohës e kaloj në shtëpi do të thotë që ka ndryshuar shumë. Prioritet kam rritjen e fëmijës tim dhe për sa të jetë kjo arsyeja nuk do të ankohem.

 

Po bashkëshorti juaj, si e ka përjetuar ardhjen në jetë të Donit?

Ka qenë rrugëtim i gjatë periudha e shtatzënisë dhe Ilirin gjithmonë e kam pasur krahë të fortë, normalisht që edhe ai ka përjetuar emocione të forta, lumturi pafund, njëjtë sikurse edhe unë.

 

Përse Doni? Dhe kush nga ju vendoi për këtë emër?

Don sepse rrjedh nga fjala dashuri, Don sepse e DONim një fëmijë, sepse raporti mesh nesh është i ndërtuar në baza të dashurisë së madhe. Iliri ishte ai që e propozoi këtë emër dhe unë u pajtova plotësisht.

 

Albulena, jeni ndër aktoret më të suksesshme në vend. A do të thotë që tashmë për shkak të mëmësisë nuk do ju shohim njëherë në projekte filmike ose teatrale?

Sidomos në gjashtëmujorin e parë do të mbesë larg skenës, larg profesionit tim, besoj që pas një punë dhjetë vjeçare kjo shkëputje ka qenë e mirëseardhur.

 

Cila shfaqje ose cili rol deri më tani mbetet i preferuari juaj?

Për mua mbetet projekti më i dashur shfaqja me regjisor Ilir Bokshin “Dorëzimi në Spokan”, në teatrin e Gjakovës ku si rrjedhojë rezultoi Doni.

 

Ju pëlqen më shumë filmi apo teatri?

Dikur kam pasur preferenca por tashmë me kalimin e viteve po bëhen të pandashëm për mua. Edhe filmi edhe teatri më plotësojnë secilin në formën e vetë dhe secili rol qoftë në film apo teatër është një sfidë e re, një aventurë në të cilën jam e gatshme të hidhem.

 

Si është një ditë e juaja e zakonshme?

Para lindjes së Donit ka qenë e mbushur me prova, me shfaqje, me orët në “iStar”, kurse tani është Doni ai qe ma dikton mbarëvajtjen ditore. Me një fjalë tash është e kuptueshme që gjithçka sillet rreth tij.

 

Thënia juaj e jetës?

Nuk kam as nuk me pëlqen të kem një thënie të caktuar. Thjeshtë varet prej momentin në të cilin gjendem, gjejë të themi kushtimisht thënje që më duhen për të më motivuar, për të ecur tutje sidomos në momentet e dobësisë qe secili njeri mund t’i ketë.

 

Lena, faleminderit shumë që ishe në këtë intervistë. Cili do ishte mesazhi yt për lexuesit në fund?

Faleminderit shumë Telegrafit që gjithmonë e ka përcjellë punën time. Sa i përket mesazhit pa dashur të tingëllojë arrogantë por jam person që nuk parapëlqej të japë mesazhe, thjeshtë do t’ i falënderoja të gjithë ata që e përcjellin punën time dhe më kanë përkrahur si aktore.

Burimi: Telegrafi

... të tjera nga VIP dhe Fëmijët

Pamje nga festa e datëlindjes së djalit të Adelina Ismailit
08.04.2019 - Uliks Krasniqi ka mbushur 2 vjet. Për këtë rast prindërit i kishin përgatitur atij...

Linda Halimi bëhet nënë
12.03.2019 - Këngëtarja Linda Halimi është bërë nënë për herë të parë. Ajo dhe i dashuri...

Milot Llalloshi bëhet baba i një vajze me një emër të bukur
26.02.2019 - Milot Llalloshi është bërë sërish baba. Miloti dhe Erxhina janë bërë sërish prindër. Vetë...

Shtatzënia e Diellzës drejt fundit, ja kur dhe si do të lindë modelja
25.02.2019 - Diellza Kolgeci, modelja prishtinase, është në pritje të ëmbël, lajm i cili u bë...

Në muajt e fundit të shtatzënisë, fansat zbulojnë gjininë e bebes së Elitës
19.02.2019 - Elita Rudi është në muajt e fundit të shtatzënisë, por ende nuk ka dhënë asnjë...

Pret të bëhet nënë për herë të katërt, Kim Kardashian flet për ndjesitë e saj
11.02.2019 - Gjatë muajit janar Kim Kardashian pranoi publikisht se do të bëhej nënë për herë...

Instinkti i nënës e ndihmoi Eminën të kuptonte çfarë s`shkonte me shëndetin e së bijës
11.02.2019 - Emina Çunmulaj është shumë aktive në Instagram dhe ndan çdo gjë me ndjekësit. Si...

Nuk ka punësuar kurrë një dado! Rudina Magjistari tregon se kush kujdeset për të bijën
06.02.2019 - Pavarësisht se është një personazh i njohur për publikun, nuk dëshiron që të tregojë...

Vesa Luma e thotë troç: “Ja për çfarë zihem më shpesh me Big Basta-n”
30.01.2019 - Këngëtarja e mirënjohur Vesa Luma adhurohet nga publiku mbarë shqiptar për talentin...

U bë baba për herë të dytë, Lyrical Son publikon imazhin e ëmbël të vogëlushes
30.01.2019 - Reperi i njohur shqiptar, Lyrical Son, është bërë baba për herë të dytë. Vajza...

Jo një, as dy, Meghan mund të ketë tre beba tek barku
28.01.2019 - Meghan Markle shtatzënë me trinjakë? Kohëve të fundit shtatzënia e bashkëshortes...

Jo, s’po na bëjnë sytë! Angelina Jolie po shet së bashku me fëmijët në një tezgë në park
28.01.2019 - Mund të jetë shpallur x herë fituese e çmimit Oscar dhe mund të jetë një nga aktoret...

Albatrit baba për herë të dytë me binjakë, na zbulon foton dhe emrat e tyre
16.01.2019 - Këngëtari i njohur shqiptar, Albatrit Muqiqi, ditën e sotme është gëzuar dyfish, sepse...

Në muajin e gjashtë, Almeda Abazi na tregon barkun e rrumbullakosur
14.01.2019 - Almeda Abazi zbuloi disa muaj më parë lajmin e bukur të pritjes së ëmbël. Megjithëse...

Psikologia e njohur shqiptare jep lajmin e bukur, po pret fëmijën e dytë
14.01.2019 - Psikologia Denata Toçe ka zbuluar se do të bëhet serish nënë. Përmes një postimi...

/komuniteti