Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP dhe fëmijët

Nëse fëmijët tuaj bëjnë naze me ushqimin, lexoni këshillën e vyer të Aulona Mustës!

02.09.2019 - Aulona Musta, është një ndër gazetaret e cila është më aktive në rrjetet sociale, jo vetëm për të treguar ku është dhe çfarë po bën, por herë pas here edhe për të dhënë këshilla të ndryshme.

Në lidhje me shëndetin, sjelljen, por jo vetëm, këtë herë moderatorja ka një këshillë të vyer për të gjithë prindërit që i bashkon i njëjti problem: fëmija bën naze me ushqimin. Aulona ka treguar eksperiencën e saj, me të voglën Amarën, e cila që në vegjëli është rritur me rregulla të cilat sot i shërbejnë që të ushqehet sa më mirë.

Nëse edhe ju e keni këtë problem, ne ju sugjerojmë këshillën e mami Aulonës:

“Nje pyetjet qe, shume nga mamat’ qe me ndjekin, me bejne shpesh eshte: si ja ke dale qe Amara ha gjithcka. Shume nga ju me kerkojne keshilla qe ti zbatojne me femijet e tyre. Ne fakt, une mendoj se aq sa e nevojshme eshte te marresh keshilla mbi memesine ne pergjithesi, po aq e veshtire eshte te japesh. Kjo sepse prinderimi eshte dicka kaq personale dhe varet nga shume faktore.

Megjithate me shume se sa keshilla, une do te ndaj me ju eksperiencen time ne lidhje me menyren e ushqimit te Amares.

Kjo qe shikoni ne kete video ishte darka e Amares dje, te cilen Amara e hengri te gjithen, pa naze. Kjo vjen sepse Amara eshte mesuar qe diten e pare qe ka nisur te haje e deri me sot, qe duhet te haje perimet.

Te gjitha perimet. Ne te gjitha format e tyre, te gjalla, te gatuara, gjelle. Perimet duhen ngrene sepse jane te shendetshme. Por edhe sepse nuk ka alternative tjeter! Nese nuk hahen perimet, ose me sakte ushqimet qe une kam gatuar dhe qe jane me te shendetshme per te, nuk hahet asgje tjeter.

Femija mesohet me shembuj! Te njejten pjate qe hengri Amara, hengra dhe une dhe bashkeshorti. Amara s’ka pare kurre nje shishe pije me gaz, apo lengje kartoni ne frigorifer dhe rrjedhimisht e ka mesuar qe prinderit e saj mendojne se ato jane te demshme prandaj nuk i konsumojne per vete dhe rrjedhimisht nuk ja japin as asaj. Keshtu qe Amara nuk i kerkon. Ne pese vite une nuk kam skuqur asnjehere te vetme patate, si alternative ushqimi per Amaren.

Padyshim qe ajo ka ngrene patate te skuqura nese kemi qene per dreke te nena psh, ose diku tjeter. Ama keshtu e ka mesuar qe patatet e skuqura jane ushqim “festash”, qe hahen sh sh rralle sepse na bejne keq, keshtu qe nuk i kerkon.

Amara e di qe nuk vendos ajo cfare duhet te haje, por vendos une. Ashtu sic e di edhe qe, nese mund te kete ushqime qe s’i ka shume qejf, duhet ti haje sepse jane te shendetshme dhe i bejne mire.

Rregulli eshte nje tjeter faktor i rendesishem. Vaktet hahen ne orar. Para vakteve nuk hahet asgje qe mund te prese oreksin. Nese femija eshte psh mbasdite te lodrat dhe aty kerkon kokoshka, pastaj leng, pastaj embelsire, normalisht qe kur te shkoje ne shtepi s’do doje te haje me. Prandaj nuk i blihen!

Fëmija ndjek shembullin dhe jo këshillën. Ngrënia me orar te caktuar gjithashtu është mënyrë e mirë. Ne japim ide çfarë ka funksionuar për fëmijën tonë. Secili e bën vetë zgjidhjen. Ama, poste të tilla duhet të bëhen shembull për ata që duan të na lexojnë”, shkruan Aulona.

Burimi: kidstime

... të tjera nga VIP dhe Fëmijët

Jonida Vokshi bëhet nënë për herë të parë
22.06.2020 - Prezantuesja shqiptare, Jonida Vokshi dhe aktori nga Kosova, Besnik Krapi, janë bërë...

Remzie Osmani bëhet gjyshe, çifti gëzohen me një vajzë
16.03.2020 - Këngëtarja e njohur e muzikës popullore Remzie Osmani, së fundmi është bërë gjyshe. Gëzimin...

“Drita e saj më ndriçoi fort shpirtin”, moderatorja bëhet nënë për herë të parë
20.12.2019 - Moderatorja e njohur e sportit, Vilma Masha është bërë nënë për herë të parë....

Së shpejti do të marrin rolin e mbretit dhe mbretëreshës, por William dhe Kate duan që fëmijët e tyre të jenë me këmbë në tokë
20.12.2019 - Kate Middleton dhe Princi William janë të vetëdijshëm se fëmijët e tyre kanë një...

Granit Xhaka vë vajzën në gjumë, publikoi foton më të ëmbël
28.10.2019 - Futbollisti i mirënjohur, Granit Xhaka dhe gruaja e tij, Leonita janë një çift shumë...

Publikohen pamje, ja si e ka dekoruar shtëpinë Leonita për ardhjen e vajzës
18.10.2019 - Leonita publikon pamje nga dekorimi i shtëpisë. Futbollisti i njohur Granit Xhaka dhe...

Miranda Hashani shfaqet e lumtur pranë fëmijëve të saj
14.10.2019 - Këngëtarja Miranda Hashani është një ndër artistet më të dashura për publikun shqiptar....

Ermali dhe Ariana bëhen prindër për herë të katërt
26.09.2019 - Këngëtari i njohur shqiptar, Ermal Fejzullahu dhe bashkëshortja e tij, Ariana Fejzullahu,...

Genta Cana bëhet nënë për herë të parë
08.08.2019 - Moderatorja e njohur në emisionin e sportit në Klan Kosova është bërë nënë për...

Elita Rudi më në formë se kurrë, 5 muaj pasi solli në jetë Zërin shkruan dy fjalë për trupin e saj
07.08.2019 - Elita Rudi ka publikuar pak minuta më parë dy foto ku në fokus është fiziku i saj dhe...

I shpëtoi jeta për një fije, qëllohet makina e këngëtares shtatzënë
07.08.2019 - Ditën e sotme, reperja Yung Mami i ka shpëtuar jetës për mrekulli pas një skene të...

Ariana zbulon barkun në muajin e pestë të shtatzënisë
27.06.2019 - Shtatzënia duket se ka reflektuar shumë në pamjen e saj Gruaja e këngëtarit të njohur,...

Sara dhe Ledioni sërish prindër
31.05.2019 - Trashëgimtarja e Top Medias Sara Hoxha dhe moderatori Ledion Liço do të bëhen prindër...

Aktori kosovar i bën një shkrim emocionues vajzës për ditëlindjen e gjashtë
31.05.2019 - Vajza e aktorit Jeton Zogiani ka festuar ditëlindjen e gjashtë. E me rastin e kësaj...

Rafiqe Tërnava bëhet nënë, ia lë një emër interesant djalit
21.05.2019 - Këshilltarja e Ministrisë së Jashtme të Kosovës, Rafiqe Tërnava është bërë nënë,...

/komuniteti